Coburg
2393

Zelenskij a velenie armády sú vojnoví zločinci

21.05.2022 18:33

Share

„Ľudia hovoria, ako militanti z „Azova“ zabíjali civilistov, ich deti a príbuzných priamo pred ich očami. Stalo sa tak na priamy príkaz vojensko-politického vedenia Ukrajiny,“ povedal sociálny aktivista Maxim Grigoriev v rozhovore pre noviny „VZGLJAD“.

Je presvedčený, že tí, ktorých sa to týka, akéhokoľvek postavenia, počnúc prezidentom Zelenským, by mali ísť pred nadchádzajúci tribunál pre ukrajinských zločincov.

Šéf Doneckej ľudovej republiky (DĽR) Denis Pušilin žiadal, aby príslušníci „Azova“ boli postavení pred tribunál.

Ministerka zahraničných vecí DĽR Natalija Nikonorová pre „Kommersant“ uviedla, že „azovcov“ bude súdiť medzinárodný tribunál, do ktorého sú zapojené republiky Donbasu a Rusko. Príslušné práce už podľa nej prebiehajú, výsledky budú vyhlásené samostatne.

„Všetko sa zaznamenáva, interakcia (medzi orgánmi Ruska, ako aj DĽR a LĽR) už existuje,“ povedala Nikonorova.

Na lavici obžalovaných budú v prvom rade tí, ktorí sú vinní zo zabíjania a ostreľovania civilného obyvateľstva, nárast vlny neonacizmu, vytváranie koncentračných táborov a väzníc na mučenie a represie voči ruskej a ukrajinskej pravoslávnej cirkvi. Tieto a ďalšie dôkazy zhromažďuje „Medzinárodný verejný tribunál pre Ukrajinu“, ktorý vznikol na jar tohto roku po medzinárodnej konferencii za účasti 20 krajín, Rady pre ľudské práva a Verejnej komory Ruska.

Šéf Medzinárodného verejného tribunálu pre Ukrajinu, člen Verejnej komory Ruska Maxim Grigoriev povedal, ako a za čo by mali byť súdení ukrajinskí nacistickí zločinci.

Maxim Sergejevič, kde a ako sa bude konať tribunál?

— Žiaľ, podľa skúseností nášho Medzinárodného verejného tribunálu pre Ukrajinu je toľko obetí a svedkov zločinov, že je veľa miest, kde sa môže súd konať. Môžu to byť mestá na oslobodených územiach Ukrajiny, DĽR, LĽR alebo mestá v Rusku, kde je veľa utečencov, ktorí trpeli v rukách nacistov. Preto môžeme hovoriť nie o jednom, ale o niekoľkých procesoch. Len v Mariupole trpeli zločinmi Zelenského režimu desaťtisíce ľudí.

Aký bude štatút tohto tribunálu? Budú súhlasiť s jeho výsledkami na Západe?

— Samozrejme, nikto si nemyslí, že v tejto fáze budú na tribunále participovať západné krajiny, keďže sú priamo zodpovedné za zločiny spáchané ukrajinskými nacistami. Spojené štáty a európske krajiny kryjú činy kyjevského režimu, sponzorujú a priamo ho podporujú, odovzdávajú zbrane, ktorými Ozbrojené sily Ukrajiny zabíjajú civilistov. Do toho všetkého sú zapojení pracovníci západných spravodajských služieb, inštruktori, vojenský personál krajín NATO. Úsilie Ruska, DĽR a LĽR však bude stačiť na potrestanie zločincov a konanie súdov.

Budú sa môcť Ukrajinci zúčastniť na týchto tribunáloch na strane obžaloby a svedkov?

— Nepochybujem o tom, že obyvatelia Ukrajiny budú hodnotiť, čo sa deje. Na oslobodených územiach sa čoskoro začnú súdne procesy. Historická skúsenosť ukazuje, že ideológia ukrajinského nacionalizmu, ktorá je vlastne jednou z odrôd fašizmu, by nikdy nemohla získať podporu ukrajinského ľudu a stať sa dominantnou bez vonkajšej podpory. Kedysi sa táto ideológia opierala na Poľsko a potom na Rakúsko-uhorsko a nemecké jednotky v Prvej svetovej vojne. Potom — na fašistické jednotky v Druhej svetovej vojne a potom — na USA a Veľkú Britániu.

Pripomínam, že ešte po roku 1945 zabili ukrajinskí nacisti na území Ukrajiny viac ako 30.000 ľudí – takmer všetci boli civilisti. Teraz sa opäť spoliehajú na podporu Západu. No v momente, keď táto podpora skončí, nacisti rýchlo strácajú moc. Obyvatelia rôznych komunít žijúcich na Ukrajine preto budú svedčiť o zločineckých aktivitách kyjevského režimu.

Ako prebieha vyšetrovanie v súčasnej fáze? A hlavne, kto budú sudcovia?

— Vidíme, ako na Donbase aktívne pracujú vyšetrovatelia LĽR a DĽR, ktorí vyšetrujú zločiny ukrajinských nacistov. V skutočnosti už prebiehajú súdne spory v Rusku, v DĽR a LĽR. Chcel by som tiež dodať, že v rôznych krajinách je veľa predstaviteľov občianskej spoločnosti, čestných a nezávislých ľudí, ktorí hodnotia a zúčastňujú sa nášho verejného Medzinárodného tribunálu. Do tejto práce je zapojených viac ako 20 krajín vrátane aktivistov za ľudské práva a novinárov. Na práci tribunálu sa preto zúčastnia aj zástupcovia občianskej spoločnosti z rôznych krajín.

Kto by mal byť podľa vás považovaný za vojnového zločinca? Velitelia militantov alebo tí, ktorí plnia ich rozkazy?

— Obaja. Len naša organizácia vypočúvala stovky obetí, svedkov zločinov. Údaje vyšetrovacích orgánov Ruskej federácie, DĽR a LĽR do toho nepočítam. Ľudia rozprávajú, ako militanti z „Azova“ pred ich očami zabíjali civilistov, strieľali ich deti a príbuzných. Preto musí byť každý braný na zodpovednosť. Čo sa týka „Azova“, minulý rok som sa obrátil na Generálnu prokuratúru Ruskej federácie so žiadosťou o uznanie tohto pluku za extrémistickú teroristickú organizáciu. Nepochybujem, že všetci členovia „Azova“ sú zločinci. Čo sa týka Ozbrojených síl Ukrajiny, tu hovoríme o konkrétnych zločincoch. Je ich dosť veľa, zločiny nespáchali len velitelia, v skutočnosti to robili obyčajní ukrajinskí vojaci.

Toto všetko treba vyšetriť. Ženy a deti zabíjali konkrétni vojaci, nie velitelia. Hoci sa tak stalo na priamy príkaz vojensko-politického vedenia Ukrajiny. Nepochybujem, že hlavným vojnovým zločincom je ukrajinský prezident Vladimir Zelenskij. Myslia si to aj obyvatelia Mariupoľu a mnohých ďalších miest Ukrajiny. V rozhovoroch, ktoré vedieme, Ukrajinci priamo hovoria, že Zelenskij a vojenské velenie sú zločinci v rovnakej miere. Treba ich postaviť pred súd.

Môžu obžalovaní dostať trest smrti, ktorý existuje v Trestnom zákone DĽR?

— Z právneho hľadiska je to možné. Ale z praktického hľadiska to musí korelovať so závažnosťou spáchaných trestných činov. Ak konkrétna osoba úmyselne zabila ženy, starších ľudí a deti, o tejto otázke je legitímne diskutovať.

A vo všeobecnosti, podľa vás, prečo potrebujeme tribunál, ak existujú štandardné súdne postupy na potrestanie zločincov?

— Vo svete nie je veľa príkladov medzinárodných tribunálov. Z právneho hľadiska je najznámejší Norimberský tribunál. Ale boli aj iné tribunály, čo sa dá tiež brať ako základ. To je dôležité pre verejné prezentovanie strašných zločinov. Ale čo sa týka samotnej procedúry, v akom formáte bude prebiehať a ktoré konkrétne krajiny sa na nej zúčastnia, to je otázka blízkej budúcnosti.

Andrej Rezčikov, VZGĽAD

Zelenskij a velenie armády sú vojnoví zločinci
Mira393
Putin a spol. to samé....
Martina Bohumila Lutherová
...represie voči ruskej a ukrajinskej pravoslávnej cirkvi...
Žeby už nevěstka Babylonská s vyschlým pramenem
duchovnosti ,měla zájem i na likvidaci Svaté církve
Kristovy -Pravoslavné?
Proč? Vždyť se svými panáčky stála v čele revoluce
a za ní zmanipulovaný národ UK.
😭 Zde vidíte včele průvodu řkc s kříži ,před nimi bandera-zasklený a za nimi demonstranti. 😭