Marieta Ria
41.3K

Poľská vláda veľmi skoro vedela, že na ich štát dopadla ukrajinská raketa. Čakali však na súhlas USA, že môžu svetu oznámiť pravdu a dementovať tak Zelenského ukronacistickú propagandu v snahe vyvolať 3. svetovú vojnu

18.11.2022
O tom, že východopoľskú obec Przewodów zasiahla raketa odpálená z Ukrajiny, a nie ruská strela, vláda vo Varšave vedela veľmi skoro. Poľskí predstavitelia však boli v rozpakoch, ako túto informáciu oznámiť verejnosti, a čakali na Spojené štáty. S odvolaním sa na zdroje v poľskej a ukrajinskej vláde to napísal poľský list Gazeta Wyborcza.

Rusi v utorok odpálili na Ukrajinu smršť rakiet, medzi nimi riadené strely Ch-101 typu vzduch-zem. Cieľom jednej z nich bola veľká uhoľná elektráreň v Dobrotvirsku vo Ľvovskej oblasti.

Rusko chcelo odstaviť od dodávok elektriny domácnosti a podniky v tomto západoukrajinskom regióne a zároveň skomplikovať prenos elektrickej energie do Poľska. Blízko Ľvova je rozmiestnená jednotka ukrajinskej armády, ktorá disponuje protilietadlovými systémami S-300 vyvinutými v 70. rokoch v Sovietskom zväze.

Značná časť systémov, ktoré sú súčasťou ukrajinského arzenálu, bola vyrobená ešte v časoch Sovietskeho zväzu. Ukrajinci odpálili dve alebo tri strely, aby zničili ruskú raketu smerujúcu na dobrotvínsku elektráreň.

Ch-101 neletela ale priamo na cieľ, manévrovala v snahe zmiasť ukrajinskú protivzdušnú obranu. A dostala sa medzi Ľvov a poľskú hranicu, píše Gazeta Wyborcza. Jedna z ukrajinských striel ruskú raketu zasiahla, ale u ďalšej zlyhal sebadeštrukčný systém, takže letela ďalej. Jej úlomky potom dopadli o 15:40 hodine SEČ do obce Przewodóv, kde kvôli tomu zomreli dvaja muži.

Poľský denník píše, že už okolo 19:00 hodine SEČ poľskí predstavitelia vedeli, že v poľnohospodárskej oblasti na východe krajiny dopadla raketa vypálená z Ukrajiny. Nebolo to však vďaka tomu, že by rýchlo rozpoznali jej úlomky - Rusi používajú niekedy systémy S-300 aj na pozemné útoky.

Poľské úrady rýchlo dostali informácie zo špeciálneho radarového lietadla krúžiaceho nad Poľskom. Sledoval rakety letiace na Ukrajinu a zaregistroval dráhu letu strely Ch-101. Ukázalo sa, že úlomky, ktoré dopadli na poľskej strane hranice, neboli z nej. Lietadlo zaznamenalo tiež dráhy letov ukrajinských S-300.

Okolo 19:00 hodine SEČ zasadli šéfovia poľských obranných a bezpečnostných zložiek, ktorých narýchlo zvolal premiér Mateusz Morawiecki. Gazeta Wyborcza píše, že účastníci schôdzky jej povedali, že už vtedy bolo jasné, aká raketa spadla v obci Przewodóv.

"Zavládol strach, ako to oznámiť verejnosti," píšu noviny. Poľsko počas súčasnej ruskej invázie na Ukrajinu patrí k najväčším spojencom Kyjeva, poskytuje mu humanitárnu aj vojenskú pomoc, zohráva tiež kľúčovú úlohu v logistike vojenských dodávok.

Poliaci sa rozhodli počkať na informácie z Bieleho domu. Problém však bol, že americký prezident Joe Biden spal po návrate zo summitu G20 v Indonézii.

Vo štvrtok nad ránom SEČ povedal, že "vzhľadom na trajektóriu (rakety) je nepravdepodobné, že bola vypálená z Ruska". Poľskí predstavitelia boli dovtedy vo svojich vyjadreniach veľmi opatrní, prezident Andrzej Duda vo svojom nočnom vystúpení hovoril o tom, že ide o raketu sovietskej výroby a že nie je isté, kto ju vystrelil.

Duda bol v kontakte s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským, ktorý ho ubezpečoval, že išlo o ruskú raketu a že pre to má dôkazy, uvádza Gazeta Wyborcza.

Tak to tvrdili velitelia ukrajinskej armády, na čele s náčelníkom generálneho štábu Valerijom Zalužným, a Zelenskyj nechcel spochybňovať ich názory.

Duda na stredajšom zasadnutí so šéfmi silových rezortov, vedenia parlamentu a zástupcami opozície povedal, že keď sa dozvedel o explózii v obci Przewodów, mal nutkanie rýchlo oznámiť, že tam spadla ruská raketa. Avšak vojenskí predstavitelia ho nabádali k opatrnosti a čoskoro mu dodali informácie o dráhe letu rakety.

Poľských predstaviteľov rovnako zarazilo, ako Ukrajinci trvajú na teórii, že išlo o ruskú raketu. Šéf poľského Senátu Tomasz Grodzki sa podľa zdrojov denníka Gazeta Wyborcza kvôli tomu obrátil na šéfa ukrajinského parlamentu Ruslana Stefančuka.

Podpredseda Rady bezpečnosti Ruskej federácie a bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev v stredu uviedol, že dopad rakety na poľské územie dokazuje, že Západ sa približuje k ďalšej svetovej vojne.

"Incident súvisiaci s... 'útokom rakety' na poľskú farmu dokazuje jednu vec: vedením hybridnej vojny proti Rusku sa Západ priblížil k svetovej vojne," napísal Medvedev v príspevku na sociálnej sieti Twitter.

Vo štvrtok potom Zelenskyj trochu zmiernil svoje dovtedy rezolútne vyhlásenia. Na ekonomickom fóre v Singapure prostredníctvom videospojenia povedal, že on a ani svet na sto percent zatiaľ nevedia, čo sa v obci Przewodóv skutočne stalo.

Zelenského propagandu hlásala Hegerova vláda aj Polícia SR

Polícia SR pred tým preukázateľne šírila dezinformácie, hoaxy a Zelenského propagandu a hecovala ľudí šírením konšpiračných teórií, že za útokom stojí Ruská federácia. Rovnako sa vyjadrovali aj predstavitelia slovenskej vlády.

Publicista, politický analytik a vysokoškolský pedagóg Eduard Chmelár uviedol, že občania Slovenska sú obeťou informačnej vojny zo strany Hegerovej vlády. "Tento štát riadia šialenci a môžeme byť radi, že nemajú širší medzinárodný vplyv, pretože inak by nás dostali do 3. svetovej vojny," varoval Chmelár.

"Omyl sa dá odpustiť, ale nie úmysel a zbabelosť. Po tom, čo Varšava, Washington i Brusel potvrdili, že raketu vystrelila ukrajinská protivzdušná obrana, dnes namiesto ospravedlnenia počúvame od zbabelých vládnych politikov a zbabelých novinárov, že je jedno, či to bola ruská raketa alebo nebola, na vine je aj tak Rusko," doplnil.

"Dnes je veľký deň hanby pre všetkých amerických propagandistov na čele s Čaputovou, Hegerom, Káčerom, Naďom a Krúpom. Sú už na smiech celému Slovensku. Slovenská vláda sa stala oficiálne šíriteľkou hoaxov. Premenujme vládu na americkú dezinfoscénu!," reagoval podpredseda Smeru-SD Ľuboš Blaha.

"Chlapci sa už hotovali, že budú aplikovať článok 5 NATO - veď Poľsko napadol cudzí štát! Už-už chceli vyhlasovať vojnu Rusku. A šup, podľa svojej vlastnej logiky by mali vyhlasovať vojnu Ukrajine - veď to vlastne ona napadla Poľsko," dodal opozičný poslanec.

"Americkí havkáči Čaputová s Hegerom sú vojnoví štváči, ktorí nechcú mier. Musíme ich zastaviť, lebo zaťahovaním Slovenska do vojny s Ruskom nás dovedú do nešťastia!," doplnil svojho straníckeho kolegu predseda Smeru-SD Robert Fico vo svojom videoblogu.

Viac o incidente sa dočítate aj v článkoch TU, TU a TU.

Zdroj: hnonline.sk / InfoVojna
Josef Arimati
Poláci jsou zvláštní národ. Dětinsky protiruští, dětinsky proameričtí na pozadí všudypřítomné adorace odpadlíka JP II.
Coburg
Prosím nepleťte to s pápežom Jánom Pavlom II. Nebol to nijaký odpadlík. S ostatným súhlasím. V tom si POliaci s Ukrajincami môžu podať ruky, že sú fanaticky protiruskí, aj v tom, že obidve krajiny majú silné židovstvo, ale nechápem, ako môžu POliaci dodnes zniesť svoj masaker vo Volyni nacistickými banderovcami.
Josef Arimati
Já mám na Jana Pavla II. jiný názor, který ale nikomu nevnucuji. Nechť jeho skutky zkoumá každý sám vyzbrojen znalostmi a pravdami katolické víry.
Metod
Poliaci., rusofóbovia, katastrófa!