Video: Svedectvo manželov z Bratislavy o zázraku na orodovanie biskupa Jána Vojtaššáka

Video: Svedectvo manželov z Bratislavy o zázraku na orodovanie biskupa Jána Vojtaššáka

Moderátorka: Svedectvo dvoch manželov, poprosím, aby prišli medzi nás a je to Jana a Ľuboš z Bratislavy. Vitajte, pochválený buď Ježiš Kristus.

Sme veľmi radi za vašu odvahu, odvaha ešte neskončila a za vaše svedectvo. Tak nám na začiatok povedzte, prečo ste sa rozhodli vypovedať o tom, čo ste prežili?

Ľuboš: „Chceli by sme v prvom rade povzbudiť manželské páry, ktoré nemôžu počať deti prirodzeným spôsobom. A prišli sme sa poďakovať Pánu Bohu za dar, ktorý sme dostali z neba, za našu Máriu a za orodovanie v nebi od otca biskupa Jána Vojtaššáka“.

Moderátorka: Za tým je zrejme celý príbeh však, tak začneme. Váš príbeh začína túžbou po dieťatku, ktorá bolo ale spochybnené lekármi.

Jana:
„No tak to je dlhý príbeh, ale tak v stručnosti vám povieme, že my sme manželský pár, ktorý má nulovú šancu mať dieťa prirodzeným spôsobom. Je tam viacero diagnóz, veľmi závažných a jedna z nich vylúčila mať dieťa prirodzeným spôsobom, bolo to vlastne dvakrát operačne podchytené lekármi a naposledy operácia potvrdila, že, citujem lekárku, ktorá povedala: „Vy dvaja môžete mať dieťa jedine zázrakom“. Spýtala sa nás, či veríme na zázraky a my sme jej povedali, že veríme, a povedali sme, hovorí Ľuboš: „Že máme vybratého, otca biskupa Jána Vojtaššáka a budeme ho prosiť“.

Jana: „Budeme ho prosiť o orodovanie v nebi. A takto sme ho prosili, vlastne od tej chvíle sme ho prosili šesť mesiacov, ak to môžem tak zostručniť, tak vlastne do šiestich mesiacov, krátko po sviatku všetkých svätých sme zistili, že čakáme dieťatko. A modlili sme sa také modlitby“. Ľuboš: „Modlili sme sa deviatnik k otcovi biskupovi Jánovi Vojtaššákovi“:

Moderátorka: Prečo Ján Vojtaššák?

Ľuboš:
„No tak počuli sme o jeho procese a páčil sa nám jeho životný príbeh, že bol skromný, bol verný Pánu Bohu“.

Jana: „Mne osobne, my sme si čítali jeho listy, nielen jeho životopis, ale priamo jeho slová, tak akože sila, odporúčam prečítať si ich, fakt veľký charakter, obrovské srdce, láska k človekovi, k Cirkvi. No akože stačí si prečítať tie listy a pochopíte, že o kom hovoríme“.

Moderátorka: Boli v hre aj iné možnosti, ako otehotnieť vo vašom prípade?

Jana:
„No ja poviem tak, že lekári nám to samozrejme odporučili umelé oplodnenie, ale my sme vlastne nezvažovali túto možnosť od začiatku, lebo za každú cenu sme nechceli, hlavne prísť takýmto spôsobom k dieťatku, a chceli sme dieťa mať len prirodzeným spôsobom. Samozrejme, že chápeme manželské páry, ktoré zvažujú aj túto možnosť. Vieme, pod akým obrovským tlakom sú. Tlakom okolia, prípadne partnera, manžela, manželky. Vieme, že je to obrovská bolesť cítiť, alebo mať správu, vedieť, že dieťa prirodzeným spôsobom nemôžu mať, ale ja im odkazujem s manželom, len jednu správu, že v Bohu je všetko možné. A zázraky sa dejú aj v dnešnom, aj v tomto storočí, ako to je u nás. A ešte čo k tomu dodať?“.

Moderátorka: Janka, vy ste povedali o svojom manželovi v tomto kontexte jednu veľmi peknú vec, tak prišiel čas to povedať.

Jana:
„Ja mám jedno obrovské šťastie, že mám manžela, ktorý ma miluje takú, aká som, so všetkým, čo ku mne patrí, aj keď, keď sme sa brali, tak sme naozaj nevedeli že mať dieťa nemôžeme, to sme sa dozvedeli až neskôr, ale je to úžasný pocit, keď vás niekto príjme takého, aký ste, miluje vás so všetkým, čo k vám patrí aj s tým, že mu nemôžete dať dieťa. Ale viem, chápem, ženy, manželov, keď nemajú takýchto partnerov, ale chcem ich poprosiť, či by mohli urobiť to isté, čo sme urobili my, že takúto situáciu nezvládnete sami, to je nad vaše sily. My sme pustili do nášho života Boha, Pána Boha, zverili sme mu náš vzťah, to znamená, že má miesto v našom živote. A akonáhle sme to urobili, tak sme cítili obrovskú silu, asi tak“.

Moderátorka: Myslím, že práve ten zázrak ide k nám, je to zázračná vaša Mária. Je to zázrak? Milí pútnici, je to zázrak.

Jana:
„No je to zázrak, vlastne je to zázrak, lebo tak vám poviem, že keď sa Mária i napriek tým obrovským zdravotným problémom ktoré som mala, narodila sa úplne zdravá, 3,5 kg, 50 cm. Prežila Mária, prežila som ja a napriek môjmu veku, už som mala po štyridsať sedmičke, už štyridsať osem – viac-menej, takýmto vo vyššom veku, tak vlastne, naozaj, čo vám poviem, v Bohu je všetko možné. Aby sme… budem hovoriť, lebo manžel nemôže teraz, ale ja poviem, že my sme mimoriadne vďační pánu biskupovi Vojtaššákovi za príhovor v nebi. A keď Mária mala rok, tak sme sa mu boli už s ňou, ročnou poďakovať a ešte, zosnulého biskupa Sečku sme informovali o tom, že vlastne tu ten zázrak je a poskytli sme všetky informácie, zdravotné doklady na proces blahorečenia“.

Moderátorka: Ďakujeme veľmi pekne za povzbudenie, ďakujeme za vaše svedectvo a samozrejme za vašu odvahu. Pozrite aj Mária tlieska. Ďakujeme krásne, naozaj, majte sa, veľa požehnania do vašich životov prajem. Majte sa, ahoj Mária. Povieš ahoj, papá? Nie, tak len zakýva.

Otec biskup, ja idem k vám, vy ste si vypočuli toto svedectvo. Čo na to hovoríte? Aké sú Vaše pocity?

Mons. Ján Kuboš:
Tak, slovami mladých ľudí by som možno povedal, wau. Ale dennodenne, my v úvode sme to tu povedali, že Pán Boh dopúšťa všelijaké skúšky a očakáva od nás aspoň tú štipku viery. Vidíme, že slová evanjelia na mnohých miestach nás naozaj pobádajú k tomu, aby sme sa usilovali o to, aby sme mali aspoň takú maličkú vieru, alebo takú velikánsku vieru, akou je maličké horčičné semienko. A ako Pán Ježiš hovorí, ak by sme mali takú vieru, tak budeme aj hory prenášať.

Samozrejme, aj toto svedectvo je dôvodom na veľkú vďačnosť Pánu Bohu a v našich očiach aj za naozaj veľké svedectvo Božieho sluhu biskupa Jána Vojtaššáka, ktorý dával každého človeka naozaj na také miesto, ako ho vidí Pán Boh. A my aj tieto minúty, keď uvažujeme, že ako to vidí Pán Boh, Boh, ten mnohé veci vidí inak, ale učí nás, aby sme sa snažili osvojiť si aj my ten Boží pohľad. Tak vďaka viere, dokážeme iste v našom živote aj my zdolávať veľké skúšky. Ďakujem aj týmto manželom za ich svedectvo.

Moderátorka: Ďakujeme aj my, otec biskup za odpoveď.

Pripravil: Anton Čulen
Video si môžete pozrieť TU: alianciazanedelu.sk/archiv/12101