01:23:42
MaRyG
3.2K
Gorejący krzew cz. 01 z 03 Lektor PL 16 stycznia 1969 roku dwudziestoletni student z Pragi, Jan Palach, w proteście przeciwko biernej postawie swoich rodaków po inwazji wojsk Układu Warszawskiego na …More
Gorejący krzew cz. 01 z 03

Lektor PL 16 stycznia 1969 roku dwudziestoletni student z Pragi, Jan Palach, w proteście przeciwko biernej postawie swoich rodaków po inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację. Oblewa się benzyną i podpala na placu Wacława w centrum Pragi. Chłopak umiera trzy dni później. Jego koledzy, na czele z Ondřejem Trávníčkiem (Vojtěch Kotek), organizują głodówki i demonstracje antykomunistyczne.
Mija kilka tygodni od tych dramatycznych wydarzeń. Śledztwo w sprawie śmierci studenta prowadzi major milicji, Jireš (Ivan Trojan). Jeden z działaczy partyjnych, Vilém Novy (Martin Huba), oskarża Palacha o próbę sfingowania podpalenia i współpracę z zachodnim wywiadem. Jego rodzina, walcząc o dobre imię syna, wytacza proces członkowi partii komunistycznej Vilémowi Novemu (Martin Huba). Reprezentuje ich prawniczka Dagmar Burešová (Táňa Pauhofová).

Pierwsza część filmu opowiada o desperackim kroku Palacha i testamencie, który pozostawił. Przedstawia również dramatyczną historię jego matki, Libuszy (Jaroslava Pokorná).