Poglądy Ariusza tak rozwścieczyły Biskupa Mikołaja, że z ,,liścia'' przyłożył heretykowi!

Pierwsza "rózga" od Mikołaja. Kogo spoliczkował święty?

Sobór nicejski w 325 roku miał ustalić fundamentalne dogmaty krzepnącego wciąż chrześcijaństwa. Obrady były do tego stopnia burzliwe, że siłę argumentu zastępował niekiedy argument siły, a mężowie soborowi nie bacząc na powagę sytuacji, brali się za bary.

Fragment malowidła przedstawiającego Mikołaja, który policzkuje Ariusza. Foto: Wikimedia Commons/dp

Wśród obradujących hierarchów Kościoła miał znajdować się także biskup leżącej dziś w Turcji Miry, Mikołaj, któremu tradycja przypisała rozdawnictwo niewielkich upominków potrzebującym. I choć dziś reklamy podpowiadają nam, że Mikołaj to dobroduszny starszy pan w czerwonym ubranku, to podania związane z jego udziałem w soborze przedstawiają odmienny obraz świętego.
Ale od początku…

Sobór nicejski został zwołany na polecenie cesarza Konstantyna Wielkiego. Władca imperium rzymskiego zwołał do małoazjatyckiej Nicei najtęższe umysły ówczesnego chrześcijaństwa.

- Konstantyn Wielki sprawował funkcję, którą nazywano pontifex maximus, co oznaczało, że był najwyższym urzędnikiem odpowiedzialnym za wszystkie religie państwowe, w tym chrześcijaństwo. Dlatego miał prawo zwołać sobór – wyjaśniał o. prof. Henryk Pietras w audycji Jana Pniewskiego z cyklu "Lumen - światło wiary i kultury". - Uczynił to głównie ze względu na zbliżający się jubileusz dwudziestego roku swojego panowania. Chodziło o to, żeby przed głównymi uroczystościami wyciszyć wszelkie spory, które mogłyby zakłócić świętowanie.

A utarczek i kłótni w Kościele było wywczas co nie miara. Chrześcijanie nie mogli się porozumieć nawet co do wspólnej daty świętowania Wielkanocy. Wspólnota miała też problem z tzw. schizmą melecjańską. Odłam skupiał wiernych szczególnie rygorystycznie traktujących chrześcijan, którzy podczas prześladowań za cesarza Dioklecjana wyrzekli się wiary.

"Z liścia" heretykowi

Wszystkie te problemy blakły jednak przy rozdźwięku, jaki na łonie Kościoła spowodowały poglądy głoszone przez aleksandryjskiego prezbitera Ariusza. Był on głównym ideologiem antytrynitarzy, czyli zwolenników prądu w chrześcijaństwie, który odrzucał pogląd o Trójcy Świętej. Arianie rośli w siłę, a ich odmienne wobec pozostałych chrześcijan poglądy groziły schizmą.

Choć wydawałoby się, że ponad trzystu świątobliwych mężów ograniczy się do sporów na argumenty i cytaty z Pisma Świętego, to nie obyło się bez rękoczynów. I tutaj na scenę powraca Mikołaj. Poglądy Ariusza tak rozwścieczyły biskupa, że ten spoliczkował adwersarza. Prezbiter nie pozostał mu dłużny i… złamał szczękę.
Choć nie spodobało się to ojcom soboru i postanowili pozbawić go sakry biskupiej, to "w obronie Mikołaja stanął sam Bóg i pognębił nieprzyjaciela prawdziwej wiary". Herezję Ariusza potępiono, choć jego poglądy odżywały raz po raz w dziejach Kościoła.
Cała historia, choć występują w niej historyczne postacie, a spór z arianami był kluczowym elementem soboru nicejskiego, może (choć nie musi) być tylko legendą, wytworzoną przez wczesnochrześcijański folklor.

polskieradio24.pl/…ierwsza-rozga-od-Mikolaja-Kogo-spoliczkowal-swiety
MEDALIK ŚW. BENEDYKTA shares this
2623
Choć wydawałoby się, że ponad trzystu świątobliwych mężów ograniczy się do sporów na argumenty i cytaty z Pisma Świętego, to nie obyło się bez rękoczynów.
MEDALIK ŚW. BENEDYKTA
Święty w obronie wiary potrafi nawet przyłożyć. Bierzmy przykład ze Świętego Mikołaja. To jest prawdziwa pokora.
MEDALIK ŚW. BENEDYKTA
Kobiety w „polskim Kościele” będą mogły od 12 grudnia udzielać Komunii. Straszna decyzja KEP .
Straszna decyzja, ale gdyby byli wszyscy prawdziwymi katolikami, to nikt by nie przyjął od takiej baby Komunii Świętej i żadna szanująca się i kochająca Boga niewiasta, nie zgodziłaby się tego robić. Ale znaąac życie znajda się chętni do przyjmowania Komunii od bab, a baby będą się biły, aby dostąpić …More
Kobiety w „polskim Kościele” będą mogły od 12 grudnia udzielać Komunii. Straszna decyzja KEP .
Straszna decyzja, ale gdyby byli wszyscy prawdziwymi katolikami, to nikt by nie przyjął od takiej baby Komunii Świętej i żadna szanująca się i kochająca Boga niewiasta, nie zgodziłaby się tego robić. Ale znaąac życie znajda się chętni do przyjmowania Komunii od bab, a baby będą się biły, aby dostąpić tego ,,zaszczytu''. Radzę omijać takie kościoły i nie dawać na tace.
Bos016
Na Soborze Nicejskim w wieku IV, Św. Mikołaj (ten prawdziwy, a nie krasnal z Coca - Coli) strzelił z liścia Ariuszowi,
heretykowi , który zaprzeczał Boskości Chrystusa.
BeatkaS
Czasem trzeba walnąć w ryj... by zostać świętym...A na poważnie to już sam Pan Jezus dał nam przykład wypędzając przekupniów ze świątyni. Na pewno trzeba bronić prawdy, upominać z miłością ale i dla opamiętania walnąć w ryj 😇
CUDOWNY MEDALIK
Taki Św. Mikołaj przydałby się w TYCH CZASACH ! Gonić wszelakich heretyków , również tych pseudo-katolickich co próbują modyfikować Naukę Samego Jezusa Chrystusa, niezmienną od stuleci a doskonale wyłożoną przez dwóch Wilekich Papieży: Św.JPII oraz Benedykta XVI !!!
CUDOWNY MEDALIK
Zwolennicy cackania się z heretykami, nauczcie się od Świętego Mikołaja jak należy bronić Swojej Wiary, gdy do heretyka nie przemawia, żaden argument słowa. Gdyby Św. Biskup Mikołaj, tak ostro i stanowczo nie zareagował, być może, te herezje Ariusza rozlałyby się jak szambo po całym Świecie. Aż strach pomyśleć.
Święty Mikołaju broń naszej wiary, policzkuj i okładaj rózgami wszystkich heretyków,More
Zwolennicy cackania się z heretykami, nauczcie się od Świętego Mikołaja jak należy bronić Swojej Wiary, gdy do heretyka nie przemawia, żaden argument słowa. Gdyby Św. Biskup Mikołaj, tak ostro i stanowczo nie zareagował, być może, te herezje Ariusza rozlałyby się jak szambo po całym Świecie. Aż strach pomyśleć.
Święty Mikołaju broń naszej wiary, policzkuj i okładaj rózgami wszystkich heretyków, którzy oszczerczym językiem wciskają swoje herezje, i którzy bluźnią przeciwko Bogu, Kościołowi oraz Świętemu Papieżu Janowi Pawłowi II.
Św. Mikołaju módl się za nami do Boga. Wyproś wzrost Wiary, Nadziei i Miłości dla Polaków oraz nawrócenie lub upokorzenie wszystkich heretyków.