Bob
11K

Pierwsze na świecie nasiona ryżu zebrane na orbicie na pokładzie Chińskiej Stacji Kosmicznej wracają na Ziemię

Opublikowano: 5 grudnia 2022 r., 20:02


Trzecia partia próbek eksperymentów kosmicznych, w tym pierwsze na świecie sadzonki ryżu zebrane w kosmosie, przybywa wraz z kapsułą powrotną Shenzhou-14 4 grudnia 2022 r. Zdjęcie: Chińska Akademia Nauk
Naukowcy badają pierwsze na świecie sadzonki ryżu zebrane w kosmosie, które przybyły wraz z kapsułą powrotną załogi Shenzhou-14 4 grudnia 2022 r. Zdjęcie: Chińska Akademia Nauk

Wraz z powrotem załogi Shenzhou-14 w niedzielę wieczorem, trzecia partia próbek eksperymentów kosmicznych, które przybyły z kapsułą powrotną, została dostarczona do Pekinu we wczesnych godzinach poniedziałkowych, w tym pierwsze na świecie sadzonki ryżu zebrane w kosmosie.

Eksperymentalne nasiona Arabidopsis thaliana, czyli rzeżuchy, również rosły energicznie na stacji kosmicznej. Obie rośliny doświadczyły 120 dni uprawy kosmicznej i zakończyły cały proces wzrostu od nasion do nasion.

Ryż, uprawa, która żywi prawie połowę światowej populacji, jest uważany za głównego kandydata do systemu podtrzymywania życia w przyszłej załogowej eksploracji kosmosu.

Rzeżucha pospolita jest rośliną jednoroczną zimową o stosunkowo krótkim cyklu życia i jest popularnym organizmem modelowym w biologii i genetyce roślin.

Zdaniem ekspertów, aby istoty ludzkie mogły przetrwać w kosmosie przez długi czas, konieczne jest zapewnienie roślinom możliwości zakończenia przemiany pokoleń i pomyślnego rozmnażania się w kosmosie. Dlatego wykorzystanie kosmicznej mikrograwitacji do hodowli ryżu jest jednym z ważnych kierunków badań botaniki kosmicznej.

Wcześniej tylko rzeżucha, rzepak, groch i pszenica z powodzeniem rosły z nasion na nasiona w środowisku kosmicznym, ale ryż nie był w stanie ukończyć pełnego cyklu wzrostu w takich warunkach.

Eksperymentalne nasiona rzeżuchy i ryżu zostały wysłane w kosmos za pomocą modułu laboratoryjnego Wentiana pod koniec lipca. Eksperyment oficjalnie rozpoczęto 29 lipca zastrzykiem składników odżywczych i zakończono 25 listopada, łącznie na 120 dni. Podczas tego procesu nasiona rzeżuchy i ryżu kiełkowały, rosły, kwitły i wydawały nasiona.

Wstępne wyniki wykazały, że rośliny ryżu stawały się luźniejsze w przestrzeni przy większych kątach liści. Ryż krótkoziarnisty stał się krótszy, podczas gdy wysokość ryżu wysokoziarnistego nie uległa istotnej zmianie.

Ponadto spiralny ruch w górę liści ryżu kontrolowany przez zegar biologiczny był bardziej zaakcentowany w przestrzeni.

Naukowcy wybrali rzeżuchę i ryż do przeprowadzenia eksperymentu, ponieważ rzeżucha ta reprezentuje wiele rodzajów warzyw, takich jak bok choy i rzepak, podczas gdy ryż reprezentuje wiele upraw zbożowych, takich jak pszenica i kukurydza, dowiedział się Global Times od Zheng Huiqiong, badacza w Centrum Doskonałości w Naukach o Roślinach Molekularnych Chińskiej Akademii Nauk, także lider zespołu programu, w poniedziałek.

„Ponieważ rozwój załogowej eksploracji kosmosu posuwa się naprzód, a nawet przewiduje się przyszłe lądowanie na Marsie, nie można polegać wyłącznie na żywności sprowadzanej z Ziemi w celu zaspokojenia długoterminowych potrzeb związanych z podróżami kosmicznymi, więc problem uprawy żywności w kosmosie musi zostać rozwiązany” – powiedział Zheng.

Zauważył, że ponieważ życie na Ziemi nie może przetrwać bez ochrony w trudnych warunkach kosmicznych, przyszła kosmiczna produkcja roślin musi być prowadzona w całkowicie zamkniętym sztucznym środowisku. Dlatego rośliny uprawiane w przestrzeni muszą spełniać wymagania dotyczące wysokiego plonu i jakości, wysokiej wydajności i niskiej energochłonności.

„Hodowla kosmiczna wymaga dwóch warunków, jednym jest mikrograwitacja, a drugim promieniowanie kosmiczne, które powoduje mutację genetyczną. Teraz dzięki platformie do eksperymentów poza pojazdem w module laboratorium Mengtian chińskiej stacji kosmicznej możemy umieścić nasze eksperymentalne ładunki do hodowli kosmicznej poza kabiną , a wyniki byłyby bardziej wartościowe” – powiedział w poniedziałek Global Times Song Zhongping, obserwator kosmosu i komentator telewizyjny.

Song zauważył, że wraz z przybyciem załogi Shenzhou-15 chińska stacja kosmiczna jest teraz w trybie długoterminowej aplikacji załogowej, co pozwala na hodowlę większej liczby rodzajów roślin i pełny cykl wzrostu, takich jak owoce i warzywa.

Eksperci stwierdzili, że Chiny mogą również współpracować w tym zakresie z innymi krajami, aby zapewnić większą produkcję żywności, zwłaszcza dla tych w Afryce i Ameryce Łacińskiej, które mają ograniczone krajowe dostawy żywności.

Zauważyli, że Chiny mogą pomóc im hodować lokalne uprawy i poprawiać ich plony, odporność na szkodniki i choroby oraz zdolności obronne poprzez hodowlę kosmiczną, co jest również sposobem na wypełnienie przez ten kraj zobowiązań jako odpowiedzialnej globalnej potęgi.
Źródło: World's first rice seeds harvested in orbit onboard China Space Station return to Earth
stanislawp
Banialuki kosmiczne.