ertds
4830

Abp Stanisław Gądecki na Synodzie Młodych: potrzebna busola w „Instrumentum laboris”

Grazyna Myslinska/FORUM

Busola w „Instrumentum laboris”, niezastąpiona rola ojca i matki w rodzinie, zadania szkół katolickich oraz znaczenie pamięci – to niektóre zagadnienia poruszane w grupach językowych podczas synodu.

Poniedziałek (8 października) był w całości poświęcony pracy w grupach językowych. – Staraliśmy się odnieść do pierwszej części „Instrumentum laboris”. Stwierdziliśmy, że ten tekst potrzebuje busoli, czyli ukierunkowania, które nadałoby sens całości. Taką busolą może być fragment z Ewangelii św. Jana o młodzieńcu, który przyniósł pięć chlebów i dwie ryby (J 6, 9-13). To niewiele, które miał z sobą, zostaje rozdzielone przez Jezusa i staje się pożywieniem dla wielu. Sens byłby taki, że każdy młody człowiek ma coś do ofiarowania nie tylko Kościołowi, ale także światu przez sam fakt swojego istnienia i dary, które posiada i którymi się dzieli – powiedział abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Kolejnym tematem było zwrócenie uwagi na fakt, że ojciec i matka odpowiadają za rodzinę i wychowanie dzieli rodziny. – Nie osobno matka czy ojciec, ale matka i ojciec razem, dzięki czemu unika się zjawiska paternalizmu czy matriarchatu, w związku z tym, że na różnych kontynentach występują różne sytuacje. W kontekście afrykańskim to matka zasadniczo odpowiada za życie rodziny, podczas gdy w innych miejscach na świecie decyduje tylko ojciec – zaznaczył abp Gądecki.

Trzecią kwestią, o której rozmawiali biskupi, a której zabrakło w dokumencie roboczym, to pamięć, o której mówi dość często papież Franciszek. – Trzeba nadać wartość pamięci. Młodzi mają tendencję do uciekania w przyszłość, do pomniejszania wartości teraźniejszości, dlatego należy nauczyć ich doceniania pamięci – podkreślił abp Gądecki.

Biskupi zwrócili również uwagę na kwestię szkół katolickich, podkreślając dobro wspólne jakie tworzą. – Szkoły katolickie nie pracują dla siebie samych, nie są przewidziane tylko dla katolików, ale służą dobru powszechnemu. W tym sensie są one warte wsparcia przez państwo, gdyż uzupełniają braki, jakich państwo wypełnić nie może – stwierdził abp Gądecki.

We wtorek 9 października wyniki dyskusji w grupach zostaną zaprezentowane na auli synodalnej.

KAI

Read more: www.pch24.pl/abp-stanislaw-g…
PiotrM
Dziś wrzucę do siebie ciekawy tekst na stronę. Ale do nich to i tak nie dotrze chyba że ta piosenka którą umieszczę.
PiotrM
Nie można dwom panom służyć. Nasi biskupi nie mają jaj, bo non stop kroczą drogą tolerancji . Trzeba z grubej rury powiedzieć tak albo nie a oni kręcą byle im było dobrze. Ja im już nie wierzę i straciłem do nich zaufanie. Ciekawe tylko kiedy rzucą się na abp. Pawła Lengi za mówienie prawdy. Czuję że posypią się filmiki że zagrzmi w Episkopacie.
www.youtube.com/watchMore
Nie można dwom panom służyć. Nasi biskupi nie mają jaj, bo non stop kroczą drogą tolerancji . Trzeba z grubej rury powiedzieć tak albo nie a oni kręcą byle im było dobrze. Ja im już nie wierzę i straciłem do nich zaufanie. Ciekawe tylko kiedy rzucą się na abp. Pawła Lengi za mówienie prawdy. Czuję że posypią się filmiki że zagrzmi w Episkopacie.

www.youtube.com/watch
marcys.td
I tyle ma do powiedzenia?! Kapitulacja!! Świeczka dla Pana Boga, ale ogarek już płonie jasnym płomieniem dla "Niosącego Światło "
predex
Jak zwykle , całkowita niemoc intelektualna tych faryzeuszy, oni nie są w stanie spłodzić nic sensownego, wszytko to są przebierańcy koscielni, z Jezusem i jego nauką nie ma to nic wspólnego.
Tak to tak nie to nie , niech twoja mowa będzie jasna.cha cha cha