Wyświetlenia2,3 tys.

Bitwa Pod Wiedniem

ghuyg
46
predex
Ładnie to tak usuwać z portalu materiały o prawowitym prezydencie Polski Hrabim Zbigniewie Potockim, potomku Stanislawa który ratował Króla naszego Sobieskiego i z całym hufcem poległ, jego zbroja jest na Jasnej Górze.

Oj klamczuchy nieładnie tak oszukiwać Polaków, nieladnie.
predex
Stanisław Potocki herbu pl.wikipedia.org/wiki/Pilawa_%28herb_… (ur. 1659, zm. 12 września 1683 w bitwie pod Wiedniem) – polski szlachcic, starosta pl.wikipedia.org/wiki/Halicz_%28miasto%29 i kołomyjski, rotmistrz i pl.wikipedia.org/wiki/Pu%C5%82kownik jazdy.

Spis treści

pl.wikipedia.org/wiki/Stanis%C5%82aw_…
Życiorys

Tablica pamiątkowa
Był synem pl.wikipedia.org/wiki/Andrzej_Potocki…, hetmana polnego koronnego i bratem pl.wikipedia.org/wiki/J%C3%B3zef_Poto…, hetmana wielkiego koronnego.
W 1683 roku był dowódcą chorągwi husarskiej koronnej kasztelana koronnego Andrzeja Potockiegopl.wikipedia.org/wiki/Stanis%C5%82aw_….
Pochowany został w kolegiacie w Stanisławowie, natomiast serce pozostało w Wiedniu, gdzie spoczęło w kościele Franciszkanówpl.wikipedia.org/wiki/Stanis%C5%82aw_…. Szczątki Stanisława Potockiego zostały sprofanowane i wyrzucone z rodowych krypt podczas planowanego niszczenia stanisławowskiej kolegiaty przez władze radzieckie po 1963 roku[pl.wikipedia.org/wiki/Pomoc%3aPrzypisy].
Lemmy7883 i 2 inne użytkowniczki lubią to.
Lemmy7883 lubi to.
franciszek44 lubi to.
michael81 lubi to.
predex
Usunęliscie materiał o Prezydencie Polski Panu Hrabim Potockim z tego portalu , a nieladnie , to właśnie jego przodek uratował Polskiego krola Jana III Sobieskiego pod wiedniem i zginął , a jego zbroja jest na Jasnej Górze.
Aj waj w dniu takiego świeta Wiedeńskiego taki szwindelek na Glorii.
Aj waj nieładnie tak oszukiwać Polaków.
Jerzy4711 i jeden inny użytkownik lubią to.
Jerzy4711 lubi to.
mietek34 lubi to.
Radek33 i jeden inny użytkownik lubią to.
Radek33 lubi to.
borgan lubi to.
borgan
"Obchód ku czci Imienia Maryi powstał w początkach XVI w. w Cuenca w Hiszpanii i był celebrowany 15 września, w oktawę święta Narodzenia Maryi. Z czasem został rozszerzony na teren całej Hiszpanii. Po zwycięstwie króla Jana III Sobieskiego nad Turkami w bitwie pod Wiedniem w 1683 r. Innocenty XI rozszerzył ten obchód na cały Kościół i wyznaczył go na niedzielę po święcie Narodzenia Maryi. …Więcej
"Obchód ku czci Imienia Maryi powstał w początkach XVI w. w Cuenca w Hiszpanii i był celebrowany 15 września, w oktawę święta Narodzenia Maryi. Z czasem został rozszerzony na teren całej Hiszpanii. Po zwycięstwie króla Jana III Sobieskiego nad Turkami w bitwie pod Wiedniem w 1683 r. Innocenty XI rozszerzył ten obchód na cały Kościół i wyznaczył go na niedzielę po święcie Narodzenia Maryi. Późniejsze reformy kalendarza i przepisów liturgicznych przeniosły go na dzień 12 września, kiedy to Martyrologium Rzymskie wspomina wiktorię wiedeńską".
brewiarz.pl/czytelnia/swieci/09-12a.php3
dronstel lubi to.