pl.news
4.9K

Zakon Maltański: Agresywne listy przeciwko Kardynałowi Tomasiemu

Przewodniczący większości oddziałów Zakonu Maltańskiego narzekają na reformy zapowiadane przez Kardynała Tomasiego w jego liście do Franciszka z 12 sierpnia.

Tomasi zaproponował przeniesienie odpowiedzialności za zakon z członków świeckich na 36 rycerzy, którzy złożyli śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa.

List przedstawia stanowisko antykatolickiego odłamu Niemiec oraz sojuszników z Belgii, Anglii, Francji, Hongkongu, Węgier, Libanu, Holandii, Filipin, Portugalii, Skandynawii, Singapuru i Hiszpanii.

Autorzy grają na emocjach, grożąc, że "poważne szkody" mogą dotknąć działalność charytatywną na rzecz ubogich, chorych oraz [masowych]imigrantów.

Postępując w ten sposób, starają się przedstawić w złym świetle Tomasiego oraz neo-kardynała Gianfranco Ghirlanda, który to był jednym z autorów wniosku odrzuconego przez obecne władze zakonu.

Drugi z listów przeciwnych reformie został napisany przez członków założonej w 1999 roku Rady Zarządzającej, która określa reformę jako "powrót przywództwa zaprzysiężonych".

Według LaNuovaBq.it za drugim listem stoi również antykatolicki odłam Niemiec, który chce zwalczyć dążenie Tomasiego do przywrócenia sakralnej natury zakonu.

Grafika: © Giorgio Minguzzi, CC BY-SA, #newsHvwmookzse