Clicks6.8K

Jerzy Popiełuszko: Posłaniec Prawdy (amer. film dok.)

spacja
210
Jerzy Popiełuszko: Posłaniec Prawdy (Messenger of the Truth) O filmie: Producent Paul G. Hensler oraz reżyser Tony Haines, amerykańscy filmowcy, zrealizowali film dokumentalny o życiu i przesłaniu, …More
Jerzy Popiełuszko: Posłaniec Prawdy (Messenger of the Truth)
O filmie:

Producent Paul G. Hensler oraz reżyser Tony Haines, amerykańscy filmowcy, zrealizowali film dokumentalny o życiu i przesłaniu, jakie niósł kapłan „Solidarności bł. ks. Jerzy Popiełuszko.

- Film “Jerzy Popiełuszko: Messenger of the Truth” (“Jerzy - posłaniec prawdy”) jest filmem dokumentalnym, który pokazuje sytuację Polski i Polaków, ich walkę o wolność, pojawienie się “Solidarności” i jej wpływu na zmianę sceny geopolitycznej po II wojnie światowej oraz osobę ks. Jerzego i jego rolę w życiu zwykłych Polaków w tym czasie.

Producent i scenarzysta Paul Hensler, zafascynowany osobą kapłana, po przeczytaniu o nim książki postanowił zrealizować film, który opowie całemu światu, kim był, co zrobił dla Polski ks. Jerzy.

Hensler chce, by historię bohaterskiego kapelana „Solidarności” poznał cały świat.

- Jestem zakochany w tej historii od 35 lat. Cudowne są jej prostota i przesłanie, które potrafi zrozumieć każdy człowiek. To opowieść o prawdzie, wolności i odwadze. Rodzaj wspaniałej bajki, którą od lat opowiada się dzieciom – powiedział Hensler w Radiu Watykańskim.

- Osoba błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki jest bardzo dobrze znana w Polsce. Mamy jego sanktuarium, muzeum, są filmy dokumentalne, powstał wspaniały film fabularny, ale nie ma takiego filmu, który byłby w pełni zrozumiany przez widza zagranicznego – wyjaśniła koordynator produkcji filmu w Polsce.

To pierwszy tego typu film, który powstał poza granicami Polski. Zawiera on jednak wiele zdjęć archiwalnych, dokumentów, nagrań kazań oraz nagrane współcześnie wywiady z osobami, które spotkały na swojej drodze ks. Jerzego.

Jak podkreśla Monika Kamińska, największym walorem tego filmu jest to, że jest to film dokumentalny z całą masą autentycznych nagrań, zdjęć i dokumentów. – Materiałów archiwalnych pokazanych w filmie jest rzeczywiście bardzo wiele. Producent filmu z wielką pieczołowitością dobierał zdjęcia, materiały, korzystał z materiałów z archiwum telewizji, a także z Centrum Dokumentacji Życia i Kultu bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Dlatego też widzimy ks. Jerzego mówiącego o rzeczach ważnych, tak jakby mówił bezpośrednio do nas.
szeled likes this.
How strong, how courage
Maria Paz Martinez and 8 more users like this.
Maria Paz Martinez likes this.
marialetizia corace likes this.
krystyankeller likes this.
marecki07 likes this.
Stylita likes this.
matipl likes this.
dorotaewa likes this.
augustynszeflero2.pl likes this.
draykp
draykp likes this.