L. E.
1813

333. rocznica Wiktorii Wiedeńskiej

Obchodzimy dziś 333. rocznicę Wiktorii Wiedeńskiej. Bitwy, która zmieniła losy Europy – zapobiegając islamizacji Starego Kontynentu.

Historyk Jan Jarosz podkreśla, że w XVII w. Imperium Osmańskie stanowiło ogromne zagrożenie dla ówczesnej chrześcijańskiej Europy, której tożsamość udało się uratować dzięki interwencji Jana III Sobieskiego, króla Polski.

– Los tych narodów, które się dostały pod panowanie tureckie był tragiczny. Dzisiaj możemy z niedowierzaniem czytać te opisy prześladowań chrześcijaństwa, torturowanie i męczenie ludności, to co spotkało Słowian bałkańskich – mówi historyk Jan Jarosz.

To właśnie od Bitwy pod Wiedniem rozpoczął się upadek Imperium Osmańskiego. Nie da się ukryć, że Wiktoria Wiedeńska zmieniła losy Europy – zapobiegając tym samym islamizacji Starego Kontynentu.

– Bitwa pod Wiedniem, 12 września 1683 roku, to była jedna z decydujących bitew świata. Wojska polskie i wojska sprzymierzone pod dowództwem króla Jana III Sobieskiego odniosły wielkie zwycięstwo. Uratowana została Europa, chrześcijaństwo i kultura europejska – akcentuje Jan Jarosz.

Decydujące uderzenie pod Wiedniem przeprowadziła husaria. Jej chorągwie do boju osobiście prowadził króla Jan III Sobieski.

– Jest to słuszna duma polskiego narodu. Wojsko Polskie było częścią wojsk sprzymierzonych, ale dowództwo należało do króla Jana III Sobieskiego. Dzisiaj we wszystkich podręcznikach w Europie o tym zwycięstwie pod Wiedniem piszą i uznają wielkość króla Jana III Sobieskiego (…). Tuż po bitwie król Jan III Sobieski zawiadomił papieża Innocentego XI krótkim listem „Venimus, vidimus, Deus vicit” (Przybyliśmy, zobaczyliśmy, Bóg zwyciężył). Ojciec Święty ustanowił święto imienia Maryi, a dzisiaj też w Wojsku Polskim jest to święto wojsk lądowych – informuje historyk.


RadioMaryja.pl
Tadeusz Majoch
Jeśli dzisiaj Sobieski ratował by Europę byłby nazwany "rasistą'', lecz historia się powtarza i dziś mamy to samo zagrożenie które było 333 lata temu.