Clicks5
jili22

Belley Piskopos Devie tarafından bestelenen iyi bir ölüm için dua

YÜCE ALLAH, yaşam ve ölümün egemen hakemi, sevimli huzurunuzda secde edin, sizden en son ve en önemli lütufları, yani kutsal ölme lütfunu istemeye geldim. Rabbim, hayatım günahkarlarınkine çok uygun olsa da, beni iyilerin ölümünden kurtar. Bu yüzden, her şeyden önce, günahlarımın içten bir acısını bana bahşet. Bunu merhamet bakanınıza itiraf ettim; Günahlarından arındım ve onların kefaretini gerçek ve içten bir kefaretle almak istiyorum. Verdiğin sözlere güvenerek, beni affettiğine inanıyorum; Onlardan daha fazla emin olmak için, onlardan tüm kalbimle nefret ediyorum ve size hizmet etmek için kullanmadığım günlerimin sayısından silmek istiyorum.
Ama bu bana güven vermek için yeterli değil: azim hak edemeyeceğimiz bir lütuf ve sadece dua anlarımıza bahşediniz. Bu yüzden bunu istemeye geldim, özellikle de kurtuluş düşmanının bizi korkutma ve bize olan güvenimizden geri çevirme çabalarını iki katına çıkarırken. Bu nedenle, Tanrım, hayatımın geri kalanını tüm görevlerimi yerine getirmek için kullanmak için verdiğim karara sadık kalmam için aldığım tüm lütuflara bir de Rabbim. Evet, Ey Tanrım, şimdi azizleri örnek aarak mütevazı, mütevazı, hayırsever, kendim hakkında uyanık, dualarıma ve eksik olduğum erdem uygulamasına özenli olmak istiyorum.
Ama Tanrım, kararlarıma güvenebilir miyim? Zayıflığımla ilgili yaşadığım üzücü deneyimin bana korkularla ilham etmesi gerekmez mi? Evet: Mevcut iyi eğilimlerime rağmen, gelecek için alacağım tüm önlemlere rağmen, tekrar yoldan çıkmaya, günahla senden uzaklaşmaktan korkuyorum. O zaman beni terk etme, ey iyilik Tanrısı! Kalbimin kapısını çal; aydınlat beni, peşimi bir gün, gerekirse cezalandır; Beni bağışlama ve sana dönmenin mutluluğunu bana ver. Her şeyden önce, bu suçlu mezatlarda beni ani ve öngörülemeyen bir ölümle size çağırmamanızı istiyorum. Kefaretimi yapmam için bana zaman veriyorsunuz; Hristiyan ölümü için bana gerekli tüm araçları sağlıyorsunuz.
Eyvah! Tanrım, hayatımın bu zamanında ya da o zamanında aniden ölseydim ne olurdum...? beni böyle ve böyle bir hastalıktan iyileştirmeseydiniz..., böyle bir tehlikeden korunsaydınız...? Bana karşı kullandığın rahmetle binlerce kez kutsan! Kafir oldum ama nankörlük etmek istemiyorum ve bana yaşattığım zamandan yararlanarak, verdiğim kötü örnekleri, kaybettiğim zamanı onararak size şükranlarımı sunmak istiyorum. Bu selam kararlarıyla bana ilham veren sizsiniz, Tanrım: Bunları yerine getirmem için bana da lütuf bahşet.
Ey bize iyi ölmeyi öğretmek ve zaman zaman sonsuzluğa geçiş anımızda ihtiyacımız olan lütufları kazanmak için çarmıhta ölen İsa, bugün sizin örneklerinden faydalanmak ve güçlü yardımınızı istemek için geldim. Tanrı'nın iradesine olan bu istifayla bana ilham ver. Bana o cesareti, o kahramanca sabrı, etrafındaki herkesin hayrete düşürt olduğu ilahi sessizliği ver. Onu cennetinize sokmak için yanınıza ölmekte olan bir günahkara söz verdiniz: Kurtuluşumuzun sadece kutsal ölümle güvence altına alınmış olması nedeniyle, kefaretinizin onun için işe yaramayacağı, acilen ve güvenle aynı iyiliği iddia eden yaşayan bir günahkardır.
Kutsal Meryem, Tanrı'nın Annesi, senden her gün ve hatta günde birkaç kez "benim için dua et zavallı günahkar" diye sormam boşuna değil, hayır boşuna değil. Dindarlığım bu sözleri söylemekte sonsuz sayıda vesileyle zayıf olsa da, hayatım boyunca benim için birçok lütuf elde ettiğinizi fark etmemem mümkün değildir: bu yüzden yeni bir güvenle tekrarlıyorum: "Benim için dua edin, zavallı günahkar, şimdi ve ölüm saatimde."
Sevgili Koruyucu Meleğim, esas olarak ölüm anında, hayatım boyunca benden aldığın hayırsever bakımı iki katına çıkarmak gerekecek, çünkü ancak o zaman meyveyi emin bir şekilde toplayabilecekim. Bugün onları şimdiden istiyorum ve tüm sadakatsizliklerimi, kutsal ilhamlarınıza karşı tüm direncimi unutmanızı, sadece beni cennete sokmak için aldığınız görevi hatırlamanızı istiyorum.
İsa ve Meryem'in kollarında ölmenin mutluluğunu yaşayan ve böylece ölenlerin koruyucusu ve hamisi olmayı hak eden mübarek Aziz Yusuf, kendimin sadece yarısı olarak bunu yapamayacağım an için sizi şimdiden çağırıyorum. Ölmemi izlemeye tenezzle.
Ve siz de, saygıdeğer Patronlarım, adını taşıdığım ya da özel bir bağlılığım olan Azizler, tanrı'nın beni terk ettiği hayatımın geri kalanını kutsal olarak kullanmak için ihtiyacım olan lütufları sizden isteyin, böylece kutsal olarak ölme arzumun yerine getirilmesine hiçbir şey engel olmayacaktır.
Çok tatlı İsa, bana yargıçlık yapma, kurtarıcı! (Bu son çağrıyı üç kez yineleyin.)

(Araf'ın Ruhlarındaki İlahi Harikalar'dan, İsa Cemiyeti'nden Fr. G. Rossignoli tarafından)

le-petit-sacristain.blogspot.com/…-mort-composee-par-mgr-devie-eveque-de-belley.html