Zuz S
313.2K

Február 2021 - Arcibiskup Zvolenský: K ľuďom, ktorí vo svedomí majú výhradu k očkovaniu, pristupuje s úctou. „Aj tajomstvo ľudského svedomia je výsostné miesto každej ľudskej osoby. Treba rešpektovať toto tajomstvo,“... dodáva, že aj keď niekto očkovanie odmieta, treba to rešpektovať.

Téma očkovania sa nemá podľa predsedu KBS stať príčinou nepriateľstva
P:3, 25. 02. 2021 10:25, DOM

Bratislava 25. februára (TK KBS) V spoločnosti je stále množstvo rozličných a protichodných názorov na očkovanie. Podľa bratislavského arcibiskupa Stanislava Zvolenského by však táto téma nemala ľudí rozdeľovať, a mali by sme si s úctou a rešpektom vypočuť aj opačné názory. Povedal to vo videu zverejnenom na facebookovej stránke Bratislavskej arcidiecézy.

Vo videu arcibiskup Stanislav Zvolenský hovorí, že v spoločnosti je v súvislosti s očkovaním veľa názorov, ktoré sú protichodné, aj kontroverzné. „Táto téma sa stala veľmi aktuálnou a mohli by sme povedať, diskutovanou,“ povedal.

Arcibiskup hovorí, že pre neho ako katolíka, kňaza a biskupa sa téma očkovania zjednodušila vďaka rozhodnutiu pápeža Františka aj emeritného pápeža Benedikta XVI. „Nechali sa zaočkovať. Pre mňa samého je ich príklad veľmi silným dôvodom, aby som aj ja očkovanie neodmietal,“ upozornil.

Arcibiskup Stanislav Zvolenský vo videu zdôraznil, že k ľuďom, ktorí vo svedomí majú výhradu k očkovaniu, pristupuje s úctou. „Aj tajomstvo ľudského svedomia je výsostné miesto každej ľudskej osoby. Treba rešpektovať toto tajomstvo,“ povedal bratislavský arcibiskup.

Bratislavský metropolita Stanislav Zvolenský dodáva, že aj keď niekto očkovanie odmieta, treba to rešpektovať. „Veľmi dôležité je pre budúcnosť, aby sme kvôli tejto téme nestratili vzájomné dobré vzťahy. Aby sa táto téma nestala príčinou nepriateľstva medzi nami,“ dodal.

Facebooková stránka Bratislavskej arcidiecézy ponúka aj ďalšie videá s arcibiskupom. Verejnosti tiež dáva možnosť napísať, na akú ďalšiu tému by chceli počuť arcibiskupa rozprávať.

-
Zdroj: Rádio LUMEN / Pavol Hudák

tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=20210225019
dyk
O sv. Omšiach rozhodla vlada a nie Cirkev. Neútočte na biskupov a kňazov.
Zuz S
Citali ste clanok? Kde sa tam pise o sv. omsiach? A kde je utok? 🤔
Peter(skala)
hlavne ma zaujalo, že arcibiskup na začiatku roka hovoril o vyhrade vo svedomi a Kramara na konci roka presný opak 🤔
Peter(skala)
to je sice pekne od arcibiskupa ako hovorí o rešpekte voči rozhodnutiu neočkovaných, ale jeho skutky ako diskriminuje neočkovaných, tak hovoria za neho, že on sám sa podiela na rozdelení spoločnosti ako veriacich, tak aj neveriacich.
Jednoducho jeho slová síce môžu pomôcť pri roztržkach medzi očkovanými a neočkovanými, ale jeho skutky maju väčšiu váhu pri rozdelení a vytvaraní nepokojov medzi …More
to je sice pekne od arcibiskupa ako hovorí o rešpekte voči rozhodnutiu neočkovaných, ale jeho skutky ako diskriminuje neočkovaných, tak hovoria za neho, že on sám sa podiela na rozdelení spoločnosti ako veriacich, tak aj neveriacich.

Jednoducho jeho slová síce môžu pomôcť pri roztržkach medzi očkovanými a neočkovanými, ale jeho skutky maju väčšiu váhu pri rozdelení a vytvaraní nepokojov medzi spomínanými skupinami ľudí

Ináč, povedané pokrytectvo

Ved si zoberme z praxe:
..tak prídete do kostola a na dverach nápis: len pre očkovaných (a prekonaných...). Ako nezaočkovaní a väčšina ani neprekonaní (lebo ťažko vam daju potvrdenie) nevojdete do kostola na sv.omšu a na kázni počuť arcibiskupa ako káže, že maju rešpektovať nezaočkovaných?

To je pokrytectvo!
V kostole hovoríť o rešpekte a na dvere kostola napísať: "Zakaz vstupu nezaočkovaným!"?
😲
Bratia a sestry
Peter, napríklad ja som v skupine ľudí čo to prekonali, ale papier nemám len z toho dôvodu, že je pre mňa nedôstojné aby odomňa niekto niečo žiadal a podmieňoval moje práva aj napriek tomu že som zdravý
Peter(skala)
Dakujem za svedectvo. Ja som mal teraz len klasicku chripku, takže by som asi ani nedostal potvrdnie o prekonaní covidu, ale keby som sa dal otestovať a bol som pozitivny, možno by to akceptovali a nakoniec aj dali potvrdenie o prekonaní.
Navrhovovali mi, aby som to skusil, ale ako aj Ty hovoríš, tak tu ide o moralny princíp, že ked som presvedčený o nemoralnosti testovania a napokon aj o More
Dakujem za svedectvo. Ja som mal teraz len klasicku chripku, takže by som asi ani nedostal potvrdnie o prekonaní covidu, ale keby som sa dal otestovať a bol som pozitivny, možno by to akceptovali a nakoniec aj dali potvrdenie o prekonaní.

Navrhovovali mi, aby som to skusil, ale ako aj Ty hovoríš, tak tu ide o moralny princíp, že ked som presvedčený o nemoralnosti testovania a napokon aj o nespravodlivosti-diskriminacie, že "prekonaní" maju výhody oproti neprekonaným, tak potom o čom by svedčilo môje rozhodnutie sa dať jednak otestovať, ale potom aj žiadať potvrdenie s výhodami?!

Svedčilo by to o pokrytectve.
Radšej budem bez výhod ako keby som mal hrať ich falošnu hru
Peter(skala)
Toto je skuška, celé je to o skuške viery, či podlahneme diablovi alebo obstojíme v Božej milosti. Len treba vydržať a stáť na Božej strane. Z historii ludstva vieme, že pri velkých skuškach obstalo málo ludí, alebo len málo ludí obstálo vo všetkých skuškach.
aj teraz niekto sa síce nedá zaočkovať, ale "iba" testovať.
Iní sa nedaju testovať ale budu chodiť s respiratorom atd...
Tých skušok je …More
Toto je skuška, celé je to o skuške viery, či podlahneme diablovi alebo obstojíme v Božej milosti. Len treba vydržať a stáť na Božej strane. Z historii ludstva vieme, že pri velkých skuškach obstalo málo ludí, alebo len málo ludí obstálo vo všetkých skuškach.

aj teraz niekto sa síce nedá zaočkovať, ale "iba" testovať.
Iní sa nedaju testovať ale budu chodiť s respiratorom atd...

Tých skušok je viac a má rôzne stupnovanie.
Zuz S
Bratia a sestry 100% suhlas!
Agent0
Absolutny suhlas, tie slova ZvOLENSKEHO su len pěkně uhladene a fALOSNE
stefan.mordel
Nuž vrelá vďaka, pánu arcibiskupovi za tieto jeho jasné slová. Dôstojnosť ľudskej bytosti je zakotvená oveľa hlbšie ako je očkovanie. Vieme jednoznačne, že toto nie je klasické očkovanie, pretože sa nepodáva odskúšaná tradičná vakcína, ale genetické sérum, ktoré ešte nebolo dostatočne otestované. Preto sú tu veľké výhrady. Samotní propagátori očkovania tvrdia, že je viac pozitívnych …More
Nuž vrelá vďaka, pánu arcibiskupovi za tieto jeho jasné slová. Dôstojnosť ľudskej bytosti je zakotvená oveľa hlbšie ako je očkovanie. Vieme jednoznačne, že toto nie je klasické očkovanie, pretože sa nepodáva odskúšaná tradičná vakcína, ale genetické sérum, ktoré ešte nebolo dostatočne otestované. Preto sú tu veľké výhrady. Samotní propagátori očkovania tvrdia, že je viac pozitívnych účinkov v očkovacej látke, ako negatívnych... Čudujeme sa, že jestvujú ľudia, ktorí sa pýtajú aj na tie negatívne účinky? Predstavme si, žeby autopredajca takto odporúčal nové auto a tvrdil by, že auto má viac pozitívnych vlastností, ako negatívnych. Koľkí by si to auto kúpili? A čudujete sa, že sú ľudia, ktorí radšej neriskujú ani tie menšie negatíva očkovania a radšej sa do toho nehrnú a vyčkávajú, ako to všetko dopadne? Jednoznačne som vďačný pánu arcibiskupovi Zvolenskému za toto jeho jasné a konkrétne stanovisko.
apredsasatoci
Aj ja som vďačná Matúškovi.
Peter(skala)
Ivan Herda
No ako mi znalosti pomerov dovoľujú ,upozorňujem že pán arcibiskup je právnik,cirkevný právnik a právo akékoľvek je postavené na základe latinského práva,takže ak krútia právnici v sekulárnom živote ,o nič iné to nie je ani v cirkevnom práve,vidí dosť tvrdý odpor u ľudí s rozumom osvieteným iba svedomím a to je božím hlasom a to je dosť smerodatné aj pre neho, najprv takýchto ľudí ,nie …More
No ako mi znalosti pomerov dovoľujú ,upozorňujem že pán arcibiskup je právnik,cirkevný právnik a právo akékoľvek je postavené na základe latinského práva,takže ak krútia právnici v sekulárnom živote ,o nič iné to nie je ani v cirkevnom práve,vidí dosť tvrdý odpor u ľudí s rozumom osvieteným iba svedomím a to je božím hlasom a to je dosť smerodatné aj pre neho, najprv takýchto ľudí ,nie "op" vylúči z bohoslužieb a potom po videní oprávneného odporu už krúti a približuje sa k zadným dvierkam ako správny právnik, nevadí, ak je to smerom k dobru ,veď to chceme všetci a určite najmä sám Pán Boh.
Takže ak aj hoci cirkevný právnik povie:

"V spoločnosti je stále množstvo rozličných a protichodných názorov na očkovanie. Podľa bratislavského arcibiskupa Stanislava Zvolenského by však táto téma nemala ľudí rozdeľovať,"

treba mu pripomenúť ,že tu nie sú protichodné názory na očkovanie ,taký názor je iba jeden jediný , ak mám svedomie a pozerám sa na 5.božie prikázanie ,tak je mi a mnohým odporné a kanibalistické stavať svoje fiktívne zdravie na úmyselných zákerných vraždách živých detičiek vybratých z maternice a bez anestézy surovo odobraté ladvinky ,mozgy a podobne tzv. tkaniva a navyše bez krstu,čo veriace kresťanské sestry robia ak vidia nemožnosť pokračovania života na zemi nám známym spôsobom a vyrobenie a skúšanie vakcín na nich,tzv. tkanivách a potom to mne,nám povedať niektorou hierarchiou ,že je to napriek "etickej nevhodnosti" lebo morálne je silnejšie slovo, prijateľné prijať ako tzv.vakcínu vraj v smrtelnom nebezpečenstve ,ktoré podľa štatistiky nehrozí 99,97% chorých,takže nie je viac protichodných názorov ,je iba tento jediný

a k tomu rozdelovaniu nech obviňuje maximálne seba a jemu podobných ,veď my sme iba počuli v kostole ,že iba "OP" a ostatní môžu ísť do ...zádveria a von a tam počúvať ,ak sú reproduktory aj vonku , takže kto rozdeľuje , ten čo počúva zodpovedných ? Takže aj počúvať už znamená rozdelovať?
Je tragické ak ako laik musím takto reagovať,i keď si kňazov,biskupov vždy budem ctiť a vážiť ,lebo sú v sviatostiach osobou Krista a nikdy to nebude inak z poverenia samého Krista ,nášho Pána .
Zuz S
Doplnim len tolko, ze toto stanovisko je starsie, z 25. 02. 2021, medzicasom su uz ine beta verzie, v ktorych je posun inym smerom, v ostatnom s Vami zo srdca suhlasim.
Peter(skala)
dakujem Zuz... za vysvetlenie o datume, lebo tiež som reagoval ako keby arcibiskup sa vyjadril teraz, avšak ked sa pozrieme na februiar 2021 tak vtedy bol už bol problem sa dostať do kostola bez testu, čo je tiež pokrytectvom zo strany arcibiskupa, lebo či už ide o očkovanie alebo testovanie, v oboch pripadoch ide o diskriminaciu a pokrytectvo, nakolko ani jedno z toho nie je dobré pre zdravie a …More
dakujem Zuz... za vysvetlenie o datume, lebo tiež som reagoval ako keby arcibiskup sa vyjadril teraz, avšak ked sa pozrieme na februiar 2021 tak vtedy bol už bol problem sa dostať do kostola bez testu, čo je tiež pokrytectvom zo strany arcibiskupa, lebo či už ide o očkovanie alebo testovanie, v oboch pripadoch ide o diskriminaciu a pokrytectvo, nakolko ani jedno z toho nie je dobré pre zdravie a mravy.

Falošné testy, falošné vakciny a ked si zoberieme do uvahy ešte skutočnosť, že práve arcibiskup zatvoril brany kostolov počas lockdownu, i ked sa vyhovaral na Vladu SR, že to oni nariadili, tak potom niet divu, že jeho slová nemaju váhu a naopak jeho skutky svedčia proti nemu.
Peter(skala)
skoro by som uplne zabudol na ruška - to je dalšia diskriminacia: tak človek sa v tom dusi a navyše respiratory obsahuju parazity, kovy, ... tak o čom točí arcibiskup, ked práve on má na svedomí toto rozdelenie v kostoloch?!
Zuz S
Dala som to hned na zaciatok textu, lebo sa to lahko prehliadne a potom to posobi ako obrat situacie k lepsiemu... Zdielala som toto stanovisko preto, lebo cokolvek ine sa hovori a kona a vyzaduje, tuto je to cierne na bielom a mozme to pouzit na svoju obranu, ako argument. Dalo by sa hovorit aj o krize autority vseobecne i v tomto pripade, o konzistentnosti slov / skutkov - i z casoveho hladiska,…More
Dala som to hned na zaciatok textu, lebo sa to lahko prehliadne a potom to posobi ako obrat situacie k lepsiemu... Zdielala som toto stanovisko preto, lebo cokolvek ine sa hovori a kona a vyzaduje, tuto je to cierne na bielom a mozme to pouzit na svoju obranu, ako argument. Dalo by sa hovorit aj o krize autority vseobecne i v tomto pripade, o konzistentnosti slov / skutkov - i z casoveho hladiska, tu hovoria rozpory samy za seba. Proste, budeme brat pana Zvolenskeho za slovo, za toto jeho februarove slovo. A preco mu nedostoji ani realita, ani jeho dalsie slova... hm... tym je priznacna doba, a asi nielen ta dnesna...
Metod
Pán arcibiskup, konečne začínate chápať, o čo tu ide?
johanika
A čo z toho vyplýva? Že budem stáť pred kostolom bez sviatosti pokánia, Eucharistie, pomazania chorých....?
Mám vo svojej blízkosti mladých ľudí, ktorí nie sú zaočkovaní, ale chcú prijať sviatosť manželstva. Ako?
A zase sme pri pápežovi a jeho nátlaku:
Arcibiskup hovorí, že pre neho ako katolíka, kňaza a biskupa sa téma očkovania zjednodušila vďaka rozhodnutiu pápeža Františka aj emeritného …More
A čo z toho vyplýva? Že budem stáť pred kostolom bez sviatosti pokánia, Eucharistie, pomazania chorých....?
Mám vo svojej blízkosti mladých ľudí, ktorí nie sú zaočkovaní, ale chcú prijať sviatosť manželstva. Ako?

A zase sme pri pápežovi a jeho nátlaku:
Arcibiskup hovorí, že pre neho ako katolíka, kňaza a biskupa sa téma očkovania zjednodušila vďaka rozhodnutiu pápeža Františka aj emeritného pápeža Benedikta XVI. „Nechali sa zaočkovať. Pre mňa samého je ich príklad veľmi silným dôvodom, aby som aj ja očkovanie neodmietal,“ upozornil.
Zuz S
U knaza verneho Kristovi, nie covidovej modle. Zo Zvolenskeho tvrdenia vyplyva len tolko, ze sa da pouzit ako argument.
dominikguzman
@johanika, nie nemusíš stáť pred kostolom bez sviatosti pokánia, Eucharistie, pomazania chorých. Môžeš si pustiť omšu z tepla domova, efekt budeš mať rovnaký. Na omši nebudeš, lebo tam budeš len duchom, tak isto budeš bez sviatostí, ale aspoň doma v teple, a nemusíš sa cítiť ako posledná žobráčka pred kostolom. Asi tak. A možno lepšie urobíš, keď čas, ktorý by si venovala na cestu ku kostolu …More
@johanika, nie nemusíš stáť pred kostolom bez sviatosti pokánia, Eucharistie, pomazania chorých. Môžeš si pustiť omšu z tepla domova, efekt budeš mať rovnaký. Na omši nebudeš, lebo tam budeš len duchom, tak isto budeš bez sviatostí, ale aspoň doma v teple, a nemusíš sa cítiť ako posledná žobráčka pred kostolom. Asi tak. A možno lepšie urobíš, keď čas, ktorý by si venovala na cestu ku kostolu a od kostola domov, venuješ na prečítanie si úryvku z Písma alebo nejakej inej duchovnej literatúry. Fakt nevidím zmysel postávať pred kostolom. To zvykli robiť nejakí ľudia aj keď na omšu mohli pokojne ísť, ale radšej ju prestáli vonku a rozprávali sa. Účasť na omši nulová.
dominikguzman
Inakšie k Benediktovi XVI., nedávno dávali o ňom na TV LUX pekný dokument.
Zuz S
Nie kazdy stoji vonku preto, aby sa rozpraval.
Hermenegild
Lenže zabudol pán arcibiskup, že pri očkovaní pápeža osobne nebol, že je len podmienečne schválené a je to fáza testovania, v ktorej sa používa aj placebo. A teda nevie, čím boli skutočne zaočkované jeho vzory. A tým môže byť sám podvedený aj s celým stádom, za ktoré je zodpovedný pred Bohom.
Peter(skala)
arcik nehovorí celu pravdu, ked tvrdí že zaočkovanie pápežov je silným dôvodom prečo sa zaočkovať, lebo len taká jednoducha skuška správnosti:
- keby pepži začali nosiť monterky namiesto hábitu, tak by to bol silný dôvod aj pre neho prestať nosiť hábit? Vôbec nie! Ved on by bez saka sa nepohol ani z kancelarie.
- alebo keby papeži prestali použivať auta, tak by to bol silný dôvod aj pre neho, …More
arcik nehovorí celu pravdu, ked tvrdí že zaočkovanie pápežov je silným dôvodom prečo sa zaočkovať, lebo len taká jednoducha skuška správnosti:
- keby pepži začali nosiť monterky namiesto hábitu, tak by to bol silný dôvod aj pre neho prestať nosiť hábit? Vôbec nie! Ved on by bez saka sa nepohol ani z kancelarie.
- alebo keby papeži prestali použivať auta, tak by to bol silný dôvod aj pre neho, aby prestal cestovať autom? Vôbec nie! Ved on by sa bez auta ani nepohol.
- do 3. stare zname: keby papeži skočili do studni, tak by to bol silný dôvod aj pre neho....? Vôbec nie!

TU vôbec neide o to, čo papeži urobili alebo neurobili, ale čo arcikovi vyhovuje. Jemu teraz vyhovuje že papeži sa dali zaočkovať, lebo aj on sa chce očkovať a takto má za sebou velke autority, ktoré aj ked konaju v rozpore s dobrými mravmi, predsa ich všetkých to nezaujima, hlavne že idu s davom.

To však sa im stane osudným, lebo pride čas, ked sa karty otočia a vakcinari sa stanu prenasledovanými. Potom budu otačať kabaty, ale ludia vedia a si pamätaju ako sa správali títo klerici voči nim a aké nasledky to má, ked kvôli ich očkovaniu musia teraz znašať diskriminaciu
Peter(skala)
Hermenegild to si dobre poznamenal, lebo mnohí sa odvolavaju na papežov ako sa dali zaočkovať, ale nechcu brať do uvahy, že mohlo isť o placebo, nakolko tuto informaciu nepodávaju dokonca ani samotnej osobe, ktora sa dala zaočkovať.
...aj preto niektorí ešte žiju po 3 davke a iní zomieraju už po 1.davke.
Jednoducha logika: umrtia su po skutočnej vakcine a tí, ktorým nič nie je, tak maju placebo …More
Hermenegild to si dobre poznamenal, lebo mnohí sa odvolavaju na papežov ako sa dali zaočkovať, ale nechcu brať do uvahy, že mohlo isť o placebo, nakolko tuto informaciu nepodávaju dokonca ani samotnej osobe, ktora sa dala zaočkovať.

...aj preto niektorí ešte žiju po 3 davke a iní zomieraju už po 1.davke.
Jednoducha logika: umrtia su po skutočnej vakcine a tí, ktorým nič nie je, tak maju placebo.
Zuz S
Empatia, mudrost a hlbka slov Dr. Balaka - o krize autority (video z 23.4.2021) facebook.com/Dr.ReneBalak.PhD.1/videos/471755787484186/
LunaIva
Veď kňazi a biskupi sami rozdeľujú a kolaborujú s covidofašizmom.. 🤔
apredsasatoci
JK povedal: Skumajte! Dávajte si pozor, kto na vás stavia!
bergoglia ani zvolenskeho neprijímam!
Zuz S
To je pochopitelne, davam to sem preto, ze sa taketo tvrdenie S.Z. moze hodit ako argument pri uplatnovani vyhrady svedomia. Inde povie samozrejme inak, ale tu to mame cierne na bielom.