Gloria.tv Needs Your Help - An Urgent Appeal

Indonezja: Jokowi bezsilny wobec rosnącej nietolerancji islamistów

Indonezja: Jokowi bezsilny wobec rosnącej nietolerancji islamistów

17 stycznia prezydent Indonezji Joko Widodo, znany jako Jokowi, przypomniał przywódcom prowincji i okręgów, że wolność religijna jest równa dla wszystkich. Ten zdecydowany gest został ponownie przyjęty przez chrześcijańskich przywódców archipelagu, którzy nadal uważają Jokowi za bohatera tolerancji. Krytyczni obserwatorzy widzą w tym jednak nic innego jak przyznanie się indonezyjskiej głowy państwa do bezsilności wobec rosnącej nietolerancji religijnej w kraju.

Rzeczywiście, w wielu częściach Indonezji zdominowanych przez muzułmanów chrześcijanie mają poważne trudności z budową swoich miejsc kultu. Nie mówiąc już o molestowaniu i dyskryminacji, które występują na co dzień. Dzieje się tak pomimo ciągłych przypomnień ze strony władz centralnych, że wolność wyznania jest zagwarantowana w konstytucji.

Daleka od bycia wzorcową pod względem praw człowieka, Indonezja wydaje się chcieć pokazać światu inną twarz niż jest w rzeczywistości:

Gdy rozpoczęła się wojna na Ukrainie, indonezyjski prezydent chciał pośredniczyć między Putinem a Zelenskim. A ostatnio Indonezja próbowała interweniować dyplomatycznie, by powstrzymać przemoc stosowaną przez juntę w Myanmarze. Jest to ironia losu, ponieważ od lat Indonezja odmawia Wysokiemu Komisarzowi ONZ możliwości odwiedzenia Papui Zachodniej, indonezyjskiej prowincji, która od 60 lat jest ogarnięta krwawym konfliktem.

Indonesia: Jokowi powerless against rising intolerance - † Chrétiens en Indonésie † (over-blog.com)