Clicks1.5K
BN
8

Czas na jedność eucharystyczną z prawosławnymi

Nadszedł czas, by spotkać się przy jednym ołtarzu – powiedział kard. Kurt Koch parafrazując słowa, które przed 50 laty wypowiedział prawosławny patriarcha Atenagoras w czasie spotkania z Pawłem VI.

Zdaniem przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, wspólna pielgrzymka Franciszka i patriarchy Bartłomieja do Ziemi Świętej powinna pomóc w ożywieniu tego gorącego pragnienia jedności również eucharystycznej, które towarzyszyło pierwszemu spotkaniu Biskupa Rzymu i Patriarchy Konstantynopola.
Dokonując dla agencji SIR bilansu ekumenicznych wydarzeń minionego roku kard. Koch skupił się na relacjach z prawosławnymi. Przyznał, że spotkanie Franciszka z patriarchą Cyrylem jest w fazie przygotowań. Byłoby to pierwsze w historii spotkanie między rosyjskim patriarchą i Papieżem. Dlatego trzeba dobrze przygotować, co mają zrobić i powiedzieć. To należy do fazy przygotowawczej – powiedział kard. Koch.

Przyznał on również, że pod względem ekumenicznym nowy pontyfikat rozpoczął się bardzo dobrze. Franciszek kontynuuje dzieło Benedykta. Dobrze też została odebrana adhortacja "Evangelii gaudium". Patriarcha Cyryl docenił na przykład odwołania do prawosławnej synodalności.

Kard. Koch zaznaczył jednak, że osoba papieża jest dla ekumenizmu nie tyle przeszkodą, co wielkim pomostem. Tytułem przykładu wspomniał o trzech spotkaniach w Asyżu. Kto inny niż papież mógłby zaprosić tam wszystkie Kościoły i przedstawicieli innych religii? – pyta retorycznie szef watykańskiej dykasterii ds. ekumenizmu.
Giża Irena
"msza nudna, pusta itd..." , a może jeszcze - kolorowe kwiatuszki, błyszczące wianuszki....,czy o to chodzi w Mszy Św. ? Trzeba rozumieć symbole Mszy Św. i mieć świadomość obecności Boga i Jego Orszaku w liturgii, wtedy nie będziecie się nudzić, tylko brać w niej udział całym sercem, a nie rozmyślać nad formą czy rytem.
Te Wasze krytykanckie wpisy są irytujące. Ale kocham Was !!! 😘
danutadubiel
No cóż ja na tyle ile mogę zauważyć nie widzę aby biskup Rzymu Franciszek kontynuował dzieło Benedykta XVI. Jest to moje indywidualne odczucie. Tym bardziej - jeśli chodzi o Liturgię Mszy Świętej.
I to co napisał

Ksiądz Robak 2014-01-17 13:59:43
@Scudetto dokładnie to co nauczał Benedykt XVI, podstawą powinna być piękna liturgia. W przeciwnym wypadku Kościół Katolicki w żadnym stopniu nie jest …More
No cóż ja na tyle ile mogę zauważyć nie widzę aby biskup Rzymu Franciszek kontynuował dzieło Benedykta XVI. Jest to moje indywidualne odczucie. Tym bardziej - jeśli chodzi o Liturgię Mszy Świętej.
I to co napisał

Ksiądz Robak 2014-01-17 13:59:43
@Scudetto dokładnie to co nauczał Benedykt XVI, podstawą powinna być piękna liturgia. W przeciwnym wypadku Kościół Katolicki w żadnym stopniu nie jest do niczego konieczny innowiercom.
----------
Oczywiście miłość do drugiego człowieka i jednanie się ze wszystkimi jak to kładzie nacisk na to papież Franciszek jest ważne, nawet bardzo ważne, ale kiedy liturgię sprowadzamy do zwykłego odprawiania Mszy Św. i zwykłego w niej uczestnictwa to nic nie zyskamy. A w Novus Ordo przez wyrugowanie wielu modlitw odnoszących się do świętych i w ogóle spłycenia tej Mszy zauważamy, że po prostu zaliczmy kolejną niedzielę z pobytem na Mszy Św.
Natomiast Msza Święta Trydencka pozwala nam na pełne uczestnictwo, na prawdziwe uwielbienie Boga.Nawet jak nie rozumiesz łaciny to można modlić się tymi modlitwami, którymi kapłan się modli / my możemy po polsku /. Z własnego doświadczenia wiem, że w pełni uczestniczyłam a nie tylko byłam na Mszy Świętej. Zgadzam się z opinią Ksiądz Robak" W tej chwili poszanowanie dla Najświętszego Sakramentu, piękno liturgii . Sprawia , że gdyby nie błędy dogmatyczne to właśnie prawosławie przyciągało by mnie bardziej na liturgię niż nowa msza, nudna i pusta."
Ksiądz Robak
@Scudetto dokładnie to co nauczał Benedykt XVI, podstawą powinna być piękna liturgia. W przeciwnym wypadku Kościół Katolicki w żadnym stopniu nie jest do niczego konieczny innowiercom. Możemy tworzyć ruchy nowej ewangelizacji. Tylko po co? Jeżeli nie ma podstawy w liturgii to nie będzie żadnych owoców. W tej chwili poszanowanie dla Najświętszego Sakramentu, piękno liturgii . Sprawia , że gdyby …More
@Scudetto dokładnie to co nauczał Benedykt XVI, podstawą powinna być piękna liturgia. W przeciwnym wypadku Kościół Katolicki w żadnym stopniu nie jest do niczego konieczny innowiercom. Możemy tworzyć ruchy nowej ewangelizacji. Tylko po co? Jeżeli nie ma podstawy w liturgii to nie będzie żadnych owoców. W tej chwili poszanowanie dla Najświętszego Sakramentu, piękno liturgii . Sprawia , że gdyby nie błędy dogmatyczne to właśnie prawosławie przyciągało by mnie bardziej na liturgię niż nowa msza, nudna i pusta.
Scudetto
Jeżeli Franciszek kontynuuje dzieło Benedykta to chwała Bogu . Prawosławni jak anglikanie zaczną wracać do Kościoła .
LovVal
VRS przyjdzie czas i na pojednanie Bractwa Piusa X ze Stolicą św.
🙏 🙏 🙏 👏
wojciechowskikrzysztof
👏 Niech Dobry Bóg doprowadzi do zjednoczenia Kościoła Zachodniego z Wschodnim.
🙏 ps. Tak nazywano Kościół przed rozstaniem.
gloria24
www.thewarningsecondcoming.com - " TWOJE SLOWO JEST DLA MNIE LAMPA DLA MOICH STOP I SWIATLEM NA MOJEJ SCIEZCE " psalm 119,105
BN
👏 👏 👏 👏 👏