01:18:44
MaRyG
2.7K
Gorejący krzew cz. 03 z 03 Lektor PL 16 stycznia 1969 roku dwudziestoletni student z Pragi, Jan Palach, w proteście przeciwko biernej postawie swoich rodaków oblewa się benzyną i podpala na placu …More
Gorejący krzew cz. 03 z 03

Lektor PL 16 stycznia 1969 roku dwudziestoletni student z Pragi, Jan Palach, w proteście przeciwko biernej postawie swoich rodaków oblewa się benzyną i podpala na placu Wacława w centrum Pragi. Chłopak umiera trzy dni później. Jego koledzy, na czele z Ondřejem Trávníčkiem (Vojtěch Kotek), organizują głodówki i demonstracje antykomunistyczne.
Mija kilka tygodni od tych dramatycznych wydarzeń. Śledztwo w sprawie śmierci studenta prowadzi major milicji, Jireš (Ivan Trojan). Jeden z działaczy partyjnych, Vilém Novy (Martin Huba), oskarża Palacha o próbę sfingowania podpalenia i współpracę z zachodnim wywiadem. Jego rodzina, walcząc o dobre imię syna, wytacza proces członkowi partii komunistycznej Vilémowi Novemu (Martin Huba). Reprezentuje ich prawniczka Dagmar Burešová (Táňa Pauhofová).

Lato 1969 roku. Po ośmiu miesiącach oczekiwań rozpoczyna się wreszcie proces wytoczony Vilémowi Novemu (Martin Huba). Rodziny Palachów i Burešów muszą stawić czoło licznym szykanom. Mąż Dagmar (Tatiana Pauhofová), Radim (Jan Budař), który jest pediatrą ma coraz większe problemy w pracy. Funkcjonariusze służb bezpieczeństwa robią wszystko, by zastraszyć i zniechęcić osoby zaangażowane w proces. Co gorsza, z kancelarii Burešovej zostaje wykradziony ważny dokument - dowód w sprawie. Szantażowana przez bezpiekę sędzia (Ivana Uhlířová) wydaje wyrok, który oczyszcza pozwanego z wszelkich zarzutów. Jakiś czas później, na polecenie tajnych służb, szczątki Jana Palacha zostają usunięte z cmentarza a następnie skremowane.