Clicks1.3K

Prečo navštevovať Tradičnú latinskú omšu

vladinko0
162
V roku 1969 pápež Pavol VI. schválil Novú omšu, latinsky nazývanú Novus Ordo Missae. Až do tohoto času celá Cirkev užívala omšu, bežne nazývanú ako Tridentskú, alebo Latinskú. Niekomu by sa mohlo …More
V roku 1969 pápež Pavol VI. schválil Novú omšu, latinsky nazývanú Novus Ordo Missae. Až do tohoto času celá Cirkev užívala omšu, bežne nazývanú ako Tridentskú, alebo Latinskú. Niekomu by sa mohlo zdať, že pápež takúto zmenu môže bez problémov uskutočniť. Veď sa to udialo už aj predtým. Existuje teda nejaký rozdiel medzi zmenami, ktorú uskutočnil Pavol VI. a liturgickými zmenami, ktoré sa stali predtým, v minulosti?

Zdroj: www.olrl.org/new_mass/evils.shtml
ľubica
Na prvom zasadaní druhého vatikánskeho koncilu v debate o liturgickej konštitúcii, kardinál Ottaviani položil otázku: "Plánujú títo otcovia revolúciu ?" Potom pokračoval : "Usilujeme sa vyvolať znepokojenie, či dokonca škandál medzi kresťanským ľudom, zavádzaním zmien do ctihodného a stáročiami osvedčeného rítu, ktorý je nám tak drahý? S rítmi Svätej omše nemožno zaobchádzať ako s kusom odevu, …More
Na prvom zasadaní druhého vatikánskeho koncilu v debate o liturgickej konštitúcii, kardinál Ottaviani položil otázku: "Plánujú títo otcovia revolúciu ?" Potom pokračoval : "Usilujeme sa vyvolať znepokojenie, či dokonca škandál medzi kresťanským ľudom, zavádzaním zmien do ctihodného a stáročiami osvedčeného rítu, ktorý je nám tak drahý? S rítmi Svätej omše nemožno zaobchádzať ako s kusom odevu, ktorý sa mení podľa vkusu každej generácie. "

Starý a slepý kardinál znepokojený revolučným potenciálom liturgickej konštitúcie pokračoval v reči, prekročil desaťminútový limit a na pokyn kardinála Alfrinka mu technici odpojili mikrofón. Pokorený Ottaviani sa vrátil na svoje miesto, zatiaľ čo koncilní otcovia veselo tlieskali a novinári, ktorým sa podľa tvrdenia otca Louisa Bouyera koncil pokorne podriaďoval, boli nemenej veselí, keď v ten večer písali príspevky do svojich listov.

Keď sa smejeme, neuvažujeme a keby sa neboli smiali, mohli sa aspoň niekoľkí z biskupov zamyslieť či Ottaviani náhodou nemá pravdu. Teraz vieme, že mal.
Skutočne išlo o liturgickú revolúciu takého druhu, s akým by len málo z 3000 biskupov zhromaždených v bazilike Sv. Petra súhlasilo, ak by aspoň trochu tušili jej pravú povahu. Revolúcia bola naplánovaná už pred koncilom a nová schéma dekrétu o liturgii bola jej manifestom. Dokument vlastne možno volať aj Bugniniho manifestom, pretože to bolo jeho dielo a podarilo sa mu zaistiť jeho schválenie len krátko pred tým, ako ho Ján XXIII odvolal z postu sekretára prípravnej liturgickej komisie a aj z jeho kresla na Lateránskej univerzite. Bugniniho spojenci uspeli nad ich vlastné očakávanie a zaistili, že biskupi prijali túto schému bez podstatných zmien. "Všetko to bola veľká zábava" napísal arcibiskup Dwyer, "a keď bolo treba hlasovať, hlasovali sme tak ako nám naše strany poradili, nezdržiavali sme sa vlastným uvažovaním, ušetrili sme si tak more problémov."

dielnasj.blogspot.sk/…/liturgicke-hnut…
Maria Dubovska
Zaujimave kolko borcov doslo ratovat pomateneho andelika ancu. To iste nebude viacnik v jednom Pravda.
Maria Dubovska
Svojich muzov? A co ty so moj muz Lebo co ti preskakuje? Jak vies koho som Sa ja co pytala a nepytala? Stale tie fantazmagorie. Okrem Toho SI precitaj vyklad stvorenia. Z jedneho tela znamena rovnost. Ti dam take tichucko AZ ti gebula odleti niekam. Sa staraj o seba primitiv.
.
slniecko
Stále však platí, ak ženy niečo nevedia, nech sa pýtajú svojich mužov! ..... dubovska ci ako sa tu volate
Žena bola stvorená pre muža a nie muž pre ženu, a muž je hlavou ženy TAK tiško
Caesar
Ved to je jasné, aké sú rozdiely medzi NOM a trad. lat. omsou.
NOM je na sposob kalvínskej omse, cize zídené spolco liturgické, na cele s predsedo a TL omsa je slávenie kalvárskej obety Kristovej. Doverný priatel Montiniho Jean Guitton verejne vyhlásil, ze papez Montini si sprotestantizovanie omse vyslovene prial, chcel, aby omsa katol. co najviac ako je to mozné, bola na sposob omse kalvínskej, …More
Ved to je jasné, aké sú rozdiely medzi NOM a trad. lat. omsou.
NOM je na sposob kalvínskej omse, cize zídené spolco liturgické, na cele s predsedo a TL omsa je slávenie kalvárskej obety Kristovej. Doverný priatel Montiniho Jean Guitton verejne vyhlásil, ze papez Montini si sprotestantizovanie omse vyslovene prial, chcel, aby omsa katol. co najviac ako je to mozné, bola na sposob omse kalvínskej, cize spolco ludí na veceri Panovej, ci hostine.
Slobodomurárovi Bugninimu islo, aby dosiahol babylonský rítus a jazyk do cirkvi a tak ho teda máme.
ľubica likes this.
Maria Dubovska
co vhod a nevhod. čo sa pre teba zmení ked sem niečo napíšeš? odkusne ti niekto nos alebo ti zabaví strechu nad hlavou, prepichne gumy? akú obetu ty podstupuješ ty jedno nevhod? pre teba sa nič v živote nezmení tak aké vhod či nevhod prosim ta . komedie stará. takto doslova brnkat s evanjeliom, to je ostuda.
Maria Dubovska
len ono tie svoje pravdy treba vediet aj dokazat a nielen hlasat. to by apoštoli moc ludi neobratili keby o Bohu len rečnili a v momente ked by niekto niečo spochybnil alebo sa opýtal tak sa zmenili na jedovaté vretenice a označili ho za masona ))) čo máš v rukách okrem svojich slov a chorého mozgu na to aby si o niekom tvrdil že je "slobodomurár"? nemáš v rukách nič, preto sa len verbálne …More
len ono tie svoje pravdy treba vediet aj dokazat a nielen hlasat. to by apoštoli moc ludi neobratili keby o Bohu len rečnili a v momente ked by niekto niečo spochybnil alebo sa opýtal tak sa zmenili na jedovaté vretenice a označili ho za masona ))) čo máš v rukách okrem svojich slov a chorého mozgu na to aby si o niekom tvrdil že je "slobodomurár"? nemáš v rukách nič, preto sa len verbálne označuješ za "toho pravého" aby si nahradil dôkaz, ktorý proste nevieš priniest.
slniecko
Slobodomurari zle sa vam to pocuva TREBA HLASAT PRAVDU VHOD CI NEVHOD
ľubica
Martin , nestracaj čas, na Bena plati stručne:Der Mensch vor Gottes Gericht
Maria Dubovska
myslela som, že toto je informačný portál, nie nejaké miesto na producírovanie svojej viery. vieru si tam producíruj doma, v okolí, pri bezdomovcoh, nie tu atkovaním nikov ))))
Maria Dubovska
oni v podstate majú rovnakú odrhovačku, druhý je pyšný, oni dobrí, dobre rozlišujú, napomínajú...tato trapná štylizácia im má umožnit proste šírit bludy.
Filofej
Relikvie sú uložené v oltarnych stloloch aj v nových katolíckych chramoch, minulý rok som bol prítomný na konsekrácii nového pútnického chrámu na Živčákovej pri Turzovke a biskup vkladal niekoľko sv.relikvií do oltarneho stola.Je to liturgický predpis.
Filofej
V Ríme sa v počiatkoch kresťanstva sv.omše slúžili na hroboch mučeníkov a kňaz i veriaci tiež stáli v kruhu.A bolo to platné tak ako aj dnes.
One more comment from Filofej
Filofej
Modlitba pri sv.omši "ad orientem" symbolizuje očakávanie návratu Krista,ktorý sa podľa tradície zjaví od Východu. Nič viac, nič menej.
ľubica
Kardinál Sarah se také podle katholisches.info vyjádřil, aby biskupové poslechli a změnili konsekrační slova misálu (za mnohé).
z komentov pod:www.duseahvezdy.cz/…/kardinal-sarah-…
Kardinál Sarah na Slovensku 13.-16.6.2016
ľubica
Kněz už neslouží Kristovu oběť, ale vede setkání mezi přáteli. Když si vymýšlíme vlastní, kreativní liturgie, hrozí nám, že upadneme do kultu čistě lidské povahy, odpovídajícímu našim touhám a aktuální módě, a věřící se tak postupně oddálí od toho, co je pramenem života – říká kardinál Sarah. Eucharistie – dodává – je pro křesťana otázkou života či smrti. Pokud se totiž v centru liturgie nachází …More
Kněz už neslouží Kristovu oběť, ale vede setkání mezi přáteli. Když si vymýšlíme vlastní, kreativní liturgie, hrozí nám, že upadneme do kultu čistě lidské povahy, odpovídajícímu našim touhám a aktuální módě, a věřící se tak postupně oddálí od toho, co je pramenem života – říká kardinál Sarah. Eucharistie – dodává – je pro křesťana otázkou života či smrti. Pokud se totiž v centru liturgie nachází člověk, také Církev se stane pouze lidskou organizací, která bude mondénní, jak často varuje papež František. Pokud naopak stojí v centru Bůh, Církev získává na životnosti – ujišťuje šéf vatikánského úřadu pro liturgii.

Podle kardinála Saraha je dnes potřeba vykonat na poli liturgie určité obrácení. Je k tomu potřeba reflexe, formace a návratu ke koncilním textům. Kardinál Sarah navrhuje, abychom obrácení vnímali doslovně. Je potřeba angažovat do něho i naše tělo, aby vyjadřovalo zaměření liturgie k Bohu. K tomu může nejlépe sloužit obrácení celého shromáždění věřících a kněze jediným směrem. Nejde totiž o to, zda kněz stojí k věřícím zády či čelem, nýrž o to, aby se všichni obraceli společně ve směru apsidy, která symbolizuje Východ, totiž Boha.

Kardinál Sarah zdůrazňuje, že takto sloužená liturgie je ve shodě s literou a duchem koncilu. „Jako prefekt Kongregace pro bohoslužbu chci připomenout, že sloužení liturgie ’ad orientem‘ je dovolené v rubrikách misálu, které precizují, kdy se má celebrant obracet směrem k lidu. Není tedy potřeba žádných povolení k tomu, aby se liturgie sloužila směrem k Bohu,“ řekl kardinál Sarah. Připomněl, že už v minulém roce oficiálně vybídl kněze a věřící, aby se alespoň při některých částech liturgie, jako je akt pokání, Gloria nebo eucharistická modlitba, všichni společně obraceli k východu.
Kardinál Sarah: Vrátit centrální místo v liturgii Bohu
Monika G likes this.