Clicks736

Americkí biskupi budú na júnovom stretnutí čeliť problému pro-potratového Bidena, ktorý prijme sväté prijímanie

Americkí biskupi budú na júnovom stretnutí čeliť problému pro-potratového Bidena, ktorý prijme sväté prijímanie.

Doktrinálny výbor Americkej katolíckej biskupskej konferencie (USCCB) už skúma dokument o „eucharistickej súdržnosti“.
Joe, žiadny oddaný katolík nepodporuje potrat
USA, 29. apríl 2021 (LifeSiteNews) — Americkí biskupi rozhodnú na svojom nadchádzajúcom júnovom stretnutí, čo urobia v súvislosti s problémom mať katolíckeho prezidenta, ktorý prijíma sväté prijímanie a zároveň presadzuje postoje k životu, manželstvu a rodine, ktoré sú výslovne v rozpore s katolíckym morálnym učením.

Doktrinálny výbor Konferencie katolíckych biskupov v USA (USCCB) teraz skúma dokument o „eucharistickej súdržnosti“, ktorého cieľom je objasniť postoj Cirkvi, pokiaľ ide o jednanie s katolíckymi politikmi, ktorí bojujú za potraty, pričom prijímajú sväté prijímanie.

Arcibiskup Joseph Naumann z Kansas City, predseda Výboru USCCB pre pro-life aktivity, uviedol, že takýto postoj verejného činiteľa je „závažným morálnym zlom“, ktoré treba riešiť.

„Pretože prezident Biden je katolík, predstavuje to pre nás jedinečný problém,“ uviedol Naumann pre agentúru Associated Press (AP) v správe z 28. apríla. „Môže to spôsobiť zmätok … Ako môže povedať, že je oddaný katolík a že robí veci, ktoré sú v rozpore s učením cirkvi?“

Naumann uviedol, že ak bude dokument o eucharistickej súdržnosti schválený v júni, vyjasní sa ním pozícia USCCB voči pro-potratovým politikom prichádzajúcim na sväté prijímanie.

Aj keď výbor nezverejnil podrobnosti o dokumente, Naumann pre AP potvrdil, že o tejto záležitosti sa bude rokovať na júnovom zasadaní USCCB. „Biskupi budú hlasovať o tom, či má výbor pokračovať v práci na dokumente, aby mohol byť neskôr zverejnený,“ informovala AP o nadchádzajúcom stretnutí.

Začiatkom tohto mesiaca napísal arcibiskup Denveru Samuel Aquila tvrdý úryvok, v ktorom vysvetlil, prečo pro-potratoví politici, ktorí tvrdia, že sú katolíci – bez toho, aby menovite spomenul prezidenta Bidena – nemôžu prijímať sväté prijímanie podľa cirkevného učenia. Aquila sa pripojil k spoločnosti niekoľkých vysoko postavených katolíckych pastierov, ako je kardinál Raymond Burke, vyššie spomínaný arcibiskup Naumanna arcibiskup Salvatore Cordileonevo veci, že pro-potratovým politikom, ako je Biden, musí byť odopreté prijímanie, aby sa chránila sviatosť, na zabránenie škandálu a aby bol hriešnik vyzvaný k pokániu.

Katolícka cirkev učí (Kódex kánonického práva, kán. 915), že katolíci, ktorí „tvrdošijne zotrvávajú v zjavnom ťažkom hriechu, nesmú byť pripustení k svätému prijímaniu“. Podľa oznámenia z roku 2004 vydaného kardinálom Josephom Ratzingerom, bývalým prefektom Kongregácie pre náuku viery, ktorý je dnes emeritným pápežom Benediktom XVI., americkým biskupom, katolíckym politikom, ktorý „dôsledne bojuje a hlasuje za zákony pripúšťajúce potrat a eutanáziu “prejavuje „formálnu spoluprácu“ s ťažkým hriechom a musí mu byť „odopretá“ Eucharistia.

Existuje niekoľko takzvaných pokrokových biskupov, ktorí charakterizovali snahu odoprieť pro-potratovým politikom sväté prijímanie ako zavádzajúcu, pričom niektorí z nich idú až k tomu, že napriek cirkevnému učeniu udelia sväté prijímanie Bidenovi. Medzi týmito biskupmi sú kardinál Wilton Gregory z Washingtonu, DC, biskup John Stowe z Lexingtonu v Kentucky a biskup Robert McElroy zo San Diega.

Agentúra AP uviedla, že biskup Stowe predpovedá, že dokument „eucharistická súdržnosť“, slovami správy AP, „získa drvivý súhlas“ a získa potrebnú dvojtretinovú väčšinu hlasov na dokončenie dokumentu.

Nadchádzajúce stretnutie biskupov a očakávaná téma diskusie o Bidenovi a svätom prijímaní priťahujú pozornosť médií hlavného prúdu. Nie všetko je to pre biskupov priaznivé. Washington Post vo svojom tweete ku svojej správe o tejto záležitosti navrhol, že „narastajúca skupina pravicových amerických katolíckych biskupov koliduje s veľmi katolíckym prezidentom, ktorý podporuje práva na potrat“.

Mary Margaret Olohan, katolíčka, ktorá je reportérkou sociálnych otázok pre Daily Caller, kritizovala na Twitteri Washington Post za „neuveriteľne ignorantské ohraničenie“ problému.

Arcibiskup San Francisca Salvatore Cordileone pre agentúru AP uviedol, že dúfa, že vyhlásenie USCCB pre politikov podporujúcich potraty „pohne ich svedomím“, aby robili správne veci.

„Musia pochopiť škandál, ktorý spôsobia tvrdením, že sú verní katolíci a napriek tomu vystupujú proti cirkvi v takom základnom koncepte,“ uviedol.

Preklad: Dalibor Kovačič

Foto zdroj: Internet
alianciazanedelu.sk/archiv/8900
Roberto 55
Biskupi to riesit nemusia, lebo je to vyriesene.