Γερμανία: Χορός κλόουν
![](https://seedus2043.gloriatv.net/storage1/t5m54sx361qx50cmdlptc4g7m28hw3io65gelan.webp?scale=on&secure=JjWWWprXd-2wHvEfX0KHsQ&expires=1721254868)
Ο αυτοκρατορικός καθεδρικός ναός της Κοιμήσεως της Θεοτόκου και του Αγίου Στεφάνου στο Σπάιερ χρονολογείται από τον 11ο αιώνα και είναι η μεγαλύτερη σωζόμενη ρωμανική εκκλησία και κτίριο στον κόσμο.
Το σόου κλόουν καθοδηγούνταν από έξι γυναίκες και έναν θηλυκό κλόουν και οργανώθηκε από [πρώην] καθολικές ενώσεις στη Γερμανία, αρκετές [πρώην] ενώσεις καθολικών γυναικών και την Κεντρική Επιτροπή των Γερμανών "Καθολικών" (ZdK), ένα ισχυρό λαϊκό όργανο και κορυφαίο υποστηρικτή της παρακμής στη γερμανική εκκλησία.
Το επίκεντρο της εκπομπής ήταν η προώθηση της [άκυρης χειροτονίας] διακόνισσας. Μια "Ημέρα της Διακονίας" γιορτάζεται από τις γερμανικές επισκοπές από το 1998.
Μετάφραση AI