szuirad1
1608

Św. Rafał Kalinowski 20 listopada.

Józef Kalinowski przyszedł na świat 1 września 1835 r. w Wilnie, w domu profesora Andrzeja Kalinowskiego i pochodzącej z mińszczyzny Józefy Połońskiej. Niestety, niedługo po wydaniu go na świat matka zmarła. Dwójką maleńkich sierot zaopiekowała się jej siostra Wiktoria, wkrótce, po uzyskaniu dyspensy papieskiej, żona profesora Kalinowskiego.

W wieku ośmiu lat Józef rozpoczął edukację w Instytucie Szlacheckim – szkole, w której nauczycielem matematyki, a później także dyrektorem był jego ojciec. Po ukończeniu Instytutu, za namową ojca, przyszły święty wstąpił do Instytutu Agronomicznego w Hory‑Horkach. Nie pociągała go jednak agronomia i po dwóch latach złożył podanie o przyjęcie do inżynierskiej szkoły budowy dróg i mostów w Petersburgu. Gdy okazało się, że z braku miejsc jego prośba została odrzucona, zapisał się do działającej również w stolicy Rosji wojskowej Mikołajewskiej Akademii Inżynierskiej.

Niestety, okres petersburskich studiów wiązał się u Kalinowskiego z osłabieniem religijności – przestał przystępować do sakramentów, jedynie sporadycznie chodził na Msze św.

Po uzyskaniu stopnia oficerskiego Józef Kalinowski pozostał na uczelni jako adiunkt na wydziale matematyki. Szybko jednak znudziło go to zajęcie. Miał dość Petersburga. Zaangażował się w pracę przy tyczeniu nowej linii kolejowej Kursk‑Kijów‑Odessa.

Życie na głębokiej prowincji sprzyjało.... Św. Rafał Kalinowski
szuirad1
Św Feliks Valois, prezbiter 20 listopada .:ILG:. - Czytelnia: 20 listopada - Św. Feliks Valois