Clicks883
Norbert35
51

Niedługo zmiany w polskim episkopacie

Niedługo zmiany w polskim episkopacie

W ciągu kolejnych dwunastu miesięcy siedmiu biskupów kierujących diecezjami oraz sześciu biskupów pomocniczych osiągnie wiek emerytalny. Arcybiskup Józef Kowalczyk, który przez ponad dwie dekady pełnił urząd nuncjusza apostolskiego, brał udział w nominacjach 62 z 92 czynnych biskupów.

Wśród 136 polskich biskupów - a liczba ta obejmuje także biskupów-seniorów - 11 ustanowił Paweł VI, 99 mianował Jan Paweł II, 24 Benedykt XVI. Choć często biskupi pełnią swe funkcje przez pewien czas po osiągnięciu wieku emerytalnego, to od tej praktyki bywały odstępstwa. Benedykt XVI w krótkim czasie przyjmował rezygnacje z urzędu.

Zmiany personalne obejmą Kraków, Gniezno, Drohiczyn, Kielce, Legnicę i Bielsko-Białą. To w perspektywie kolejnych lat największa zmiana pokoleniowa w polskim episkopacie. Sytuacja ta przynosi także perspektywę zmian dla dotychczasowych biskupów pomocniczych. Równocześnie wśród duchownych, którzy mogą objąć polskie diecezje wymieniani są ks. prałat Stanisław Ptasznik oraz ks. Konrad Krajewski – duchowni pełniący służbę dla Stolicy Apostolskiej.

Źródło: rp.pl

www.pch24.pl/niedlugo-zmiany…
gloria24
Norbert35
BN 2013-09-18 18:56:24

Mam nadzieje że będą tak wspaniali jak poprzedni Biskupi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Jeśli nie będziesz się modlił za przyszłych Biskupów, to będą tacy jak piszesz.
Ale jeśli pomodlisz się, to mogą być bardziej święci i dokonać w Polsce Intronizacji Jezusa Chrystusa, na Króla naszej Ojczyzny.
BN

Mam nadzieje że będą tak wspaniali jak poprzedni Biskupi
michasia likes this.
michasia
Procedury związane z nominacjami biskupimi toczą się w watykańskiej Kongregacji ds. Biskupów. To tam nuncjusz apostolski po konsultacjach z episkopatem Polski wysyła tzw. terno, czyli nazwiska trzech kandydatów na biskupa. Watykańscy urzędnicy prowadzą jeszcze swoje wewnętrzne postępowanie sprawdzające i wybranego kandydata przedstawiają papieżowi. Bardzo często zdarza się tak, że wszyscy są …More
Procedury związane z nominacjami biskupimi toczą się w watykańskiej Kongregacji ds. Biskupów. To tam nuncjusz apostolski po konsultacjach z episkopatem Polski wysyła tzw. terno, czyli nazwiska trzech kandydatów na biskupa. Watykańscy urzędnicy prowadzą jeszcze swoje wewnętrzne postępowanie sprawdzające i wybranego kandydata przedstawiają papieżowi. Bardzo często zdarza się tak, że wszyscy są odrzucani i nuncjusz musi ponownie przeprowadzać konsultacje. Jak podkreślają duchowni, sprawy kadrowe w Kościele stanowią tzw. sekret papieski. Ewentualny przeciek może, ale nie musi, przekreślić szanse kandydata. Ostateczną decyzję o nominacji biskupiej podejmuje jednak osobiście papież.
Norbert35
Zmiany personalne obejmą Kraków, Gniezno, Drohiczyn, Kielce, Legnicę i Bielsko-Białą.
Wśród duchownych, którzy mogą objąć polskie diecezje wymieniani są ks. prałat Stanisław Ptasznik oraz ks. Konrad Krajewski – duchowni pełniący służbę dla Stolicy Apostolskiej.