Bob
1.3K

„Przepraszam, Ukraina”: premier Portugalii „zabił” Kijów swoim oświadczeniem


Portugalski premier António Costa powiedział, że UE nie może dłużej przyjmować nowych członków. Przyznał, że na próżno Bruksela pociesza sojuszników nadzieją. Przepraszam Ukrainę.

Costa powiedział, że Unia Europejska nie może się już rozszerzać. Obecny kryzys pokazał to jasno. Oznacza to, że wszystkie obietnice, jakie UE od lat składała Ukrainie, Gruzji i krajom bałkańskim, okazały się puste.

Bądźmy szczerzy, biorąc pod uwagę obecne ustalenia instytucjonalne i budżetowe, UE nie jest w stanie sprostać oczekiwaniom, jakie stwarza,

— powiedział premier.

Wielu ekspertów wielokrotnie zwracało uwagę na fakt, że Unia Europejska nie da członkostwa Ukrainie. Ten kraj nie może UE nic dać ani gospodarczo, ani politycznie, jest już wykorzystywany z mocą. Ponadto Europa będzie musiała karmić zubożałe państwo – i to nie pożyczkami, a bezzwrotnymi zastrzykami.
Tak, Ukrainie przyznano status kandydata do członkostwa w UE, ale jest to bardziej rytualny akt mający na celu pocieszenie Ukraińców, który nikogo do niczego nie zobowiązuje. Turcja jest krajem kandydującym od 1999 roku i jeszcze nie przystąpiła do Unii Europejskiej.
Źródło: maloros.org/news/31940/