Peter(skala)
849

Pápež František a jeruzalemský patriarcha sa modlia po tom, ako Hamas zaútočil na Izrael

Séria raketových útokov a invázií na Izrael od militantov Hamasu sa začala skoro ráno 7. októbra, keď sa začal sláviť židovský sviatok Simchat Tóra.

Ľ do P: Pápež František sa modlí počas generálnej audiencie na Námestí svätého Petra 20. septembra Kardinál Pierbattista Pizzaballa, patriarcha Latinského patriarchátu Jeruzalema, celebruje omšu na Veľkonočnú nedeľu v Bazilike Božieho hrobu v Jeruzaleme 4. apríla 2021. (foto: (L) Daniel Ibanez/CNA (R) Latinský patriarchát Jeruzalem)

Hannah Brockhaus/CNASvet8. októbra 2023

Pápež František a latinský patriarcha Jeruzalema zareagovali cez víkend na náhle vypuknutie konfliktu v Izraeli a Palestíne.

Pápež na záver nedeľného verejného prejavu uviedol, že násilie sleduje „s obavami a smútkom“ a vydal výzvu „prosím, zastavte útoky zbraňami!“

Hlava katolíckej cirkvi v Jeruzaleme, kardinál Pierbattista Pizzaballa, vyzval vo vyhlásení zo 7. októbra na zmiernenie situácie.

"Pokračujúce krviprelievanie a vyhlásenia vojny nám opäť pripomínajú naliehavú potrebu nájsť trvalé a komplexné riešenie palestínsko-izraelského konfliktu v tejto krajine," povedal.

Séria raketových útokov a vpádov na Izrael od militantov Hamasu údajne zabila stovky a mnohých zranila od soboty do nedele rána.

Prekvapivé útoky sa začali skoro ráno 7. októbra, keď sa začal sláviť židovský sviatok Simchat Tóra.

Izrael na útoky zareagoval bojom v južnom Izraeli a náletmi v Gaze. Izraelský vojenský predstaviteľ Daniel Hagari v nedeľu ráno novinárom povedal, že počas bojov v Gaze a južnom Izraeli zahynuli „stovky teroristov“, uvádza agentúra AP.

Premiér Benjamin Netanjahu v sobotu povedal, že Izrael je „vo vojne“.

Pápež František vo výzve na konci svojho nedeľného prejavu Anjel Pána povedal, že „terorizmus a vojna neprinášajú žiadne riešenie, ale iba smrť a utrpenie pre mnohých nevinných ľudí. Vojna je zlyhanie. Každá vojna je neúspech."

Povedal, že je blízko k rodinám obetí a vyzval k modlitbám, "že v Izraeli a Palestíne bude mier".

Pápež tiež pripomenul, že mesiac október je zasvätený ružencu a požiadal katolíkov, aby sa na príhovor Márie aj naďalej modlili „za dar pokoja pre mnohé krajiny sveta poznačené vojnou a konfliktmi“.

Kardinál Pizzaballa, ktorého pápež František ustanovil za kardinála v konzistóriu 30. septembra, označil náhle vypuknutie násilia v Izraeli a Palestíne za „veľmi znepokojujúce vzhľadom na jeho rozsah a intenzitu“.

"Príliš veľa obetí a tragédií, s ktorými sa musia vyrovnať Palestínčania aj izraelské rodiny, vytvorí viac nenávisti a rozdelenia a bude stále viac ničiť akúkoľvek perspektívu stability," dodal patriarcha.

„Prosíme Boha, aby inšpiroval svetových vodcov v ich zásahu pri nastolení mieru a svornosti,“ povedal, „aby bol Jeruzalem domom modlitby pre všetky národy.

Latinský patriarchát Jeruzalema tiež oznámil, že „kvôli súčasným okolnostiam“ boli až do odvolania zrušené oslavy na počesť začlenenia kardinála Pizzaballu do kolégia kardinálov.

Spoločné vyhlásenie patriarchov a hláv cirkví v Jeruzaleme zo 7. októbra tiež vyzývalo na ochranu Izraelčanov aj Palestínčanov.

„Ako strážcovia kresťanskej viery, hlboko zakorenení vo Svätej zemi, sme solidárni s ľuďmi v tomto regióne, ktorí znášajú ničivé následky pokračujúcich sporov,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Kresťanskí vodcovia vo Svätej zemi odsúdili „akékoľvek činy zamerané na civilistov bez ohľadu na ich národnosť, etnickú príslušnosť alebo vieru“ a vyzvali všetky strany, aby okamžite zastavili násilie.

Píše sa v ňom: „Naša viera, ktorá je založená na učení Ježiša Krista, nás núti obhajovať zastavenie všetkých násilných a vojenských aktivít, ktoré škodia palestínskym aj izraelským civilistom.