pl.news
14.9K

Kardynał Brukseli likwiduje wspólnotę

Powstała w 1986 charyzmatyczna Wspólnota Słowa Życia (Verbe de Vie) zostanie rozwiązana w lipcu 2023, ogłosił antykatolicki Kardynał Brukseli de Kesel po przeprowadzeniu wizytacji kanonicznej w 2022.

Wspólnota rozpoczęła działalność w Archidiecezji Brukseli w 2010 jako prywatne zgromadzenie wiernych. Siedziba główna mieści się w Opactwie Andecy nieopodal Paryża. Rozwiązanie wspólnoty jest usprawiedliwianie przez "poważne i systemowe niedopatrzenia ciągnące się od chwili założenia". W ciągu 30 lat wspólnotę opuściło ponad 240 członków.

Założycielska para wprowadziła zarządzanie oparte na manipulacji, które zostało zaadoptowane przez następców dokładających wszelkich starań w ukrywaniu prawdy przed biskupami i manipulowaniu nimi.

Pełniący rolę przywódcy duchowego wspólnoty w latach 1986 - 2013, Ojciec Jacques Marin (+2019), kapłan Prałatury Terytorialnej Mission de France, został oskarżony przez kilka kobiet o molestowanie podczas spowiedzi.

Wizytacja kanoniczna z 2002 obnażyła zamęt panujący pomiędzy wewnętrznymi i zewnętrznymi forami, kontrolę sprawowaną w rzeczywistości przez parę założycielską, brak kompetencji, nieobecność reguły życia, przemęczenie wśród członków, brak uwzględnienia osobistych kwalifikacji oraz trudności finansowe.

Po tych wydarzeniach para założycielska wyjechała do Brazylii, a następca, ojciec siedmiorga dzieci, winą za kryzys obarczył podziały wewnętrzne.

Od 2004 ponad 160 osób sukcesywnie opuszczało szeregi wspólnoty, przy czym 30% z nich stanowili stali członkowie. Ostatnie dwie fale odejść miały miejsce kolejno w latach 2007/2009 oraz 2012/2013. Zamknięto osiem spośród 16 fundacji.

Na chwilę obecną Le Verbe de Vie ma około 30 konsekrowanych sióstr. Nie wiadomo jaki los je spotka.

#newsQchkkgtzrf