Clicks529
Orare pro me
7

KATECHIZM RZYMSKI

KATECHIZM RZYMSKI Piotra kardynała Gasparriego.

Jest jednym z najlepszych katechizmów religii katolickiej dla osób dorosłych, pragnących zdobyć pełniejszą znajomość nauki katolickiej, został opracowany przez sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej, kardynała Gasparriego. Całość katechizmu to podstawowe prawdy Wiary, przekazane w formie pytań i odpowiedzi, nieskażone nowinkami modernizmu i ekumenizmu, wraz z aneksami zawierającymi fragmenty najważniejszych dokumentów Magisterium Kościoła katolickiego (Soborów powszechnych, Papieży, Ojców Kościoła i świętych Kongregacji Rzymskich).

Dlaczego go polecam?

Pierwsze
– bardzo przystępnie, prosto i jasno napisany na poziomie podstawowym, przy czym jest niewielkiej objętości to oczywiście jest pozorne gdyż wspomniane aneksy przenoszą czytelnika na jego życzenie do konkretnych dokumentów, co sprawia, iż nie musimy powoływać się w opracowaniach czy głębszych analizach na sam katechizm tylko na konkretne dokumenty pozyskane bezpośrednio u źródła.

Drugie – Zarówno Biblia o. Wujka jak omawiany tu katechizm wg mnie stanowią perełki opracowań Kościoła Katolickiego wobec wszelkich herezji łączy się to pośrednio z Soborem Trydenckim, który na walkę z herezjami był w szczególności nakierowany. Ponadto jeszcze w tym czasie nie był obecny w Watykanie „*swąd szatana”. Od długiego już czasu męczy mnie sytuacja gdzie współcześni teologowie w swoich opracowaniach powołują się prawie wyłącznie na Sobór Watykański II, co sprawia wrażenie jakby cała historia Kościoła Katolickiego rozpoczęła się niespełna sześćdziesiąt lat temu –bez Komentarza.

(*Swąd szatana ) - został zauważony po Soborze Watykańskim II przez papieży: Papieża Pawła VI w 1972r homilia z dnia 29 czerwca i przez Jana Pawła II – homilia z grudnia 1993r i z dnia 6.2.1981r.

Trzecie – dla mnie osobiście ten argument, który teraz przedstawię całkowicie dyskredytuje w moim rozeznaniu obecny Katechizm Kościoła Katolickiego na korzyść Katechizmu Rzymskiego.

Dla Grzechów Przeciwko Duchowi Świętemu, które poniżej przedstawiam pomimo obszernej objętości Nowego Katechizmu Kościoła Katolickiego nie znalazło się miejsca. Z katechizmów przeznaczonych dla dzieci, pierwszokomunijnych także znikają. Zważając na obecny czas, kiedy to wielu biblistów określa go, jako erę Ducha Świętego nasuwa się pytanie - dlaczego?

1. Grzeszyć licząc zuchwale na miłosierdzie Boże,
2. Rozpaczać albo wątpić w miłosierdzie Boże,
3. Sprzeciwiać się uznanej prawdzie *katolickiej,
4. Zazdrościć bliźniemu łaski Bożej,
5. Mieć zatwardziałe serce wobec zbawiennych napomnień,
6. Aż do śmierci odkładać pokutę i nawrócenie.

*Wiele źródeł podaje w tym miejscu „chrześcijańskiej” jednak nie uwzględniały one okresu reformacji, po którym to słowo nie uległo redefinicji. Patrz Kat.Kat. Gasparriego - P.3.

Grzechy Przeciwko Duchowi Świętemu – już w pierwszym punkcie przedstawiają i wręcz demaskują fałszywe miłosierdzie ewentualnie reakcję na to zjawisko. Fałszywe miłosierdzie odsuwa sumienie do odbywania pokuty i wpływa negatywnie na potrzebę nawrócenia. Ślepota na zbawienne upomnienia. Ślepota na pouczenia (dogmaty) kościoła zebrane od zarania dziejów KK a nawet na bezpośrednio cytowana ewangelię Chrystusową – gdzie jest dostrzegalny sprzeciw powstały w wyniku i „potrzeby” dostosowywania się do współczesnych czasów – kosztem prawdy ewangelicznej.

Kolejny element zawarty w G.P. Duchowi Świętemu stanowi to, co nazywamy Łaską Bożą chyba nikogo nie trzeba przekonywać, iż bez niej nie istniejemy, jako dzieci Boże. (Patrz Kat.Kat. Gasparriego - P.278. do P.289.) Ślepoty wcześniej wspomniane wynikają z braku Łaski Bożej a jej brak wynika z (Bluźnierstwa) G.P.- Duchowi Świętemu.

Katechizm dostępny jest w formacie djvu (oryginał jak ze skanera) razem z programem (exe) do otwierania plików tego formatu - na stronach:

rzymski-katolik.blogspot.com/…/katechizm-katol…

www.ultramontes.pl/gasparri_katech…

Ważne: Jest także dostępny (Google) w formacie PDF jednak tych nie polecam brak jest tam połowy treści tj. Świadectw. Forma książkowa – polecam księgarnię – tedeum.pl
WO
KR44
Przedsoborowe książki religijne drive.google.com/…/0B_7YmVRssSeXVD…
Orare pro me
Super Dzięki piękny prezent - oczywiście od dawna opieram się prawie wyłącznie na nieco starszej literaturze a swoją przygodę z Biblią rozpoczynałem od "Złotego Łańcucha" Św. Tomasza (cykl roczny czytań - z Biblii O. Wujka) Dzieło oparte na Ojcach Kościoła gdzie Św. Tomasz je układał i redagował bez osobistych wniosków więc sam się przy okazji uczył pisząc to dzieło. Jeszcze raz Dziękuję Szczęść…More
Super Dzięki piękny prezent - oczywiście od dawna opieram się prawie wyłącznie na nieco starszej literaturze a swoją przygodę z Biblią rozpoczynałem od "Złotego Łańcucha" Św. Tomasza (cykl roczny czytań - z Biblii O. Wujka) Dzieło oparte na Ojcach Kościoła gdzie Św. Tomasz je układał i redagował bez osobistych wniosków więc sam się przy okazji uczył pisząc to dzieło. Jeszcze raz Dziękuję Szczęść Boże

P.S. Ciekawostka -Biblia o. Wujka - Zatwierdzona - Nagrodzona Listem Pochwalnym i Medalem przez Papieża Leona XIII - jako jedyna w historii. Podobnego zatwierdzenia oczekiwali bibliści -Tysiąclatki od Św. Jana Pawła II - ale się nie udało.
Orare pro me
Witam SZ.P. Dziękuję za odpowiedź troszkę mnie sytuacja rozbawiła gdyż podesłany materiał 1, 5 godz. w języku niemieckim to taki dziwny konkret - faktycznie Św. pamięci Dr. Gregorius Hesse wspomina Kard. P. Gasparriego jednak biorąc pod uwagę jego zwyczaje i „pewną” osobowość tu Link:
bdp.xportal.pl/…/korneliusz-ziel…
Powiem tak - niezwykle cenię sobie niemieckich teologów a Dr. Gregorius cenił …More
Witam SZ.P. Dziękuję za odpowiedź troszkę mnie sytuacja rozbawiła gdyż podesłany materiał 1, 5 godz. w języku niemieckim to taki dziwny konkret - faktycznie Św. pamięci Dr. Gregorius Hesse wspomina Kard. P. Gasparriego jednak biorąc pod uwagę jego zwyczaje i „pewną” osobowość tu Link:
bdp.xportal.pl/…/korneliusz-ziel…
Powiem tak - niezwykle cenię sobie niemieckich teologów a Dr. Gregorius cenił sobie Bractwo Kapłańskie Św. Piusa X – nawet ostatnie namaszczenie przyjął z rąk Kapłana FSSP. Następnie to właśnie Bractwo na swoich stronach od wielu już lat przedstawia omawiany Katechizm Rzymski tutaj: www.piusx.org.pl/katechizm/ i w swojej bibliotece, które to wydanie książkowe właśnie ja gorąco polecam w księgarni Bractwa tutaj : www.tedeum.pl/tytul/12,Katechizm-katolicki – Niestety tytuł obecnie niedostępny.

Tak, więc nie widzę dla siebie i innych Katolików lepszej alternatywy.

Jeżeli już jestem w temacie to niesamowitą bazę wiedzy stanowią zeszyty „Zawsze Wierni” Super jest w archiwum dostępny zeszyt o Piśmie Świętym z roku 2001 nr 4 link: www.piusx.org.pl/zawsze_wierni/rocznik/2001

Jeszcze raz dzięki za wiadomości – przy okazji zauważyłem niedziałający odnośnik w głównym artykule – wiem, że był poprawny - jak widać szatan nie śpi.

Szczęść Boże
Orare pro me
Mam Wielką Prośbę do wszystkich komentujących, aby stawiając jakąkolwiek tezę, chociaż w minimalnym stopniu ją potwierdzali ew. tłumaczyli, powołując się na konkretne dokumenty a najlepiej Pismo Święte.

ratiorustica – Cytuję: „Katechizm Gasparriego był jednym z pierwszych małych kroków w stronę rewolucji soboru watykańskiego 2.”

SZ.P. w/w - Pan Jezus swoją Misję będąc na ziemi całkowicie zakońc…More
Mam Wielką Prośbę do wszystkich komentujących, aby stawiając jakąkolwiek tezę, chociaż w minimalnym stopniu ją potwierdzali ew. tłumaczyli, powołując się na konkretne dokumenty a najlepiej Pismo Święte.

ratiorustica – Cytuję: „Katechizm Gasparriego był jednym z pierwszych małych kroków w stronę rewolucji soboru watykańskiego 2.”

SZ.P. w/w - Pan Jezus swoją Misję będąc na ziemi całkowicie zakończył i wypełnił. Człowiek jednak ma problem z tym, aby ją w całości lub w ogóle pojąć. Bóg w swojej dobroci pozostawił nam Ducha Świętego, aby nas pouczał i wyjaśniał (J16, 5-15). Więc proces poznawczy (Objawienie) nadal trwa. W sprawie Katechizmu to nie dziwi mnie, że nie jest doskonały. Patrząc z dzisiejszej perspektywy a proces poznawczy nadal trwa nastąpiło już wiele nowego np. Objawienia siostry Faustyny – itd.. W świetle Tradycji wszystko, co było przed Soborem Watykańskim II w jakiś sposób prowadziło właśnie do niego, – więc myśl nie jest niepoprawna jednak ja osobiście, jeżeli już piszę staram się dokładnie w konkretny sposób swoje tezy tłumaczyć i udowadniać, o co proszę także inne osoby.
.
Np. odnosząc się do Katechizmu Kościoła Katolickiego jeżeli za mało lub słabo wyjaśniłem to polecam ten materiał: Katechizm na podobieństwo Soboru

ratiorustica – proszę, więc o konkrety – przykłady SZ.P. w przypadku ich braku - Proszę usunąć swój post!

Szczęść Boże
ratiorustica
Powołuję się przy tej okazji na wypowiedz i autorytet ś. p. Ks. DDr Grzegorza Hesse.
ratiorustica
Konkretnie: www.youtube.com/watch
Od 11:00.
W języku niemieckim. Ale napewno każdy, Pan włącznie, kto szczerze szuka prawdy, znajdzie możliwość przetłumaczenia.
ratiorustica
Katechizm Gasparriego był jednym z pierwszych małych kroków w stronę rewolucji soboru watykańskiego 2.