Gloria.tv And Coronavirus: Huge Amount Of Traffic, Standstill in Donations
Clicks328

Egipt: Chrześcijański lekarz zamordowany z powodu wyznawanej wiary

13 stycznia bieżącego roku chrześcijańskich chirurg został zamordowany w swoim mieszkaniu. To był 5 chrześcijanin, który zginął w Egipcie na początku bieżącego roku z powodu wyznawanej wiary.

Pan Bassam Safwat Atta, lat 35 miał żonę i dwoje dzieci. Mieszkał w mieście Dairut, które znajduje się na obszarze administracji rządowej Asyut. Martwego chrześcijanina znalazł jego sąsiad. Pan Bassam miał jedną ranę ciętą na szyi i leżał twarzą do ziemi w kałuży krwi. Pan Mokhles Nageh, sąsiad zamordowanego lekarza, włamał się do mieszkania nieżyjącego pana Bassam'a na prośbę jego żony. Chrześcijanin powiedział w wywiadzie dla World Watch Monitor, że telefon komórkowy i klucze lekarza leżały obok ciała nieżyjącego chrześcijanina wraz z zakrwawionym nożem. „Nie było żadnych śladów szarpaniny w mieszkaniu. Wszystko było na miejscu i nic nie zginęło, włączając w to pieniądze i biżuterię pani Atta” - powiedział pan Nageh w wywiadzie dla World Watch Monitor. Kuzyn zamordowanego lekarza, który chciał pozostać anonimowy, powiedział że w mieszkaniu ofiary było 40 000 funtów egipskich.

3 stycznia w Aleksandrii zginął chrześcijanin Youssef Lamei po tym, jak otrzymał groźby od salafickich muzułmanów.

6 stycznia dwaj małżonkowie, pan Gamal Sami, lat 60 i jego żona Nadia, lat 48, zostali zamordowani we własnym domu podczas snu. Mordercy poderżnęli gardła obu chrześcijanom. Według brata zamordowanej chrześcijanki sprawcy tej okropnej zbrodni nie zabrali żadnych cennych przedmiotów z mieszkania małżonków i oboje zginęli z powodu wyznawanej wiary. Jednak policja uważa, że wszystkie te incydenty miały miejsce na tle rabunkowym. Koptowie są przerażeni z powodu natury tych morderstw i uważają, że ofiary wybrano z powodu wiary w Jezusa Chrystusa.

Kuzyn doktora Atta powiedział w wywiadzie dla World Watch Monitor, że żona lekarza, pani Nehal Reda, która jest lekarzem ginekologiem, nie była w mieście Dairut, ponieważ pracowała w szpitalu w mieście Manfalut. Dr Reda poprosiła sąsiada i brata jej męża, pana Maqar'a, aby sprawdzili mieszkanie pana Atta. Żona lekarza martwiła się o swojego męża, który nie odpowiadał na jej telefony. Dr Reda zadzwoniła do kliniki swojego męża, gdzie lekarz miał pracować tamtego popołudnia. Niestety dr Reda dowiedziała się, że kolega lekarza również nie mógł się do niego dodzwonić.

Dr Michael Ramsey, jeden z kolegów dr Atta, powiedział w wywiadzie dla World Watch Monitor: „W piątek 13 stycznia o godzinie 19.00 dostałem telefon od jednego z moich kolegów. Powiedział mi, że dr Bassam został zamordowany, a ciało zabrano do szpitala. Natychmiast tam pojechałem. Kiedy znalazłem się w recepcji zobaczyłem ciało nieżyjącego doktora Basam'a. Mój nieżyjący kolega miał z przodu szyi ranę ciętą, długą na 7cm i głęboką na 2 cm. Byłem w wielkim szoku. Bassam był moim bliskim przyjacielem. Straciliśmy dobrego człowieka. Miał dobre relacje z każdym pacjentem. My uczyliśmy się od jego dobroci i współczucia. Nazywany był przez innych 'lekarzem ubogich', ponieważ w swojej prywatnej klinice leczył wiele osób biednych za darmo. Wszyscy, włączając w to chrześcijan i muzułmanów, kochali go. Dr Atta zawsze chciał czynić dobro i żył dobrze ze wszystkimi”.

Pan Nageh uważa, że dr Atta zginął z rąk profesjonalisty: „Ta zbrodnia była doskonale zaplanowana i wykonana. Zabójca wybrał odpowiedni czas na dokonanie zbrodni. Wiedział, że lekarz był sam w swoim mieszkaniu, ponieważ jego żona i dzieci były w mieście Manfalut. Zabójca wiedział też, co robi, ponieważ przeciął żyłę na szyi dr Bassam'a jak profesjonalista”.

Miejscowy kapłan, ksiądz Abraam Tharwat, wychwalał bardzo dr Atta za jego szlachetność i pobożność. Kapłan wiedział, że lekarz znany był pod pseudonimem: „lekarz ubogich” w swojej rodzinnej wiosce El – Kodeya, gdzie leczył biednych ludzi za darmo. „Straciliśmy osobę, która jest bliska naszemu sercu. Prosimy Boga, aby pocieszył nas i rodzinę opłakującą śmierć dr Atta”

13 stycznia bieżącego roku ciało doktora Atta trafiło do kostnicy w celu przeprowadzenia sekcji zwłok. Następnego dnia w wiosce El – Kodeya odbył się pogrzeb zamordowanego lekarza, a jego ciało spoczęło na rodzinnym cmentarzu.

Tłumaczenie z j.ang. na j.pol. moje: Militem Jesu et Mariae

Źródło:www.worldwatchmonitor.org/2017/01/4867138/