Clicks736
D a n i e l
2

Abp Charles Chaput: Potrzebujemy gniewu

Jest we ,,Władcy Pierścieni'' J. R. R. Tolkiena ciekawa i poruszająca scena, w której misja hobbitów mających zniszczyć pierścień symbolizujący zło zdaje się być całkowicie beznadziejna. W chwili całkowitej desperacji mały Frodo nie poddaje się jednak zupełnie; szuka pomocy u swojego przyjaciela, pyta go, czy warto iść dalej i próbować, choć wszystko zdaje się wskazywać, że nie ma to sensu.

,,Tak'' - odpowiada Sam - ,,bo jest w świecie pewne dobro, panie Frodo, i jest warte tego, by o nie walczyć''. Tę historię przywołał Charles Chaput, arcybiskup Filadelfii, przemawiając do studentów na Uniwersytecie Mayri w Bismarcku, w Dakocie Północnej w USA.

Jak podkreślił, dziś Bóg wzywa dobrych chrześcijan niczym hobbitów do tego, by zostawili swoje wygodne domy - i wbrew wszelkiej ludzkiej nadziei ruszyli na wojnę ze złem. Dziś wydaje się, że czasy są szczególnie mroczne; skandal nadużyć seksualnych w Kościele rzuca się na wszystkich ogromnym cieniem. ,,Wielu dobrych ludzi jest złych na przywódców w Kościele ze względu na skandal nadużyć - i słusznie. Nie chcę zmniejszać tego gniewu, bo go nam potrzeba; jest zdrowy i ma słuszne korzenie'' - podkreślił.

Właściwą odpowiedzią jest postawa pokory i miłości, które oczyszczają zarówno poszczególnych katolików jak i cały Kościół. Musimy być tacy, jak św. Katarzyna ze Sieny, która poprzez swoją świętość i wytrwałość przekonała papieża, by powrócił do Rzymu.

,,Bóg wzywa nas wszystkich nie tylko do odnowy oblicza tej ziemi Jego Duchem, ale także do odnowy serca Kościoła naszym życiem; do czynienia [Kościoła] wciąż na nowo młodym i pięknym, tak, by emanował miłością dla świata. To nasze zadanie. To nasze wezwanie. Takie jest nasze powołanie - wezwanie od Boga do nas, po imieniu''.

bb/ncregister.com

www.fronda.pl/a/abp-charles-cha…
sasia and one more user like this.
sasia likes this.
Anieobecny likes this.