25:00

Kam sa uberá svet

Druhý diel dokumentu o Konci sveta
dominikguzman
No veď ja som ti username nechcel oponovať s tým čo tvrdíš ty. Ja som len chcel poukázať na ďalšie fakty z Písma a z histórie. A to sú proste tiež fakty, pretože Písmo je základ jednoducho, ktorý berú aj tých x protestantských denominácií, i keď si ho blbo vysvetľujú.
Anton Selecký
Ahoj Dominik je to uz v poriadku, vsetko som nasiel. dik.
dominikguzman
Kniha Joel, je jedna z malých prorokov. Je to známa kniha čo sa týka práve vyliatia Ducha Svätého v posledných dňoch. V tejto knihe spolu s vyliatím Ducha je aj presne napísané, čoho by sa to malo týkať. Týkať sa to má daru proroctva, videní a snov. Čiže mnohí budú prorokovať, lebo budú mať sny a videnia.

1Kor 14:5-20 A chcem, aby ste všetci hovorili jazykmi, ale ešte viac, aby ste prorokovali. …More
Kniha Joel, je jedna z malých prorokov. Je to známa kniha čo sa týka práve vyliatia Ducha Svätého v posledných dňoch. V tejto knihe spolu s vyliatím Ducha je aj presne napísané, čoho by sa to malo týkať. Týkať sa to má daru proroctva, videní a snov. Čiže mnohí budú prorokovať, lebo budú mať sny a videnia.

1Kor 14:5-20 A chcem, aby ste všetci hovorili jazykmi, ale ešte viac, aby ste prorokovali. Lebo kto prorokuje, je väčší ako ten, kto hovorí jazykmi, iba ak by aj vysvetľoval, aby sa budovala Cirkev. Veď čo by som vám pomohol, bratia, keby som k vám prišiel a hovoril jazykmi, ak by som vám nehovoril zo zjavenia, poznania, proroctva alebo náuky? Veď keby aj bezduché nástroje, či už flauta alebo citara, nevydávali rozdielny zvuk, ako by sa vedelo, čo sa hrá na flaute a čo na citare? A keby poľnica vydávala neurčitý zvuk, kto by sa strojil do boja? Tak aj vy: ak hovoríte jazykmi, a nevydáte zrozumiteľné slová, ako sa bude vedieť, čo sa hovorí? Budete hovoriť do vetra. Veď je na svete toľko rozličných jazykov, a ani jeden nie je bez slov. Ale ak nespoznám význam slov, budem pre toho, kto sa mi prihovára, cudzincom, a ten, kto sa mi prihovára, bude cudzincom mne. Tak aj vy, keďže sa horlivo usilujete o duchovné dary, usilujte sa mať ich v hojnosti na budovanie Cirkvi. A preto ten, kto hovorí jazykmi, nech sa modlí, aby vedel aj vysvetľovať. Lebo ak sa modlím darom jazykov, modlí sa môj duch, ale moja myseľ ostáva bez úžitku.Čo teda? Budem sa modliť duchom, budem sa modliť aj mysľou. Budem spievať duchom, budem spievať aj mysľou. Veď ak budeš dobrorečiť v duchu, ako potom jednoduchý človek povie na tvoje dobrorečenie: „Amen“, keď nevie, čo hovoríš? Lebo ty iste správne vzdávaš vďaky, ale druhý sa tým nebuduje. Ďakujem Bohu, že hovorím jazykmi viac ako vy všetci; ale na zhromaždení radšej chcem povedať päť zrozumiteľných slov, aby som aj iných poučil, než desaťtisíc slov darom jazykov. Bratia, nebuďte deti zmýšľaním, iba v zlobe buďte ako maličkí, ale v zmýšľaní buďte dospelí.

Z tohto textu vidíme, že sám Pavol mal dar jazykov ešte viac než iní. Ale radšej hovoril rozumne aby to bolo na budovanie cirkvi, lebo takáto modlitba v Duchu Svätom je neužitočná ak človek nemá aj dar vykladania. Dúfam som to dobre všetko napísal.
dominikguzman
Ináč username, charizmy Ducha nemáš neustále. Objavujú sa vtedy, ak je to potrebné na vykonávanie určitej úlohy pre Boha. Tento dar jazykov ako mali apoštoli si napríklad vyprosil Dominik Guzman, keď chcel ohlasovať Nemcom evanjelium, ale nepoznal ich jazyk. Modlil sa k Bohu a potom im rozumel a aj vedel s nimi hovoriť. A ten už toľko spomínaný páter Pio predsa uzdravil slepé dievča, ktoré …More
Ináč username, charizmy Ducha nemáš neustále. Objavujú sa vtedy, ak je to potrebné na vykonávanie určitej úlohy pre Boha. Tento dar jazykov ako mali apoštoli si napríklad vyprosil Dominik Guzman, keď chcel ohlasovať Nemcom evanjelium, ale nepoznal ich jazyk. Modlil sa k Bohu a potom im rozumel a aj vedel s nimi hovoriť. A ten už toľko spomínaný páter Pio predsa uzdravil slepé dievča, ktoré nemalo ani zreničky a ono videlo. Takže tu sa prejavil dar uzdravovania, ktorý mali apoštoli a aj Ježiš ho mal. Nie že by boli tieto dary zbytočné či nepotrebné. Tieto dary Ducha sa vždy niekde v cirkvi prejavia. V Písme nie je nič takéto spomínané, že by raz boli nepotrebné, alebo vzaté. Vlastne o nepotrebnosti sa vyjadroval už sv. Augustín. Ale ako Anton napísal, že súkromné zjavenia človek môže prijať a nemusí. Nie sú totižto smerodajné. Smerodajné je však Sväté Písmo.
One more comment from dominikguzman
dominikguzman
Ja som tu už nebol Anton, tak neviem čo sa to deje vôbec. Čo za chlapec s facebookom? To tu na Glorii bolo?
Anton Selecký
Anton Selecký
idem lovit toho chlapika s facebookom, asi ste ho nenasli.
2 more comments from Anton Selecký
Anton Selecký
ta prva veta - ja uz si kpitulujem, bratia, nepatrila vam, to bol len taky povzdych nad niecim uplne inym
Anton Selecký
ok len mi nebolo jasné, ze ked dostanem avízo správy, ktorá bola reálne napísaná, príde mi ako nenájdená resp vymazaná..vdaka.
zenden
No .... zmazaním videa sa zmazali aj komentáre. Diskusiu môžeme presunúť sem alebo na súkromné správy.
Anton Selecký
ja uz asi kapitulujem....
Dominik, ozvi sa prosim ta, nieco mi tu nefunguje, nedostavam zrejme spravy, ktoree pises pod iny prispevok ako poed tento. diky to sa tyka j zendena aj Lea33234.
Anton Selecký
Dominik, Leo, zenden, asi mu musíme odpovedat sem, vase odkazy posledne neviem otvorit, vyskakuje mi to ako nenájdené.
4 more comments from Anton Selecký
Anton Selecký
Dominik neviem co sa stalo, ale s tym vymazanim POpieluszka som tu asi nieco pokazil, ak mi posielas odkaz napis mi ho sem, to sa tyka aj zendena. Diky.
Anton Selecký
Dominik, prosim ta nenasiel by si mi tu jeden material, kde jeden cesky chlapec kritizuje facebook? Vcer som na to narazil, ale bohuzial nestiahol som si ten link... Dakujem..
Anton Selecký
Super Dominik uz som zmazal Popieluszka, dam ho tam s titulkami, ked to urobime.
Anton Selecký
K tomuto sa nejdem vyjadrovat, nie je to moja parketa. Ale suhlasim ze treba rozlisovat. Co sa tyka porovnavania Vlasica a Vassuly, neberiem. POsolstvo Vlasicovi predchadzalo zjaveniu Panny Marie v Medzugori, to ja beriem ako fakt. Po Vassule nastala iba exkomunikacia, napriek tomu, ze ju udajne povolill (kedysi) sirit aj "zelezny kardinal" Jozef Ratzinger.
dominikguzman
Len tu treba brať aj to na vedomie, že posledné dni začali príchodom Ježiša na zem. Od tohto momentu sú to všetko už posledné udalosti a tak to môžeme brať aj.
Anton Selecký
Username pises, ze "Panna Maria myslim ze M Aghrede uplne jasne hovori, ze dary Turic sa v tej miere v akej boli pri apostoloch uz nebudu nikdy opakovat, ze to bol vynimocny dar potrebny pre vznik cirkvi."

No toto by som prosil odcitovat aj s pramenom, pretoze sv. Písmo hovori nieco uplne ine o poslecnych dnoch, o vyliati Ducha Sv. o prorokovaní, snoch starcov a videní mladíkov a i. (Joel, 3,1-…More
Username pises, ze "Panna Maria myslim ze M Aghrede uplne jasne hovori, ze dary Turic sa v tej miere v akej boli pri apostoloch uz nebudu nikdy opakovat, ze to bol vynimocny dar potrebny pre vznik cirkvi."

No toto by som prosil odcitovat aj s pramenom, pretoze sv. Písmo hovori nieco uplne ine o poslecnych dnoch, o vyliati Ducha Sv. o prorokovaní, snoch starcov a videní mladíkov a i. (Joel, 3,1-5).
Anton Selecký
O tom frantiskanovi viem, je to Tomislav Vlasic. Ja by som nehodnotil jeho zivot potom. Ale to posolstvo dostal. Ak chces v sucastnosti mat vsetko tak ako so svatymi, tak potom nema vyznam sa zaoberat pre teba nijakym zjavenim. Pretoze tu Mame Myrnu, ale mami i Vassulu, mame Carol Ameche, Don Gobbiho. Litmanovu, Dechtice, Bralo, desiatky az stovky ludi, ktori siria posolstva... Ale - to je …More
O tom frantiskanovi viem, je to Tomislav Vlasic. Ja by som nehodnotil jeho zivot potom. Ale to posolstvo dostal. Ak chces v sucastnosti mat vsetko tak ako so svatymi, tak potom nema vyznam sa zaoberat pre teba nijakym zjavenim. Pretoze tu Mame Myrnu, ale mami i Vassulu, mame Carol Ameche, Don Gobbiho. Litmanovu, Dechtice, Bralo, desiatky az stovky ludi, ktori siria posolstva... Ale - to je parketa pre Cirkev, nie pre laikov. V zasade plati - co nie je zakazane, je (zatial) povolene. A dokonca - co je uznane, nie je povinne. Takze ja by som tu nejakeho inkvizitora nerobil.
dominikguzman
Nuž Pavol vo svojom hymne na lásku spomína aj keby som hovoril anjelskými jazykmi... Takže to bolo celkom bežné, že aj takto sa prejavoval Duch Svätý. U apoštolov sa prejavil však tým, že dokázali hovoriť a rozumieť cudzím jazykom. Pavol popisuje tie dary Ducha, ktoré sa prejavovali, sám však píše, že je prorokovanie potrebnejšie než hovorenie takýmito jazykmi. A ano, tebe by bolo dobré mať …More
Nuž Pavol vo svojom hymne na lásku spomína aj keby som hovoril anjelskými jazykmi... Takže to bolo celkom bežné, že aj takto sa prejavoval Duch Svätý. U apoštolov sa prejavil však tým, že dokázali hovoriť a rozumieť cudzím jazykom. Pavol popisuje tie dary Ducha, ktoré sa prejavovali, sám však píše, že je prorokovanie potrebnejšie než hovorenie takýmito jazykmi. A ano, tebe by bolo dobré mať vlastný kanál. Nejaký blog, kde by si to všetko zhrnula a dávala.
Anton Selecký
Username www.medjugorjetoday.tv toto tu ani neposielaj, lebo som z toho len "vytoceny". To tu davno malo byt.
Ty si akasi samostatna agentura, myslim, ze by si fakt mala mat svoj web. Pretoze dat to sem spätne aby som vyvratil ostatnych, nie je koser. Si vykonna ako CNN, ale mina sa to ucinkom, pretoze spravy sa maju integrovat, a niekam posuvat kompletizovat, nie stavat proti sebe, vysledok …More
Username www.medjugorjetoday.tv toto tu ani neposielaj, lebo som z toho len "vytoceny". To tu davno malo byt.
Ty si akasi samostatna agentura, myslim, ze by si fakt mala mat svoj web. Pretoze dat to sem spätne aby som vyvratil ostatnych, nie je koser. Si vykonna ako CNN, ale mina sa to ucinkom, pretoze spravy sa maju integrovat, a niekam posuvat kompletizovat, nie stavat proti sebe, vysledok je taky, aky chcu dosiahnut nasi superi, ze sa to len melie jedno cez druhe.

A za druhe, odpovedz mi priamo, nie cez akesi hieroglyty druhym pisatelom. Tan franiskan tomu rozumel, a preco by nemal? To je proste individualne, tie dary, prestuduj si sv. Pavla.
dominikguzman
1Kor 14:2 Lebo kto hovorí jazykmi, nehovorí ľuďom, ale Bohu; nerozumie mu nik, pod vplyvom Ducha hovorí tajomstvá.
dominikguzman
Ale username, prešiel som ten tvoj originál článok a spojitosť s Lurdami som tam našiel zas len v tom čo už som písal, a to že neboli v Lurdách, ale otec poznal len jediné miesto mariánske a to sú Lurdy. Išli však do Medžugorje. Takže nevidel som nikde známku toho, že by boli v Lurdách a asi ani Písmo tak dobre nepoznáš, pretože dar jazykov bol dvojaký. A bol aj taký, ktorým človek nerozumel. …More
Ale username, prešiel som ten tvoj originál článok a spojitosť s Lurdami som tam našiel zas len v tom čo už som písal, a to že neboli v Lurdách, ale otec poznal len jediné miesto mariánske a to sú Lurdy. Išli však do Medžugorje. Takže nevidel som nikde známku toho, že by boli v Lurdách a asi ani Písmo tak dobre nepoznáš, pretože dar jazykov bol dvojaký. A bol aj taký, ktorým človek nerozumel. Sám Pavol o tom píše. Tak si pekne naštuduj Písmo.
One more comment from dominikguzman
dominikguzman
To tebe by som zatlieskal username, aké máš kritické uvažovanie no klobúk dolu. Len sa nerozčuľuj zbytočne zase.
Anton Selecký
Username, moze byt. Ale to nepovedal pater Pio, ale take posolstvo mal jeden medzugorsky frantiskn dostal toto posolstvo6. mája 1981 na IV. Medzinárodnom kongrese charizmatickej obnovy v Ríme. to posolstvo doslova znie. NBEOJ SA, POSLEM VÁM SVOJU MATKU. Ten frantiskán sa totiz modlil za Juhosláviu. Takze ziaden pater PIop, to tiez pocujem prvy krat.
Je mozne ze sa tu vytvara zamerny chaos, to je …More
Username, moze byt. Ale to nepovedal pater Pio, ale take posolstvo mal jeden medzugorsky frantiskn dostal toto posolstvo6. mája 1981 na IV. Medzinárodnom kongrese charizmatickej obnovy v Ríme. to posolstvo doslova znie. NBEOJ SA, POSLEM VÁM SVOJU MATKU. Ten frantiskán sa totiz modlil za Juhosláviu. Takze ziaden pater PIop, to tiez pocujem prvy krat.
Je mozne ze sa tu vytvara zamerny chaos, to je velmi pravdepodobne, to kvitujem ze sa ma vediet vsetko presne. Ale prave preto nemozno davat si co chcem. Ale sprava je sprava, a komisia a Cirkev je dalsi level.
Anton Selecký
dufam ze som nikoho neurazil, nie je to v mojom umysle.
One more comment from Anton Selecký
Anton Selecký
Ja som to uz sem raz dal - toto presne vystihuje tento portal, nuz nech zije zdrava vymena nazorov.
More
Ja som to uz sem raz dal - toto presne vystihuje tento portal, nuz nech zije zdrava vymena nazorov.
dominikguzman
username, ja som sa nedočítal, že by boli v Lurdoch, len toľko, že je to jediné miesto, ktoré poznal jeho otec. Boli v Medžugorjii a tam nastalo uzdravenie. Netreba proti tomuto tak zarputilo bojovať, lebo to nie je schválené cirkvou. Nemôže byť pokiaľ zjavenia trvajú a dovtedy sa nemôže riešiť ani zázrak uzdravenia.
Anton Selecký
username, je to len navrh, ja som novinar a spravodajca, nie cikervny vyslanec ani komisar. Vychadzam z toho, co je aktualne a v obraze dna. To ostatne, preco sa niekto neuzdravil v Lurdoch le v Medzugori by neriesil ani kardinal, to si mozem tak akosi potichu mysliet. . Okrem toho vidim ten vysledok a ovocie tvojej uvahy - nech si da kazdy co chce... Myslim, ze ta namaha tych sestier Buzutovych …More
username, je to len navrh, ja som novinar a spravodajca, nie cikervny vyslanec ani komisar. Vychadzam z toho, co je aktualne a v obraze dna. To ostatne, preco sa niekto neuzdravil v Lurdoch le v Medzugori by neriesil ani kardinal, to si mozem tak akosi potichu mysliet. . Okrem toho vidim ten vysledok a ovocie tvojej uvahy - nech si da kazdy co chce... Myslim, ze ta namaha tych sestier Buzutovych co toto zalozili sa tak mina ucinkom, a ked kazdy katolicky portal za zvrhne len na akysi hydepark alebo pokec, asi z toho vela nepokvitne. Nuz, mame na to rozne pohlady, ale budiz, kazdy ma pravo robit co chce. Len potom tu nehlasajme nejaku cirkevnu disciplinu,podriadenost, poriadok a podobne, lebo ten tu v tomto akosi neviem najst.
dominikguzman
Veď návrat Pána Ježiša je udalosť, na ktorú všetci kresťania čakajú. Načo oddiaľovať aj tak nevyhnutné? Sú veci, ktoré majú prísť. Peter píše, že Pán je trpezlivý. To čo sa deje, to sú ešte len prvé púčiky lístkov na figovníku ak by som mal použiť metaforu na Ježišovo podobenstvo.
Anton Selecký
Mam navrh, je tu kopa fundovnych s skvelych ludi a Gloria poskytuje mnozstvo kooperacii, ledze je to medzinarodny portal. teraz sme tu mali uzdravenie Joshua. My dame kratku spravu, ale niekde je cely film - prikladam Medjugorje: Boy's cancer vanishes after visit a je to ale v taliancine, teda ten navrh znie - nedalo by sa pospekulovat, ako povedzme danu aktualnu temu dat v slovencine tak, aby …More
Mam navrh, je tu kopa fundovnych s skvelych ludi a Gloria poskytuje mnozstvo kooperacii, ledze je to medzinarodny portal. teraz sme tu mali uzdravenie Joshua. My dame kratku spravu, ale niekde je cely film - prikladam Medjugorje: Boy's cancer vanishes after visit a je to ale v taliancine, teda ten navrh znie - nedalo by sa pospekulovat, ako povedzme danu aktualnu temu dat v slovencine tak, aby zhrnala tieto roztrusene spravy, pripadne s prekladmi a titulkovanim ako by sa dalo... Su tu dost velke moznosti myslim, ze aj tento portal by mohol napredovat....
Anton Selecký
Myslim ze by sme sa vsetci zhodli, len tato forma diskusie nie je stastna - myslim cez elektroniku. Asi preto ju vymysleli..
One more comment from Anton Selecký
Anton Selecký
Eveline - kto by ich hnal? Nuz asi vlastni..
dominikguzman
To že antikrist má zasadnúť v Božom chráme to je jasné. Problém je ten, že Jeruzalemský chrám bol zničený tesne po Ježišovom pôsobení. Dodnes nebol ešte vybudovaný nanovo kvôli hádkam a sporom v Izraeli. Plány však na znovuvybudovanie chrámu už sú a židia sa o to snažia, aby tam znovu stál nový chrám, kde stál ten starý. Z toho je jasné, že nový sa môže začať budovať až ak by došlo k nejakej …More
To že antikrist má zasadnúť v Božom chráme to je jasné. Problém je ten, že Jeruzalemský chrám bol zničený tesne po Ježišovom pôsobení. Dodnes nebol ešte vybudovaný nanovo kvôli hádkam a sporom v Izraeli. Plány však na znovuvybudovanie chrámu už sú a židia sa o to snažia, aby tam znovu stál nový chrám, kde stál ten starý. Z toho je jasné, že nový sa môže začať budovať až ak by došlo k nejakej dohode, mieru tam alebo niečomu takémuto. V poslednej tejto našej dobe by sa dalo povedať, je však patrný nárast židov, ktorí uverili v Ježiša Krista, že je mesiáš. Izrael bol nanovo nasilu vytvorený. Ježiš prorokoval a to je priamo v Písme, že nebudú apoštoli hotový s Izraelskými mestami pokiaľ znova nepríde. Je to Matúš 10:23 Katolícke vydanie písma zo SSV. Najviac židov sa obracia práve tam v Izraeli. Podľa mňa je to len ďalšie znamenie jeho príchodu.
evelina
Kto myslíš že by ich hnal Tono?
Anton Selecký
teda aby bolo jasne - ako by reagovali na situaciu, urcite by ich mozno hnali, chudakov..
Anton Selecký
No to je prave na tych teologoch, ktori by to mali veci sledovat a posuvat sem informacie. Ved tu je priestor aj pre svatych. Nuz treba sem dat ich vyjadrenia, preco nie... Ja som sa tu len vyjadril proti ""odpalovaniu" ludi, teraz je na rade ako vidim Iveta Korcakova... Apropo, username, ty si myslis, ze ti svati to za zivota mali lahke? Vobec. Boli presne v tej istej pozicii ako sucasnici, …More
No to je prave na tych teologoch, ktori by to mali veci sledovat a posuvat sem informacie. Ved tu je priestor aj pre svatych. Nuz treba sem dat ich vyjadrenia, preco nie... Ja som sa tu len vyjadril proti ""odpalovaniu" ludi, teraz je na rade ako vidim Iveta Korcakova... Apropo, username, ty si myslis, ze ti svati to za zivota mali lahke? Vobec. Boli presne v tej istej pozicii ako sucasnici, ktori sa o nieco snazia, a "nemaju schvalenie" samozrejme. Ale nemali ho predtym ani ti svati. Mnohi svati za zivota boli nejako nepohodlni. To by som bol zvedavy, co by hovorili, keby dostali moznost navratu na tento svet teraz.
dominikguzman
Tiež niekedy veci nie jasne formulujem. Jazyk ma slúžiť na dorozumievanie, ale nakoniec je z toho plno aj nedorozumení. Nie, neberiem to takto, že by sme sa delili. Ľudia z nášho večeradla sledujú stránku Magnificat. Môj brat si dal objednať aj Rosu extra. Tu na východe je vlastne dosť ľudí, ktorí poznajú stránku Magnificat, ruženec sa modlieva pravidelne v asi v každom kostole pred omšou, máme …More
Tiež niekedy veci nie jasne formulujem. Jazyk ma slúžiť na dorozumievanie, ale nakoniec je z toho plno aj nedorozumení. Nie, neberiem to takto, že by sme sa delili. Ľudia z nášho večeradla sledujú stránku Magnificat. Môj brat si dal objednať aj Rosu extra. Tu na východe je vlastne dosť ľudí, ktorí poznajú stránku Magnificat, ruženec sa modlieva pravidelne v asi v každom kostole pred omšou, máme tu aj kostol kde je nepretržite okrem omší vystavená eucharistia a zhodou okolností je zasvätený Kráľovnej Pokoja. Takže tu na východe je stránka Magnificat dosť známa, lebo aj mariánska úcta je tu ešte značná. A nevravím o nejakých starých babkách, ale o mladých ľuďoch, ktorí sa modlievajú ruženec či dokonca vstúpili aj do škapuliarských bratstiev. Ale zas je to také, že ak treba niečo robiť, tak ľudí už toľko nie je.
Anton Selecký
Miro, nechap to tak že sme sa my nepochopili, a že sapreto nejako delime. To som uz nadväzoval na svoj predchadzajuci material. Rozumiem ti, len niekedy veci nie jasne sformulujem. To sa tyka aj viacerych inych pisatelov.
Anton Selecký
Mas pravdu, asi sme sa nepochopili. Toto je doba kedy sa ludia zacinaju delit uplne podla nam doteraz nepostrehnutych kriterii. Tak sa stalo napriklad aj pri nasej peticii za vznik strany Magnificat Slovakia. Nestihol som sa cudovat, ale bolo to ohromne napinave a zaujimave. Ale treba sa podla drzat vysledkov, nie svojich predstav. Samozrejme neda sa rokovat s nejakym predstavenym denominacie, …More
Mas pravdu, asi sme sa nepochopili. Toto je doba kedy sa ludia zacinaju delit uplne podla nam doteraz nepostrehnutych kriterii. Tak sa stalo napriklad aj pri nasej peticii za vznik strany Magnificat Slovakia. Nestihol som sa cudovat, ale bolo to ohromne napinave a zaujimave. Ale treba sa podla drzat vysledkov, nie svojich predstav. Samozrejme neda sa rokovat s nejakym predstavenym denominacie, sekty alebo ineho zdruzenia, ktory ma "klapky" na ociach, a pravdu, ak ju aj postrehol, nechce prijat. Zaujimave, kolko skusenosti a roznych uzaverov ludia maju. Pre mna je vzdy najlepsim kriteriom pokoj a sloboda, s akou sa vnimam komunikaciu. Tam vidim dobry signal.
dominikguzman
Nuž Anton, v tomto si ma až tak nepochopil. V podstate to čo si napísal ty, tak s tebou plne súhlasím. Ja som myslel celkovo ako organizáciu, ktorá jednoducho niečo vyznáva. Nie jednotlivcov, ktorí môžu byť takí aj takí. Logika a sedliacky rozum je presne to čo som chcel naznačiť, že radšej sa spoľahnem na toto, než na nejaké vyjadrenia či nevyjadrenia. Boh nám dal každému rozum na to aby sme ho …More
Nuž Anton, v tomto si ma až tak nepochopil. V podstate to čo si napísal ty, tak s tebou plne súhlasím. Ja som myslel celkovo ako organizáciu, ktorá jednoducho niečo vyznáva. Nie jednotlivcov, ktorí môžu byť takí aj takí. Logika a sedliacky rozum je presne to čo som chcel naznačiť, že radšej sa spoľahnem na toto, než na nejaké vyjadrenia či nevyjadrenia. Boh nám dal každému rozum na to aby sme ho používali a nie konzumovali len niečo bezmyšlienkovito. Mnoho ľudí toto však robí, ale to naučia školy už deti. Veríme toľkým veciam a ľuďom, ale Bohu nechceme veriť a sedliacky rozum používať.
Anton Selecký
Miro, ono sa vzdy oplatí kazdého vypocut, nie hned zaradit, oznackovat a odpalit. Mne to prinieslo v zivote vela uzitocneho. Vysadit sa do nejakeho geta s spolupracovat a komunikovat len so "svojimi" cloveku prinasa skreslene videnie. Nehovorim, ze ateisti poznaju Bibliu, ale ze vidia to, co sa tam pise (co teda vieme my). A povedia, ze globalizacia a cipy su zle a ludstvo smeruje v elektronickem…More
Miro, ono sa vzdy oplatí kazdého vypocut, nie hned zaradit, oznackovat a odpalit. Mne to prinieslo v zivote vela uzitocneho. Vysadit sa do nejakeho geta s spolupracovat a komunikovat len so "svojimi" cloveku prinasa skreslene videnie. Nehovorim, ze ateisti poznaju Bibliu, ale ze vidia to, co sa tam pise (co teda vieme my). A povedia, ze globalizacia a cipy su zle a ludstvo smeruje v elektronickemu otroctvu. Na toto proste prisli aj bez Biblie. Len my nevieme pouzivat svoju logiku a sedliacky rozum, a hned hladame manualy aj na to, co je jasne kazdemu uvazujucemu cloveku. POznam vela protestantov, ktori sa obratili na putnickych miestach. Neznamena to, ze ked je niekto v nejakej denominacii, ze mu uz niet pomci, alebo je to zly clovek, dopredu zatrateny. Keby sme boli ustretovejsi a viac pocuvali, tak by vela protestantov prislo ku nam. Napokon v Anglicku je masovy exodus anglikanov do katolickej Cirkvi. To delenie ludi vidim asi takto: su otvoreni, pristupni, triezvi a pristupni ludia, a su taki, ktori su uplne opacni. A tu nezalezi, do akeho tabora ti ktori patria. Ked misionari sli do nejakej divociny, nesli tam ludi lamat a do niecoho tlacit (vyminky samozrejme boli) ale hlasat, ponukat a zachranovat. Kto hlada Pravdu, tak Boh ho vedie a da mu ju spoznat. A na druhej strane my katolici niekedy nevieme argumenovat resp. dolozit svoje tvrdenia, len citovo propagujeme to svoje know how.
Je tu len nejaka systemova chyba. Poznam skvelych ludi, ktori su obetavi, mudri, laskavi, ochotní spolahlivi, atd., ale ked pride na to, ze maju prijat nieco co je mimo ich doterajsich skusenosti resp obzoru videnia, tak koniec debaty (niekedy aj slusnosti).
Cirkevna spolocnost nie je (nema byt) spolocnost ludi, ktori su na jednej vlne a rovnakych nazorov a skusenosti, ale ludi, ktori sa miluju a vtedy sa riesi vsetko jednoducho.
dominikguzman
Je jasné, že protestanti jednoducho nepoľavia nikdy zo svojich názorov a tak musia vždy útočiť na post pápeža a pápežstvo ako také. Budú sa vždy oháňať gréckym zdôvodnením o Petrovi, bez toho, že by uvážili, že Ježiš grécky určite nehovoril s učeníkmi a Ján píše, že mu dal meno Kéfas aby toto bolo jasné. Ale sú to zatvrdnuté hlavy jednoducho. Neviem či ateisti vidia to, čo je v Biblii písané, …More
Je jasné, že protestanti jednoducho nepoľavia nikdy zo svojich názorov a tak musia vždy útočiť na post pápeža a pápežstvo ako také. Budú sa vždy oháňať gréckym zdôvodnením o Petrovi, bez toho, že by uvážili, že Ježiš grécky určite nehovoril s učeníkmi a Ján píše, že mu dal meno Kéfas aby toto bolo jasné. Ale sú to zatvrdnuté hlavy jednoducho. Neviem či ateisti vidia to, čo je v Biblii písané, keďže ako ateista by som nemal dôvod Bibliu ani čítať a asi by ma to ani nebavilo. V každom prípade treba mať na vedomí to, že ide o našu vlastnú spásu a pri druhom príchode Pána Ježiša nám nepomôžu výhovorky typu, však nám to nebolo povedané, alebo ako som to mal vedieť. Otec mi od mala vravel: Synu, ty nikdy nepozeraj na toho druhého čo on robí, lebo brať a súdiť ťa budú podľa tvojich skutkov a slov. A v tomto prípade radšej vždy budem verný sebe a svojmu úsudku. Viac som sa popálil v živote, keď som mu nebol verný. Radšej dôjdem na svoju blbosť, než na blbosť niekoho iného. Toto sú už veľmi vážne veci. Cirkev v dnešnej dobe je dosť vážne narušená vo svojom vnútri a nielen že na ňu je vyvíjaný nátlak z vonku. Ľudia, ktorí o sebe prehlásia, že sú katolíci a pritom vyznávajú iné hodnoty a samí útočia na iných katolíkov. Majú výraz nábožnosti, ale jej silu popierajú.
Anton Selecký
Práve som pozeral jedno video z TV 24 (česká spravodajská TV) o konšpiračných teóriách o 11. septembri 2001. Vieme za tých 10 rokov o tom dosť. Môžete si vybrať, čomu veriť, alebo nie. Ale aj v zmesi rôznych faktov, pohľadov a uzáverov chce si človek napokon vypočuť autority, o ktoré sa môže oprieť. Tak je to aj v našich témach. Chcem k tomu povedať len toľko: Nejako sme sa tu preli, čo majú …More
Práve som pozeral jedno video z TV 24 (česká spravodajská TV) o konšpiračných teóriách o 11. septembri 2001. Vieme za tých 10 rokov o tom dosť. Môžete si vybrať, čomu veriť, alebo nie. Ale aj v zmesi rôznych faktov, pohľadov a uzáverov chce si človek napokon vypočuť autority, o ktoré sa môže oprieť. Tak je to aj v našich témach. Chcem k tomu povedať len toľko: Nejako sme sa tu preli, čo majú kardináli a hierarchia hovoriť na isté témy. Fakt je, že nehovoria. Ale je zrejmé, že nielen veriaci, ktorí poznajú Bibliu, ale aj ľudia, ktorí sú trebárs ateisti a rozmýšľajú resp sledujú veci (a nečakajú, že im niekto ten rozum naleje ) sami vidia presne to, čo je v Biblii resp. Apokalypse, a pochopili, čo sa v súčasnosti deje. Ak sa hierarchia nerozkýve a nebude tieto skúsenosti a poznanie usmerňovať - veď tu je kopa teológov - potom sa nečudujme, že bude prichádzať k niektorým nezrovnalostiam, ktoré proste vidno v týchto interpretáciách. Ja sa snažím vidieť podstatu, slovíčkáriť sa môže, ale dôležitá je podstata.
K tomu "pandrlákovi" - ešte raz som si ho vypočul - nezdal sa mi, že by šiel upaľovať katolikov. Nebuďme zase takí vzťahovační. Ten človek si asi pomýlil Antikrista s antipápežom - to je všetko. A vieme, že bude tu pôsobiť antipápež aj Antikrist.
MOžno keby sme si tu viac chceli rozumieť, tak by sa tu našla spoločná reč, lebo každý má svoj diel pravdy, alebo nejaké svoje videnie tej pravdy.
dominikguzman
Áno, antikrist bude sedieť v Rímskej ríši. Netreba to chápať presne umiestnenie ako štát, ale štruktúru tejto ríše podobnú rímskej ríši. Vysvetľovať takto Písmo doslova, že pápež bude antikristom, lebo je v Ríme a neviem čo ďalšie je dosť mylné. Protestantské výklady a objasnenia však samozrejme nemôžeme brať vážne, lebo sú pomýlení. V Písme pojmom Babylonská ríša sa napríklad poníma viac …More
Áno, antikrist bude sedieť v Rímskej ríši. Netreba to chápať presne umiestnenie ako štát, ale štruktúru tejto ríše podobnú rímskej ríši. Vysvetľovať takto Písmo doslova, že pápež bude antikristom, lebo je v Ríme a neviem čo ďalšie je dosť mylné. Protestantské výklady a objasnenia však samozrejme nemôžeme brať vážne, lebo sú pomýlení. V Písme pojmom Babylonská ríša sa napríklad poníma viac nepriateľ vyvoleného Božieho národa. Tak isto sa to berie pod rímskou ríšou. Beriem to presne takto, že to bude zriadenie podobné rímskej ríši a zároveň to už nemusí mať s mestom Rím či Vatikánom nič spoločné. Keďže sa účastním aj tzv. večeradiel, kde sa čítajú posolstvá z Modrej Knihy, viem, že v jednom posolstve od Panny Márie je spomínané, že šelma s dvoma rohami podobnými baránkovým, to symbolizuje biskupskú čapicu. V dejinách cirkvi sme mali už antipápežov aj troch pápežov, aj pápežov, ktorý boli naozaj morálne nevyspelí. Všetko malo svoj dôvod. Na konci má byť cirkev prenasledovaná tak ako nikdy nebola. Sú iné proroctvá či posolstvá, neviem čo je správnejšie, ktoré opisujú tieto veci.
Anton Selecký
To nie je pravda. To je prave to nase katolicke. Vsak Cirkev brany pekelne nepremozu,takze sadnime si a hrajme piskvorky.... Takyto pristup ma vela katolikov. A ked sa nieco deje, nevedia sa vynacudovat, ako to a preco. Samotna Panna Maria prosi svoje deti - pomozte mi... chcem, byt vasimi rukami, nohami, ocami... Ja som to kedysi nevedel pochopit, ze preco. Ved ma neuveritelnu pravomoc a …More
To nie je pravda. To je prave to nase katolicke. Vsak Cirkev brany pekelne nepremozu,takze sadnime si a hrajme piskvorky.... Takyto pristup ma vela katolikov. A ked sa nieco deje, nevedia sa vynacudovat, ako to a preco. Samotna Panna Maria prosi svoje deti - pomozte mi... chcem, byt vasimi rukami, nohami, ocami... Ja som to kedysi nevedel pochopit, ze preco. Ved ma neuveritelnu pravomoc a kompetenciu. Tu je poukazane na neuveritelnu zodpovednost ludskych rozhodnuti sa. Papez urcite citi silu svojho uradu a duchovnu vybavu, ktoru s nim dostal. Ale aby sa vybodol na uz len obycajnu ludsku podporu, to by bola asi velka pycha. A z hladiska veriacich na druhej strane vybodnut sa na neho sa mi zda byt nielen nekolegialne, ale priam antievanjelicke.
Anton Selecký
Chudak papez, nechcel by som byt na jeho mieste. Musi sa citi hrozne osamely, ked nemoze verit nikomu okolo seba.
One more comment from Anton Selecký
Anton Selecký
Normálne dám 100 eur prispievateľovi sem, kto mi nájde kdekoľvek na webe alebo v nejakom éteri osobnú, objektívnu, analytickú a autorizovanú výpoveď (jej preklad) katolíckeho hierarchu na témy
koniec sveta, čipy, apokalypsa, zjavenia alebo iné "nebezpečné" témy ktoré som uviedol. Veľmi rád to budem rozširovať....
dominikguzman
Ďakujem Evelina
evelina
Nový Babylon, výstižné Miroslav.