Clicks1.1K
Anton Čulen
12
Občania Slovenskej republiky žiadajú I. Matoviča o povolenie slúženia verejných Svätých omší. Na Slovensku je mnoho statočných kňazov, ktorí odvážne vysluhujú sviatosti aj počas koronavírusu. Občani…More
Občania Slovenskej republiky žiadajú I. Matoviča o povolenie slúženia verejných Svätých omší. Na Slovensku je mnoho statočných kňazov, ktorí odvážne vysluhujú sviatosti aj počas koronavírusu.

Občania Slovenskej republiky žiadajú I. Matoviča o povolenie slúženia verejných Svätých omší. Na Slovensku je mnoho statočných kňazov, ktorí odvážne vysluhujú sviatosti aj počas koronavírusu.

Úrad vlády Slovenskej republiky Predseda vlády Igor Matovič Námestie slobody 1 813 70 Bratislava.

Na Slovensku je mnoho statočných kňazov, ktorí odvážne vysluhujú sviatosti aj počas koronavírusu. Improvizovaná spovedelnica pred farským úradom.

Vec: Žiadosť o povolenie slúženia verejných Svätých omší
Vážený pán Predseda vlády SR, pred sviatkom Božieho Milosrdenstva sa na Vás obraciame, ako zástupcovia veriacich z obcí regiónu Považie – Považská Bystrica, Domaniža, Prečín, so žiadosťou, aby tak, ako je možné v obchodoch zaobstarať si obživu pre telo, bolo umožnené veriacim za podobných podmienok získať v kostoloch obživu pre dušu. Inak povedané, aby sa veriaci mohli zúčastňovať Svätých omší pri zachovaní všetkých predpisov a hygienických podmienok.

Chceme byť hlasom kresťanov Slovenska, ktorí vieru neberú iba ako tradíciu, ale ako vzťah s Bohom, ktorý je Láskou. Láska k Bohu a blížnym nás vedie v našich úmysloch a oprávnenej požiadavke. Pán Ježiš hovorí: „Bezo mňa nemôžete nič urobiť.“ Preto aj túto žiadosť vkladáme do Božích rúk a do Srdca našej Nebeskej Matky.

Uvedomujeme si, že situácia je vážna, ale sme presvedčení, že povolenie účasti veriacich na Svätých omšiach by súčasnú situáciu s problémom koronavírusu nezhoršilo, ale zároveň veríme, že s Božou pomocou, ak budeme zodpovední a disciplinovaní, to môžeme všetko zvládnuť.

Predkladáme Vám niekoľko návrhov opatrení, ktoré by farnosti boli povinné zabezpečiť v súvislosti s požadovaným povolením:

1. V každom kostole bude vytvorený tím pracovníkov (poriadková služba), ktorí budú osobne zodpovední za dodržiavanie všetkých hygienických predpisov počas slávenia Svätej omše i po omši.

2. Pri dverách chrámu bude zabezpečený obslužný pult pre dezinfekciu rúk a predmetov, (dezinfekčné roztoky, rukavice), všetci veriaci budú mať rúško a budú dodržané bezpečné vzdialenosti.

3. Miesta v chráme, ktoré bude povolené obsadiť, budú vhodným spôsobom zvýraznené. Sedieť alebo stáť na inom mieste veriacim nebude umožnené.

4. Počet osôb v chráme bude limitovaný podľa vývinu pandémie, v súlade s nariadením hlavného hygienika (limitovaný počet sa nevzťahuje na kňazov a asistenciu).

5. Po skončení Svätej omše bude priestor dezinfikovaný a tak bude kostol pripravený na ďalšie slávenie.

Lebo všetko, čo sa narodilo z Boha, víťazí nad svetom, a toto je to víťazstvo, ktoré zvíťazilo nad svetom – naša viera.
1Jn

V Považskej Bystrici, dňa 17. 4. 2020
J. Letková, P. Tomášek, P. Bútora, A. Bútorová, D. Blašková, Ľ. Sádecký, M. Sádecká, T. Turianský, I. Turianská

Na vedomie: Krízový štáb SR prof. V. Krčméry, poslanci NRSR, KBS, Mons. S. Zvolenský, Mons. T. Galis, považský dekan P. Mazúch, správcovia farností považského dekanátu
alianciazanedelu.sk/archiv/5847
ľubica
Zatiaľ čo nás obetavosť mnohých kňazov napĺňa úctou a hrdosťou, tak zároveň s bolesťou vnímame snahu štátu, ktorý sa zaiste oprávnene snaží chrániť obyvateľstvo, kriminalizovať duchovný rozmer tejto kňazskej obetavosti. V posledných dňoch sa vyskytlo množstvo prípadov udávania, policajného vyšetrovania a kriminalizovania kňazov, ktorí sa v oprávnenej snahe nadradiť duchovnú pomoc nad strach o …More
Zatiaľ čo nás obetavosť mnohých kňazov napĺňa úctou a hrdosťou, tak zároveň s bolesťou vnímame snahu štátu, ktorý sa zaiste oprávnene snaží chrániť obyvateľstvo, kriminalizovať duchovný rozmer tejto kňazskej obetavosti. V posledných dňoch sa vyskytlo množstvo prípadov udávania, policajného vyšetrovania a kriminalizovania kňazov, ktorí sa v oprávnenej snahe nadradiť duchovnú pomoc nad strach o telo, rozhodli poskytnúť malému množstvu zhromaždených ľudí sviatosti. Zaiste nie bez dôkladného uváženia a spytovania vlastného svedomia.

PETICIA

www.m.reaguj.sk/netrestajte-pas…
ľubica
Roberto 55
Suhlasim s otvorenim kostolov, ale to ostatne je panika. Tzv corona virus je man-made virus, ktory mutuje ako" blby" a pomaly kazdy clovek ho ma (dokonca aj Matovic,(obycajny sopel je tiez sposobeny koronavirusom).
Su statistiky-pravdive, teda nie mainstreamove, ze sa jedna o novy clovekom-Cinkom - vytvoreny virus, ktory ma mortalitu ovela nizsiu ako obycajna sezonna chripka. Nechcem to …More
Suhlasim s otvorenim kostolov, ale to ostatne je panika. Tzv corona virus je man-made virus, ktory mutuje ako" blby" a pomaly kazdy clovek ho ma (dokonca aj Matovic,(obycajny sopel je tiez sposobeny koronavirusom).
Su statistiky-pravdive, teda nie mainstreamove, ze sa jedna o novy clovekom-Cinkom - vytvoreny virus, ktory ma mortalitu ovela nizsiu ako obycajna sezonna chripka. Nechcem to zlahcovat, ale smrtelne ohrozuje iba ludi s oslabenim (alebo takmer ziadnym) imunitnym systemom a ludi, ktori maju viacero diagnoz (v dosledku coho sa IS "vycerpa"). Kostoly a normalny zivot by mal fungovat ako pocas inej chripkovej "sezony".
A kto sa boji, nech sa izoluje a nejde do lesa...
Misko3
Starí ľudia berú dôchodky, od koho? Rečičky môžu byť všelijaké pekné, ale ak dôchodky neberú, je to pre štát lepšie. A tu je nelogickosť: do cerkví vraj chodia samí starí ľudia (berú dôchodky). A štát je proti tomu, aby ochoreli na koronavírus a preto proti ich vôli ich naháňa policajtmi, aby sa verejne nezhromažďovali a brali dôchodky... Keď niekto ide preč z nemocnice, tak podpisuje: na …More
Starí ľudia berú dôchodky, od koho? Rečičky môžu byť všelijaké pekné, ale ak dôchodky neberú, je to pre štát lepšie. A tu je nelogickosť: do cerkví vraj chodia samí starí ľudia (berú dôchodky). A štát je proti tomu, aby ochoreli na koronavírus a preto proti ich vôli ich naháňa policajtmi, aby sa verejne nezhromažďovali a brali dôchodky... Keď niekto ide preč z nemocnice, tak podpisuje: na vlastnú zodpovednosť. Nemali by tak urobiť pred cerkvami?
Misko3
Starí ľudia nerobia ekonomiku. A koronavírus zabíja starých nad 65 rokov. Tak eutanázia v praxi - inde vo svete je preferovaná a pri koronavíre nie? Starí sa nemôžu modliť na verejných Bohoslužbách ani v USA, či Holandsku, vulgárne povedané: chcú eutanáziu - v nemocnici môžu a v kostole nie? Alebo niekto chce, aby stratili vieru v Boha?
Dana22
www.hlavnespravy.sk/…/2128580

Zostúpenie blahodatného ohňa v Jeruzaleme: Zázrak v dobe koronavírusu

Bratislava 19. apríla 2020 (HSP/Sputnik/Orthodox/Foto:TASR/AP-Dan Balilty)

Každoročne sa v predvečer kresťanských Veľkej noci opakuje zostúpení svätého ohňa v Chráme Božieho hrobu v Jeruzaleme ako svedectvo víťazstva Spasiteľa nad hriechom a smrťou. Ale vzhľadom k pandémii koronavírusy sa …More
www.hlavnespravy.sk/…/2128580

Zostúpenie blahodatného ohňa v Jeruzaleme: Zázrak v dobe koronavírusu

Bratislava 19. apríla 2020 (HSP/Sputnik/Orthodox/Foto:TASR/AP-Dan Balilty)

Každoročne sa v predvečer kresťanských Veľkej noci opakuje zostúpení svätého ohňa v Chráme Božieho hrobu v Jeruzaleme ako svedectvo víťazstva Spasiteľa nad hriechom a smrťou. Ale vzhľadom k pandémii koronavírusy sa prvýkrát za desať storočí tento slávnostný ceremoniál konal za zatvorenými dverami a za úplnej neprítomnosti pútnikov a veriacich
Na snímke veriaci držia sviečky v Chráme Božieho hrobu v Jeruzaleme

Po zjavení ohňa ho patriarcha Jeruzalema Theofilus III rozdal služobníkom gréckej cirkvi a zástupcom iných vyznaní, ktorí vlastnia Chrám Božieho hrobu. Teraz bude svätý oheň doručený do Jaffskej brány Starého mesta, kde bude rozdaný diplomatom z krajín, v ktorých významná časť populácie vyznáva pravoslávie.
Blahodatný oheň symbolizuje zázračné svetlo vzkriesenia Krista a je považovaný za svätyňu pre veriacich. Jeho zjavenie v predvečer pravoslávnych sviatkov Veľkej noci nazývajú aj napriek pravidelnosti zázrakom.

Za normálnych okolností zostúpenie blahodatného ohňa prebieha takto
Na Veľkú sobotu, deň pred pravoslávnym Zmŕtvychvstaním Christovým schádza v Christovom hrobe, ktorý sa nachádza v tzv. kovuklii (kaplnke) uprostred Chrámu Vzkriesenia v Jeruzaleme, Blahodatný oheň. Po bohoslužbách, za prítomnosti tisícov veriacich, vstupuje do kaplnky s hrobom pravoslávny patriarcha a po jeho modlitbe schádza z neba oheň, ktorý mu zapaľuje 33 sviečok (podľa počtu Christových rokov). Že to nie je podvod a že patriarcha sviečky nezapaľuje, sám svedčí dôkaz, že oheň prvé minúty po zídení vôbec nepáli. V priamom televíznom prenose si totiž ľudia prikladajú oheň k tvári alebo naň kladú ruky a vôbec sa nepopália. Tento oheň je potom lietadlami rozvážaný do celého sveta, aby ním boli zapálené sviečky a lampy v chrámoch počas pravoslávnych paschalných sviatkov. Vynesenie paschalného ohňa z hrobu symbolizuje východ z hrobu „Pravého Svetla” – zmŕtvychvstalého Isusa Christa.
Podľa historických údajov sa počiatky schádzania ohňa datujú do roku 162, kedy sa počas bohoslužieb v Jeruzaleme minul v chrámových lampách olej a tie sa napriek tomu samé zapálili. Aj v ďalších storočiach píšu rôzni cirkevní spisovatelia a očividci o blahodatnom ohni ako o veľkom zázraku, ktorý sa tu každoročne deje. Boli aj prípady, keď pravoslávnemu patriarchovi zabránili vstup do Christovho hrobu. V prvom prípade to bolo počas križiackych výprav, keď sa rímskokatolíci sami modlili v hrobe, ale po niekoľkých hodinách neúspešnej modlitby tam nakoniec vpustili pravoslávneho patriarchu a oheň zišiel až jemu. Neskôr v 16. stor. Arméni podplatili tureckých hodnostárov, aby pravoslávnych nepustili do hrobu. Tí sa však modlili pred chrámom a oheň im zišiel cez stĺp vstupných dverí a zapálil sviece. Dodnes je na tom stĺpe vidieť prasklinu po ohni. Odvtedy pravoslávnym nikto nebránil, aby sa modlili za zídenie ohňa v hrobe.
Jednotlivé miestne pravoslávne cirkvi posielajú špeciálne lietadlá po oheň do Jeruzalema, ktorý schádza okolo 13.00 a potom si ho v rámci štátu rozvážajú na všetky strany. Pre pravoslávnych veriacich na Slovensku zabezpečuje prinesenie ohňa z Jeruzalema skupina dobrovoľníkov, ktorí poň cestujú na letisko do rumunského mesta Satu Mare. Odtiaľ ho distribuujú do rôznych kútov nielen východného Slovenska, kde žije väčšina pravoslávnych veriacich u nás, ale aj do Bratislavy, Komárna, Trnavy a ďalších miest západného aj stredného Slovenska. Každý rok sa však ráta aj s možnosťou, že svätý oheň z neba nezíde. Jestvujú totiž proroctvá, že v roku, kedy oheň nezíde, sa má narodiť antichrist a koniec sveta bude blízko.

www.youtube.com/watch
ľubica
....no obávam sa nanúteného bezbožného podávania Sv. Prijímania do rúk..... aj ked vydezinfikovaných, predsa nečistých, nehodných.... len posvätené ruky majú a môžu držať sväté Tajomstvo..... a tie drobné úlomky...
Prijímanie na ruku je svätokrádež
Anton Čulen