Prymas Tysiąclecia potępiał nacjonalizm

Nacjonaliści bardzo często i bezpodstawnie powołują się na Prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego, który miał rzekomo akceptować "zdrowy nacjonalizm". Tymczasem cytowane przez nich słowa rzekomo wypow…
Radek33
Kunegunda likes this.
przeciwherezjom likes this.
Proszę Państwa, ja proponuję nie wypowiadać się na temat "nacjonalizmu" (po polsku idei narodowej), bo wylewacie dziecko z kąpielą. Faktem jest, że w wielu krajach nacjonalizm był bezbożny. Jednak przyrównywanie tak odległych obiektywnie pojęć jak nacjonalizm w Polsce a Niemczech, czy Ukrainie to jak mówienie, że takim samym antysemityzmem jest mówienie prawdy o stosunkach polsko-żydowskich i …More
Proszę Państwa, ja proponuję nie wypowiadać się na temat "nacjonalizmu" (po polsku idei narodowej), bo wylewacie dziecko z kąpielą. Faktem jest, że w wielu krajach nacjonalizm był bezbożny. Jednak przyrównywanie tak odległych obiektywnie pojęć jak nacjonalizm w Polsce a Niemczech, czy Ukrainie to jak mówienie, że takim samym antysemityzmem jest mówienie prawdy o stosunkach polsko-żydowskich i masowe ich eksterminacja przez Niemców.
Poza tym, dzisiejszy świat to walka globalizmu z państwami narodowymi (czyli elementem narodowej wizji świata). Co niesie nam globalizm: multikulturalizm, hedonizm, materializm, sodomię i synkretyzm religijny. Tak więc walczyć dzisiaj z nacjonalizmem katolickim jaki reprezentują Polacy i polska myśl narodowa to tak jakby godzić się na śmierć duchową, społeczną i cywilizacyjną naszej Ojczyzny na rzecz liberalnego i szatańskiego świata...
Piotr opoka777 likes this.
@Robert proszę, zrozum, że nigdy nie da się pogodzić nacjonalizmu z katolicyzmem. Dmowski chciał to zrobić, ale... sam nie był praktykującym katolikiem. O. Jacek Woroniecki też usiłował, lecz Kościół tego nie zaakceptował.

Całkowicie nielogiczne i skrajnie niekonsekwentne jest potępianie zbrodni banderowców przez nacjonalistów (ONR) wykrzykujących hasło: "Śmierć wrogom ojczyzny!" lub: "A na …More
@Robert proszę, zrozum, że nigdy nie da się pogodzić nacjonalizmu z katolicyzmem. Dmowski chciał to zrobić, ale... sam nie był praktykującym katolikiem. O. Jacek Woroniecki też usiłował, lecz Kościół tego nie zaakceptował.

Całkowicie nielogiczne i skrajnie niekonsekwentne jest potępianie zbrodni banderowców przez nacjonalistów (ONR) wykrzykujących hasło: "Śmierć wrogom ojczyzny!" lub: "A na drzewach zamiast liści będą wisieć syjoniści!".

Czym różni się przybijanie "wrogów Ukrainy" do drzew przez ukraińskich nacjonalistów z OUN od zamiaru wieszania na gałęziach "wrogów Polski" przez nacjonalistów z ONR? Czym? Intencja jest ta sama: diaboliczna nienawiść.
Kunegunda and 4 more users like this.
Kunegunda likes this.
konserwatystaaa1989 likes this.
pomiaryo2.pl likes this.
yagu likes this.
taki ktoś likes this.
Kocham Polskę bardziej niż własne życie, ale nie akceptuję nacjonalizmu, którego ojcem jest Luter, a dziedzictwem rewolucja francuska. Ponadto już na zawsze będzie kojarzony z Hitlerem i Banderą. Kościół na podstawie Ewangelii uczy, że wszyscy ludzie na ziemi są braćmi i siostrami w człowieczeństwie.
Rozumiem, że słowo może się źle kojarzyć, ale to jeszcze o niczym nie świadczy. Z nami katolikami też tak robią, że ludziom się źle kojarzymy, że Kościół się źle kojarzy ale ile to ma wspólnego z prawdą?
I jeszcze jedno Dmowski też uważał, że nie powinniśmy się my Polacy posługiwać słowem "nacjonalizm". Robił to jednak z zupełnie innych pobudek.
Piotr2000 likes this.
W czasie ZAMIESZANIA werbalnego /nowomowa/ NIE WOLNO pozwolic sobie na przeinaczanie badz uzywanie slow/okreslnikow watpliwych czy dwuznacznych.
W uzyciu MUSZA pozostac slowa JASNE i KLAROWNE, bo na nich buduje sie charakter/postawa czlowieka /dziecko, mlodzieniec, dorosly/.
PATRIOTYZM jest najbardziej polski i byloby ogromna krzywda wyrzadzona naszym szlachetnym Ojcom i Matkom zmieniac …More
W czasie ZAMIESZANIA werbalnego /nowomowa/ NIE WOLNO pozwolic sobie na przeinaczanie badz uzywanie slow/okreslnikow watpliwych czy dwuznacznych.
W uzyciu MUSZA pozostac slowa JASNE i KLAROWNE, bo na nich buduje sie charakter/postawa czlowieka /dziecko, mlodzieniec, dorosly/.
PATRIOTYZM jest najbardziej polski i byloby ogromna krzywda wyrzadzona naszym szlachetnym Ojcom i Matkom zmieniac okreslniki na "modle zachodnia czy jeszcze jakas/. Dosc podzialow. Idzmy razem, a slowem- lacznikiem niech bedzie PATRIOTYZM !
Radek33
Podziękujcie starym komuchom za to jak obrzydzili i oczernili ideę nacjonalizmu. Teraz ich dzieci i wnuki robią to samo z Kościołem i ksiezmi, żeby nie było tak, że za 50 lat będzie się tak mówić o Kościele jak dziś o nacjonalizmie. Poczytajcie czym był przedwojenny nacjonalizm, nikt przed wojną o zdrowych zmysłach nie pomyślałby nawet, że kiedyś ktoś będzie tę cnotę potępiał
W obronie Tradycji Kościoła jest tak katolicki i miłosierny, że pokasował wczoraj moje wszystkie odpowiedzi razem ze swoimi postami- czyli jeśli ktoś myśli tak jak on, to jest Polakiem i chrześcijaninem ale jak widzi inaczej to już nim nie jest. Czyli dokładnie jak z Hitlerem- jeśli Hitler powiedział, że jest nacjonalistą to jest, W obronie wie to najlepiej. Gdyby Hitler powiedział, że jest …More
W obronie Tradycji Kościoła jest tak katolicki i miłosierny, że pokasował wczoraj moje wszystkie odpowiedzi razem ze swoimi postami- czyli jeśli ktoś myśli tak jak on, to jest Polakiem i chrześcijaninem ale jak widzi inaczej to już nim nie jest. Czyli dokładnie jak z Hitlerem- jeśli Hitler powiedział, że jest nacjonalistą to jest, W obronie wie to najlepiej. Gdyby Hitler powiedział, że jest chrześcijaninem i przedstawił swoją argumentację to też byłby albo nie był by, w zależności jak by to ocenił W obronie :)
Sęk w tym, że Hitler był nacjonalistą i nikt nie jest w stanie tego podważyć. Tak samo Bandera był nacjonalistą i nikt nie jest w stanie tego podważyć. Skrajny nacjonalizm (szowinizm) nadal pozostaje nacjonalizmem, dlatego każdy, kto uważa się za nacjonalistę, czy tego chce, czy nie, stawia samego siebie obok Hitlera i Bandery. Nigdy nie wolno zapominać, że wszyscy ludzie na ziemi są braćmi …More
Sęk w tym, że Hitler był nacjonalistą i nikt nie jest w stanie tego podważyć. Tak samo Bandera był nacjonalistą i nikt nie jest w stanie tego podważyć. Skrajny nacjonalizm (szowinizm) nadal pozostaje nacjonalizmem, dlatego każdy, kto uważa się za nacjonalistę, czy tego chce, czy nie, stawia samego siebie obok Hitlera i Bandery. Nigdy nie wolno zapominać, że wszyscy ludzie na ziemi są braćmi i siostrami w człowieczeństwie.
Więc sam Pan zrównuje Hitlera, Banderę i im podobnych do siebie i sobie podobnych, skoro wszyscy jesteśmy braćmi. No i skoro W obronie stwierdził, że Hitler był nacjonalistą to na pewno nikt tego nie może podważyć :)
Proszę zrozumieć, że oprócz ontologicznych więzów braterstwa w człowieczeństwie (łączących całą ludzkość) istnieje także szereg powiązań innego typu, także socjologicznego, dlatego każdy człowiek zawładnięty przez pogańską i patologiczną ideę nacjonalizmu stawia samego siebie w jednym szeregu z człowiekiem Hitlerem i człowiekiem Banderą.

Wolę 100 żarliwych i prawdziwych katolików innej …More
Proszę zrozumieć, że oprócz ontologicznych więzów braterstwa w człowieczeństwie (łączących całą ludzkość) istnieje także szereg powiązań innego typu, także socjologicznego, dlatego każdy człowiek zawładnięty przez pogańską i patologiczną ideę nacjonalizmu stawia samego siebie w jednym szeregu z człowiekiem Hitlerem i człowiekiem Banderą.

Wolę 100 żarliwych i prawdziwych katolików innej narodowości niż 100 zatwardziałych i ugruntowanych w złu satanistów polskiej narodowości. Pan Bóg nie chce Polski bezbożnej. Pan Bóg chce Polski katolickiej. Natura jest podporządkowana łasce, a nie na odwrót. Jestem pewien, że Wy wszyscy, którzy wierzycie w Jezusa Chrystusa, chcecie Polski katolickiej, a nie bezbożnej (po co nam Polska bez Boga?).

Właśnie dlatego kocham Polskę bardziej niż własne życie: ponieważ od początku istnienia jest katolicka i maryjna. To właśnie dlatego nasza kultura, zwłaszcza sarmacka, jest tak niezwykle piękna (tutaj dziękuję ks. prałatowi Romanowi Kneblewskiemu, który uczy nas o tym).

Gdyby Polska od samego początku i teraz była bezbożna, czy protestancka (albo jeszcze gorzej: muzułmańska), to niewykluczone, że z powodu niepowodzenia w ewangelizacji wyniósłbym się do innego i katolickiego kraju.
przeciwherezjom likes this.
No cóż, idąc tym tokiem myślenia- Luter był chrześcijaninem, więc jeśli uważasz się za chrześcijanina zrównujesz się z nim, Mahomet był człowiekiem religijnym, więc jeśli jesteś religijny to zrównujesz się z nim. Trzeba umieć rozróżnić szowinizm od zdrowego nacjonalizmu (patriotyzmu). Nie wiem, czy Pan wie, ale prałat Kneblewski określa siebie jako nacjonalistę, więc powoływanie się w tej …More
No cóż, idąc tym tokiem myślenia- Luter był chrześcijaninem, więc jeśli uważasz się za chrześcijanina zrównujesz się z nim, Mahomet był człowiekiem religijnym, więc jeśli jesteś religijny to zrównujesz się z nim. Trzeba umieć rozróżnić szowinizm od zdrowego nacjonalizmu (patriotyzmu). Nie wiem, czy Pan wie, ale prałat Kneblewski określa siebie jako nacjonalistę, więc powoływanie się w tej sytuacji na niego to jak stawianie za wzór Hitlera :) (przykładowy link: prawy.pl/69586-ks-kneble… ). Zapewne wykasuje Pan ten post, tak wszystkie poprzednie którePanu nie pasowały :)
Agata.B
Ja bym se siadła koło W obronie Tradycji Kościoła
ale pod warunkiem że nie jest Niemcem ,Żydem,Ukraińcem,separatysta slazakowcem czy islamista Mam prawo nie kochac tych nacji
Elkam
Mk 9, 38-41

Jan powiedział do Jezusa: «Nauczycielu, widzieliśmy kogoś, kto nie chodzi z nami, jak w Twoje imię wyrzucał złe duchy, i zabranialiśmy mu, bo nie chodził z nami». Lecz Jezus odrzekł: «Nie zabraniajcie mu, bo nikt, kto czyni cuda w imię moje, nie będzie mógł zaraz źle mówić o Mnie. Kto bowiem nie jest przeciwko nam, ten jest z nami. Kto wam poda kubek wody do picia, dlatego że …More
Mk 9, 38-41

Jan powiedział do Jezusa: «Nauczycielu, widzieliśmy kogoś, kto nie chodzi z nami, jak w Twoje imię wyrzucał złe duchy, i zabranialiśmy mu, bo nie chodził z nami». Lecz Jezus odrzekł: «Nie zabraniajcie mu, bo nikt, kto czyni cuda w imię moje, nie będzie mógł zaraz źle mówić o Mnie. Kto bowiem nie jest przeciwko nam, ten jest z nami. Kto wam poda kubek wody do picia, dlatego że należycie do Chrystusa, zaprawdę, powiadam wam, nie utraci swojej nagrody.
Agata.B
A np jakoś żaden antypolak nie draży i nie judzi że „Kneset uchwalił ustawę określającą Izrael jako "państwo narodu żydowskiego…Premier Benjamin Netanjahu powiedział, że Izrael jest narodowym państwem narodu żydowskiego, który szanuje indywidualne prawa wszystkich obywateli. – To jest nasze państwo, państwo żydowskie. W ostatnich latach niektórzy próbowali postawić to w wątpliwość, podcinając …More
A np jakoś żaden antypolak nie draży i nie judzi że „Kneset uchwalił ustawę określającą Izrael jako "państwo narodu żydowskiego…Premier Benjamin Netanjahu powiedział, że Izrael jest narodowym państwem narodu żydowskiego, który szanuje indywidualne prawa wszystkich obywateli. – To jest nasze państwo, państwo żydowskie. W ostatnich latach niektórzy próbowali postawić to w wątpliwość, podcinając rdzeń naszej istoty. Dziś ustanowiliśmy prawo: to jest nasz naród, język i flaga – oświadczył.” www.dorzeczy.pl/…/nowe-przepisy-w…
Elkam
"Stosunek Wyszyńskiego do „pogańskiego nacjonalizmu”, którego diaboliczne oblicze poznał w latach 1939–1945, nie ulega wątpliwości. Już przed wojną dostrzegał jego fundamentalnie niechrześcijański charakter. „Pogański nacjonalizm wynosi naród ponad człowieka. Powoduje to przecenianie się i samouwielbienie (...), a wreszcie dyktaturę egoizmu narodowego (...). To wielkie zło współczesnego świat…More
"Stosunek Wyszyńskiego do „pogańskiego nacjonalizmu”, którego diaboliczne oblicze poznał w latach 1939–1945, nie ulega wątpliwości. Już przed wojną dostrzegał jego fundamentalnie niechrześcijański charakter. „Pogański nacjonalizm wynosi naród ponad człowieka. Powoduje to przecenianie się i samouwielbienie (...), a wreszcie dyktaturę egoizmu narodowego (...). To wielkie zło współczesnego świata zwalczać można i trzeba!” – pisał w 1937 r. Jednak 30 lat później miał mówić o „zdrowym nacjonalizmie”, czyli nie odrzucał tego pojęcia jako takiego."

www.przewodnik-katolicki.pl/…/Czy-kard-Wyszyn…
Robert Bąkiewicz likes this.
Dziwi mnie, jak bardzo co poniektorzy usiluja WCISNAC Polakom termin:
nacjonalizm!
A tfu ! z ta nowomowa,

bezbozna i bez korzeni.


Tylko podszeptami DIABLA moge tlumaczyc takie usilne wciskanie, zwlaszcza mlodym, Polakom czegos, co sie ma nijako do katolickiej nauki kosciola swietego !
Nacjonalizm może być rozumiany na różne sposoby; A) jako szowinizm gdzie inne narody sprowadzane są do drugiej lub trzeciej kategorii a w ostateczności mogą zostać przerobione na nawóz historii patrz nazizm lub banderyzm B)jako umiłowanie do własnej ojczyzny i narodu nie czynią innym narodom krzywd i tak było w przypadku Polski, która przez to, że posiadała pierwiastek katolicki i zachowywała …More
Nacjonalizm może być rozumiany na różne sposoby; A) jako szowinizm gdzie inne narody sprowadzane są do drugiej lub trzeciej kategorii a w ostateczności mogą zostać przerobione na nawóz historii patrz nazizm lub banderyzm B)jako umiłowanie do własnej ojczyzny i narodu nie czynią innym narodom krzywd i tak było w przypadku Polski, która przez to, że posiadała pierwiastek katolicki i zachowywała naukę Chrystusa nie była szowinistyczna.
W pelni potwierdzam slowa komentarza.
Prymas kard. Stefan WYSZYNSKI byl PATRIOTA, a nie bezboznym nacjonalista. Smutne, ze nawet pewien ksiadz, znany tutaj, na gloria.tv, skadinad bardzo zasluzony dla Polski i narodu, promuje NACJONALIZM. To prowadzenie mlodych, nie zawsze jeszcze uksztaltowanych charakterow, na MANOWCE !

JEZUS i MARYJA
Pan przeczyta co "bezbożny" nacjonalizm mówi o Kościele i stosunku do niego, wtedy łatwiej będzie się posługiwać prawdą, a nie własnymi wyobrażeniami.
polona.pl/…/8
taki ktoś likes this.
Piotr2000 likes this.
Ciekawy artykuł. Cytuję "...pogański nacjonalizm, który jest siłą odśrodkową, rozbijającą resztki dawnej chrześcijańskiej rodziny ludów..." wypisz wymaluj Unia Europejska.
ELOHIM. likes this.
baranek
Teraz nacjonalizmem, a nawet faszyzmem nazywa się patriotyzm