Clicks94

Elon Musk: Tesla Autopilot | Artificial Intelligence (AI) Podcast

osdamen
Ilon Mask powiedział w wywiadzie dla Lexa Friedmana zMassachusetts Institute of Technology , że jego pierwsze pytanie skierowane do super-zaawansowanej sztucznej inteligencji będzie związane z …More
Ilon Mask powiedział w wywiadzie dla Lexa Friedmana zMassachusetts Institute of Technology , że jego pierwsze pytanie skierowane do super-zaawansowanej sztucznej inteligencji będzie związane z teorią symulacji.
W trakcie dość spokojnej rozmowy o przyszłości bezzałogowych pojazdów, która rozpoczęła się w ramach podcastu, temat płynnie wpadł najpierw w pole fizyki, potem miłości, a potem doszedł do pytania, czy nasz wszechświat jest czyjąś bardzo złożoną symulacją komputerową.

"Być może ty, a może ktoś inny, stworzy bardzo potężny system ogólnoświatowej sztucznej inteligencji (AI).
I wtedy będziesz miał okazję zadać mu jedno pytanie. Jakie to będzie pytanie?" zapytał Friedman pod koniec 33-minutowego podcastu.

Musk zatrzymał się na kilka sekund, opuścił oczy na podłogę i zaczął szybko przesuwać je z boku na bok, najwyraźniej bardzo ostrożnie zastanawiając się wyborem odpowiedzi.

W końcu, powiedział: "Co się znajduje poza granicami symulacji?"

Na poczatku wywiad z Muskiem dotyczył tego, jak zaawansowane będą bezzałogowe pojazdy przyszłości, a także tego, jak wykorzystanie sieci neuronowej, która zbiera dane z ośmiu zainstalowanych kamer i 12 czujników ultradźwiękowych w każdym pojeździe Tesla umożliwi realizację w pełni bezzałogowych pojazdów. Ostatecznie pojawiło się pytanie, w jaki sposób te czujniki neuronowe mogą służyć jako podstawa do stworzenia uniwersalnej sztucznej inteligencji na poziomie świadomości i inteligencji człowieka lub wyższym.

"Ta technologia pojawi się bardzo szybko. Więc musimy zdecydować, co dalej robić. Oczywiście, jeśli w ogóle mamy taką możliwość", odpowiedział Musk.

"Wyobraźmy sobie, że przenieśliśmy 10 000 lat w przyszłość, która nie jest niczym na skalę ewolucyjną. Rozwój gier wideo już teraz zbliża się do pełnego fotorealizmu, kiedy coraz trudniej jest odróżnić obrazy generowane komputerowo od rzeczywistości. Teraz wyobraź sobie, że przez wiele stuleci poziom technologii będzie tysiąc razy wyższy niż obecnie, a najbardziej realistyczne gry będzie można zagrać na miliardach konsolach, komputerach lub innych urządzeniach do gier. Mając to wszystko na uwadze, możemy bezpiecznie założyć, że jeden z tych miliardów uruchomionych gier to nasze dzisiejsze życie."

W trakcie wywiadu Mask zauważył również, że jeśli nie ma fizycznego rozróżnienia między rzeczywistością a symulacją, jest bardzo prawdopodobne, że nie będzie możliwe zweryfikowanie, czy nasza rzeczywistość też jest symulacją.

"Mogą być sposoby, aby sprawdzić, czy wszystko jest symulacją. Można by założyć, na przykład, że komputer, który steruje tą technologią, określi, że osoby w niej przebywające znalazły rzeczywisty sposób na sprawdzenie, czy otaczający je świat jest symulacją. Jest całkiem możliwe, że w tym przypadku zostanie uruchomiony program do korekcji błędów; symulacja może się zatrzymać, a może nawet zrestartować", powiedział Musk. [...]