Znakpustyni
42.7K
Jasna Góra: ponowienie aktu kard. Hlonda. Obchodzone dziś święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze traktowane jest jak odpust. Do sanktuarium przybywają różne grupy zorganizowane, …More
Jasna Góra: ponowienie aktu kard. Hlonda.

Obchodzone dziś święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze traktowane jest jak odpust. Do sanktuarium przybywają różne grupy zorganizowane, dotarła nawet pielgrzymka piesza. W 65. rocznicę aktu oddania Narodu Polskiego Niepokalanemu Sercu NMP przez kard. Augusta Hlonda, wieczorem nastąpi jego ponowienie.

W kazaniu podczas Sumy odpustowej z udziałem częstochowskiej Kapituły Archikatedralnej ks. inf. Ireneusz Skubiś, scholastyk Kapituły przypomniał, że akt zawierzenia wypowiedziany był w tragicznym dla Polski czasie. - Rok 1946, Polska płakała po strasznych niemieckich zbrodniach, i po sowieckich zbrodniach. Tylu naszych braci i sióstr zostało zamęczonych, zastrzelonych, zabitych, upodlonych. Płakała Polska także patrząc na całe Kresy Wschodnie, gdzie wypędzili ludzi aż do dalekiego Kazachstanu i dalej. I ta Polska potrzebowała serca. Było jedno, jedyne, najdroższe Serce Maryi, i wielki Prymas Polski kard. Hlond temu właśnie Sercu oddał Polskę - powiedział kaznodzieja.

Ks. Skubiś podkreślił, że bez tego przytulenia do serca Matki i oddania Jej Polski w 1946 r., nie byłoby naszej Ojczyzny i Europy w takim kształcie, jaka jest dzisiaj. Zauważył, że dziś w kraju, gdzie "dzieje się źle" koniecznym jest odnowienie tego aktu zawierzenia.

Akt Poświęcenia Narodu Polskiego Niepokalanemu Sercu Maryi, Sługa Boży kard. August Hlond wypowiedział na Jasnej Górze 8 września 1946 r., w obecności Episkopatu Polski i miliona wiernych.

"Tobie i Twojemu Niepokalanemu Sercu poświęcamy siebie, naród cały i wskrzeszoną Rzeczypospolitą, obiecując Ci wierną służbę, oddanie zupełne oraz cześć dla Twych świątyń i ołtarzy. Synowi Twojemu, a naszemu Odkupicielowi ślubujemy dochowanie wierności Jego nauce i prawu, obronę Jego Ewangelii i Kościoła, szerzenie Jego Królestwa" - mówił wówczas kardynał.

Ks. Teofil Siudy z Częstochowy, mariolog, przypomniał, że ten akt zawierzenia zapoczątkował maryjną drogę Polaków. - Późniejsze akty oddania, zawierzenia Matce Bożej, łącznie ze Ślubami Jasnogórskimi, którym patronował kard. Stefan Wyszyński, one z tego aktu kard. Hlonda wynikały zauważył ks. Siudy.

Uroczyste odnowienie aktu poświęcenia Narodu Polskiego Niepokalanemu Sercu Maryi według wskazań fatimskich nastąpi podczas wieczornego Apelu.

Jak podkreślił o. Roman Majewski, przeor klasztoru, będzie to ponowne wejście na drogę zawierzenia śladem wielkich Polaków. - Grzechem byłaby głuchota na głos Matki Bożej z Fatimy. Dlatego idąc śladami naszych wielkich pasterzy: Sługi Bożego kard. Augusta Hlonda, wielkiego Prymasa Tysiąclecia Stefana kard. Wyszyńskiego i bł. Jana Pawła II, powtórzymy i my ten akt - powiedział o. Majewski.

Każdy z obecnych na Apelu Jasnogórskim pielgrzymów otrzyma tekst aktu zawierzenia i przeczyta go na kolanach. Nabożeństwo poprzedzi modlitwa różańcowa w intencji Ojczyzny.
www.deon.pl/…/art,7048,jasna-gora-ponowienie-aktu-kard-hlonda.html
algru1
Gdybyśmy, my Polacy, dotrzymali przyrzeczenia złożonego Matce Bożej, żylibyśmy w innej rzeczywistości...
Hermann Josef
🤗 🙏
Znakpustyni
Dołacz do Akcji Zdrowaśki za Polskę - w łącznosci z Jasną Górą.
rozanieczaojczyzne.pl Przekazuj ten link dalej!
Bibiana
😇