Clicks2.7K
ledun
44

Emocjonalne przemówienie ocalałego z Holokaustu. "Niech Bóg błogosławi Polskę!" [ZOBACZ FILM]

Około 12 tysięcy uczestników przeszło w czwartek w Marszu Żywych, upamiętniającym ofiary Holokaustu.W obchodach udział wzięli m.in. prezydenci Izraela i Polski. Ceremonia upamiętnienia stała się niezwykle emocjonalna, gdy doszło do publicznej przemowy jedynego ocalałego z Holokaustu Żyda, Edwarda Mosberga.

Nie powinniśmy zapomnieć, że nie było polskich obozów zagłady ani polskiego Holocaustu – rozpoczął.

Powinniśmy podziękować polskiemu państwu za to, że Żydzi, którzy przyjeżdżają ze wszystkich stron świata, mają dobre miejsce, gdzie mogą się modlić – kontynuował ocalały z Holokaustu.

Jakiś czas temu, ktoś w Izraelu powiedział, że Żydzi nie powinni tutaj przyjeżdżać na marsze. Chciałbym nominować tego faceta do nagrody Nobla za jego głupotę – wykrzyczał ostatnie zdanie.

Projekt „Marsz Żywych 2018” to międzynarodowe wydarzenie, w ramach którego Żydzi z różnych krajów, głównie uczniowie i studenci, odwiedzają miejsca Zagłady, które Niemcy utworzyli podczas wojny na okupowanych ziemiach polskich. Dzięki uczestnictwu w Marszu młodzi ludzie poznają także historię polskich Żydów, spotykają się również z polskimi rówieśnikami oraz polskimi Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata. Przemarsz między byłymi obozami Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau to kulminacja projektu na terenie Polski. Druga cześć wydarzenia realizowana jest w Izraelu. Po raz pierwszy Marsz Żywych zorganizowano w 1988 roku.

Auschwitz był największym z niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i ośrodków Zagłady. Życie straciło tu ponad 1,1 mln mężczyzn, kobiet i dzieci. Ponad połowę zarejestrowanych więźniów stanowili Żydzi, następnie Polacy, Romowie i 30 tys. osób innych narodowości. Najliczniejszą grupę Żydów deportowanych do Auschwitz stanowili obywatele Węgier, państwa sojuszniczego Rzeszy. Organizacją transportów kierował oficer SS Adolf Eichmann. W 1960 r. został ujęty przez wywiad izraelski w Argentynie i po procesie stracony dwa lata później w Jerozolimie.

Źródło: Telewizja Republika, youtube.com

telewizjarepublika.pl/emocjonalne-prz…
biniobill likes this.
Weronika..S
Jeden odważny przeciwko całemu Izraelowi. Gdzie go wynalazłeś @ledun?
tekla likes this.
Radek33 likes this.
borgan
Sprawiedliwy.
Radek33 likes this.
borgan likes this.
Bos016
Amen!
Radek33 and one more user like this.
Radek33 likes this.
mk2017 likes this.
robus likes this.
Piotr2000
Chcialby poprosic forumowiczow o wrzuke CALEGO przemowienia prezydenta Izraela na obchodach tegorocznych w Oswiecimiu.