Clicks453
tores
3

Obrovská priepasť medzi učením cirkvi a názormi bežných katolíkov sa zväčšuje

Výsledky najnovšieho prieskumu odhalili rozširujúcu sa ideologickú priepasť medzi oficiálnym učením cirkvi a bežnými katolíkmi. V niektorých krajinách až 90 percent z nich schvaľuje používanie antikoncepcie. Ďalším veriacim neprekážajú rozvody či potraty.

Antikoncepcia nie je pre mnohých katolíkov tabu

Viac ako 90 percent katolíkov vo Francúzsku, Brazílii, Španielsku, Argentíne a Kolumbii nevidí nič zlé na používaní antikoncepcie. Opačný názor má väčšina ugandských katolíkov, kde má antikoncepcia len 44-percentnú podporu medzi katolíckymi veriacimi. Vyplýva to z výsledkov prieskumu spoločnosti Univision.
Otázka umelej antikoncepcie je podľa hovorcu Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Jozefa Kováčika veľmi úzko spojená s úctou a otvorenosťou voči životu. "Nemyslím si, že jedna odpoveď dokáže túto problematiku vystihnúť," uviedol pre Aktuality.sk.

Ako vnímajú potrat bežní katolíci?
Iba 5 percent francúzskych katolíkov je zásadne proti potratom vo všetkých prípadoch. Úplne inak to vnímajú spoluveriaci na Filipínach a v Ugande. Proti potratu sú takmer tri štvrtiny (73 percent) filipínskych katolíkov a 64 percent z ugandských katolíkov.
"Umelý potrat je zabitím nevinného človeka," tlmočí oficiálne stanovisko katolíckej cirkvi hovorca KBS. Otázka kultúry života podľa neho predpokladá ochranu života od prirodzeného počatia po prirodzenú smrť.

Znovu sa oženiť po rozvode- názory sa rôznia
S cirkevnou doktrínou, že "osoba, ktorá sa rozviedla a znovu oženila mimo katolícku cirkev, žije v hriechu, ktorá mu bráni k prístupe k sv. prijímaniu," súhlasí 78 percent ugandských katolíkov, ale len 12 percent veriacich v Taliansku.
Podľa Jozefa Kováčika katolícka cirkev vychádza v otázkach rozvodu a vysviacky žien z požiadaviek samotného Ježiša. "Stačí si pozrieť pohľad Ježiša na rozvod," uviedol hovorca KBS pre Aktuality.sk v reakcii na prieskum.

O prieskume
Prieskumu sa zúčastnilo viac ako 12-tisíc ľudí, ktorí sami seba označili za veriacich katolíkov. Americká spoločnosť Univision ho realizovala v Mexiku, Brazílii, Kongu, USA, Taliansku, Francúzsku, Poľsku, Španielsku, Argentíne, Kolumbii, na Filipínach a v Ugande. Témami boli:
rozvod
kňazské svätenie žien
svadby duchovných
potraty
antikoncepcia
sobáše homosexuálov
sobáše homosexuálov v katolíckych kostoloch

Podpora sobášov gayov a lesieb - stále nepredstaviteľné?
Pre katolíkov v Kongu sú sobáše homosexuálov absolútne tabu. Zásadne proti nim je až 98 percent z nich. Opačný názor má 64 percent katolíkov v Španielsku. V Poľsku, ktoré je k Slovensku geograficky najbližšie, je proti svadbám párov rovnakého pohlavia 78 percent katolíckych veriacich. Len 8 percent z nich si vie predstaviť, že by uzatvárali takéto manželstvá v kostole.
"Katolícka cirkev má v úcte každého človeka bez výnimky. Manželstvo je však výlučný a trvalý vzťah muža a ženy," tvrdí Kováčik a zároveň upozorňuje na absurdnú otázku, prečo by v budúcnosti nemal byť ako manželstvo nazvaný vzťah medzi tromi alebo štyrmi ľuďmi toho istého, alebo rôzneho pohlavia.

Reformný František a doktrína
V čase, keď sa pápež František snaží oživiť dôveru v cirkev po celom svete, nevyznievajú publikované výsledky pre Vatikán príliš priaznivo. Aj keď Františka už teraz viacerí označujú ako veľkého reformátora, doteraz neurobil žiadne zásahy do oficiálnej doktríny katolíckej cirkvi.

Liberálni Európania a konzervatívni Afričania
Európski katolíci boli v prieskume skôr naklonení liberálnym postojom, zatiaľ čo Afričania vychádzajú zo sondáže viac ako konzervatívci. Napríklad kňazské svätenie žien si nevie predstaviť 81 percent ugandských katolíkov, ale len 17 percent katolíckych veriacich vo Francúzsku.
"Kňazstvo je služba, nie niečo, čo sa dá vymôcť ako honor. Kto by si viac zaslúžil z ľudského pohľadu kňazstvo ako Panna Mária a napriek tomu ho Jeziš zveril výhradne apoštolom," obhajuje súčasný stav v cirkvi hovorca KBS.

www.aktuality.sk/…/obrovska-priepa…
Peter(skala)
Reformný František a doktrína
V čase, keď sa pápež František snaží oživiť dôveru v cirkev po celom svete, nevyznievajú publikované výsledky pre Vatikán príliš priaznivo. Aj keď Františka už teraz viacerí označujú ako veľkého reformátora,
doteraz neurobil žiadne zásahy do oficiálnej doktríny katolíckej cirkvi.

***

...a prečo by aj mal ?

Autor článku by to rád ... ako to už býva na aktuality.sk…
More
Reformný František a doktrína
V čase, keď sa pápež František snaží oživiť dôveru v cirkev po celom svete, nevyznievajú publikované výsledky pre Vatikán príliš priaznivo. Aj keď Františka už teraz viacerí označujú ako veľkého reformátora,
doteraz neurobil žiadne zásahy do oficiálnej doktríny katolíckej cirkvi.

***

...a prečo by aj mal ?

Autor článku by to rád ... ako to už býva na aktuality.sk
🙄
Peter(skala)
Prieskum je otázny, ale dobre reagoval hovorca KBS
Nedal sa... 👍
tores
Proklikněte uvedený zdroj na konci, ve kterém jsou výsledky průzkumu provedeny v grafice.