02:32
Matricaria
11.7K
BOLSHOI BALLET LIVE | 2017–18 | „Dziadek do orzechów” | Walc kwiatów. W 358 roku, za czasów pontyfikatu papieża Liberiusza, w Rzymie żył patrycjusz Jan. Wraz ze swą małżonką nie mogli doczekać się …More
BOLSHOI BALLET LIVE | 2017–18 | „Dziadek do orzechów” | Walc kwiatów.

W 358 roku, za czasów pontyfikatu papieża Liberiusza, w Rzymie żył patrycjusz Jan. Wraz ze swą małżonką nie mogli doczekać się dzieci, dlatego postanowili cały swój majątek oddać Najświętszej Maryi Pannie. Małżonkowie gorąco prosili, by Maryja w jakiś sposób objawiła im swą wolę co do dobrego zużytkowania ich kapitału.

5 sierpnia Najświętsza Panna przyśniła się obojgu małżonkom. Życzyła sobie aby tam, gdzie znajduje się śnieg na wzgórzu, zbudowali kościół ku Jej czci. Brzmi szalenie, bo w sierpniu Rzym nawiedzają największe upały, ale nocą część wzgórza Eskwilin pokryła się śniegiem. Jan powiadomił o tym papieża, który jak się okazało, miał taki sam sen jak rzymskie małżeństwo. Liberiusz udał się rano z uroczystą procesją na pokryte śniegiem wzgórze i tam oznaczył miejsce na budowę kościoła Panny Maryi.

Papież Liberiusz w obecności ludu rzymskiego wytyczył zarys przyszłego kościoła, a patrycjusz Jan pokrył koszty jego budowy. Po pierwszej świątyni nie pozostał żaden ślad, poza wzmianką w "Liber Pontificalis", bo po soborze efeskim na zlecenie papieża Sykstusa III rozpoczęto budowę nowej bazyliki, w znacznej mierze zachowanej do dzisiaj. Była ona szczególnym miejscem modlitwy chrześcijan.

W świątyni znajduje się czczona przez mieszkańców Wiecznego Miasta ikona Matki Bożej "Salus populi romani". Nazwa ikony - Ocalenie Ludu Rzymskiego - nawiązuje do przekonania mieszkańców Wiecznego Miasta, że Matka Boska Śnieżna wiele razy spieszyła im z pomocą.
//www.deon.pl/161/art,3938,skad-w…
Szukający PRAWDY
Widzę, że robi się nastrojowo i poważnie... to polecam małego geniusza... www.youtube.com/watch