piotrdudala
25

Czy kard. Stefan Wyszyński będzie patronem miasta?

Piotr Dudała: Czy kard. Stefan Wyszyński będzie patronem miasta?

W Polsce nie tylko Warszawa, Częstochowa czy Komańcza czekają z niecierpliwością na ogłoszenie kard. Stefana Wyszyńskiego błogosławionym. W stolicy Zagłębia to także ważna postać. Kard. Stefan Wyszyński w maju 1966 r. (1967 r. przyp. red.) celebrował w sosnowieckiej bazylice obchody 1000-lecia chrztu Polski, co upamiętniono w 2001 r. tablicą ufundowaną w 100. rocznicę jego urodzin i 20. rocznicę śmierci. Teraz Klub „Gazety Polskiej” w Sosnowcu chce, by Czcigodny Sługa Boży został patronem miasta.

Ks. Jan Gaik, proboszcz parafii katedralnej Wniebowzięcia NMP, zaprosił do refleksji nad wyborem świętego patrona dla Sosnowca. Oczywiście najlepszym byłaby taka osoba, która w Sosnowcu była, mieszkała lub jest związana z jakimś ważnym wydarzeniem jego historii. Można wziąć pod uwagę postać Matki Teresy Kierocińskiej, choć powinna ona zostać patronką całego Zagłębia. Można też pomyśleć o Wandzie Malczewskiej, jednak przebywała ona w Klimontowie w czasie, gdy Sosnowiec jako miasto jeszcze nie istniał. Osobą idealną byłaby według mnie postać Czcigodnego Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego,
tak mocno związana z obchodami 1000-lecia chrztu Polski – mówi Piotr Dudała, wiceprzewodniczący Klubu „Gazety Polskiej” w Sosnowcu.
Wiele osób chce budowy pomnika Prymasa Tysiąclecia na skwerze przy katedrze przy ul. Sienkiewicza, m.in. opowiada się za tym Sławomir Korczyński, były wielki rycerz Rady Sosnowieckiej Rycerzy Kolumba, a obecnie delegat rejonowy.
Okazuje się bowiem, że już w 1981 r. władze Sosnowca zobowiązały się do wybudowania tam pomnika Prymasa Tysiąclecia. 2 września 1981 r. odbyło się posiedzenie Komisji Gospodarki Komunalnej, Komunikacji i Łączności Miejskiej Rady Narodowej z przedstawicielami duchowieństwa i Komisji Koordynacyjnej NSZZ-etu „Solidarność”. Postanowiono wówczas m.in. zmienić nazwę ul. Kowalskiej na kard. Wyszyńskiego, a u jej zbiegu z ul. Sienkiewicza wybudować pomnik prymasa.
– Rozmawiałem na temat pomnika z ks. Donatem Manterysem, proboszczem parafii św. Józefa Rzemieślnika, którego Prymas Tysiąclecia wyświęcił na księdza. Powiedział mi, że od dawna myśli o pomniku kard. Wyszyńskiego w Sosnowcu, a nawet ma już jego projekt. Od kilku lat w tej parafii każdego 28. dnia miesiąca odbywają się modlitwy w intencji beatyfikacji Sługi Bożego Stefana Wyszyńskiego. Podobne modlitwy są prowadzone w katedrze św. Jana w Warszawie i na Jasnej Górze. Sprawą zainteresowałem również proboszcza katedry ks. Gaika, który widziałby pomnik kard. Wyszyńskiego obok św. Jana Pawła II. Myślę, że gdybyśmy się uzbroili w cierpliwość i zaczekali na beatyfikację kard. Wyszyńskiego, mielibyśmy za orędownika w niebie największego obok Jana Pawła II Polaka XX w., zwanego nie bez przyczyny Prymasem Tysiąclecia. Sądzę, że na takiego właśnie patrona Sosnowiec zasługuje – dodaje Piotr Dudała.

źródło: Agnieszka Kołodziejczyk, GPC Śląsk. 13 - 14 stycznia 2018 r.

gpcodziennie.pl