Clicks660
BN
2

Papież na Anioł Pański: Bóg nie zapomina o tych, których stworzył

Nie ma takiego grzechu, który mógłby wymazać z pamięci i z serca Boga którekolwiek z Jego dzieci. Przypomniał o tym Papież Franciszek podczas południowego spotkania z wiernymi. W rozważaniu poprzedzającym Anioł Pański nawiązał do spotkania Jezusa z celnikiem Zacheuszem, o którym mówi Ewangelia dzisiejszej niedzieli.

Jak zauważył Ojciec Święty, scena ta rozgrywa się na ostatnim etapie drogi Jezusa do Jerozolimy i stanowi kwintesencję misji Zbawiciela poszukującego owiec zagubionych z domu Izraela. Wokół Jezusa zacieśnia się krąg wrogości, ale właśnie tam w Jerychu ma miejsce radosne wydarzenie: nawrócenie znienawidzonego poborcy podatkowego uważanego za rzymskiego kolaboranta i zdziercę.

„Nie mogąc zbliżyć się do Jezusa, prawdopodobnie z powodu swej złej reputacji i będąc niewielkiej postury, Zacheusz wspina się na drzewo, aby zobaczyć przechodzącego Mistrza. Ten zewnętrzny gest jest trochę śmieszny, wyraża jednak wewnętrzny akt człowieka, który usiłuje wyjść ponad tłum, aby mieć kontakt z Jezusem. Sam Zacheusz nie zna głębokiego sensu swego czynu. Nie ma też nadziei na przezwyciężenie dystansu oddzielającego go od Pana. Godzi się, że będzie Go widział tylko przelotnie. Ale Jezus, kiedy dochodzi w pobliże owego drzewa, wzywa go po imieniu: "Zacheuszu, zejdź prędko, albowiem dziś muszę się zatrzymać w twoim domu" (Łk 19,5). Ten człowiek niskiego wzrostu, odrzucony przez wszystkich i daleki od Jezusa, jest jakby zagubiony w anonimowości. Ale Jezus go wzywa, a to imię w ówczesnych językach ma znaczenie pełne aluzji: "Zacheusz" oznacza bowiem faktycznie "Bóg pamięta". To piękne: "Bóg pamięta"” – mówił Franciszek.

Jak zaznaczył Papież, spotkanie to kończy się gościną w domu Zacheusza, ku zgorszeniu mieszkańców Jerycha. Jednak do domu tego wstąpiła radość, gdyż odnalazł się jego zagubiony gospodarz.

„Nie ma takiej profesji czy statusu społecznego, nie ma takiego grzechu czy przestępstwa, które mogłoby wymazać z pamięci i z serca Boga którekolwiek z jego dzieci. "Bóg pamięta", nie zapomina o nikim, z tych, których stworzył. On jest Ojcem, zawsze oczekującym czujnie i z miłością, by dostrzec zrodzone w sercu syna pragnienia powrotu do domu. A kiedy rozpoznaje to pragnienie, zaznaczone choćby bardzo prosto, często prawie nieświadomie, natychmiast jest obok i swoim przebaczeniem czyni łatwiejszą drogę nawrócenia i powrotu. Spójrzmy zatem na Zacheusza siedzącego na drzewie: jest śmieszny, ale to gest zbawienia. I mówię ci: jeśli coś masz na sumieniu, jeśli wstydzisz się tak wielu uczynków, zatrzymaj się na chwilę, nie bój się, pomyśl, że Ktoś na ciebie czeka, bo nigdy cię nie zapomniał. To jest Twój Ojciec, Bóg, to Jezus na ciebie czeka. Wspinaj się, jak Zacheusz, wejdź na drzewo pragnienia przebaczenia. Zapewniam cię, że się nie zawiedziesz. Jezus jest miłosierny i nigdy nie przestaje przebaczać. Zapamiętaj to sobie – taki jest Jezus” – powiedział Papież.

tc/ rv

Tekst pochodzi ze strony pl.radiovaticana.va/…/pol-743180
strony Radia Watykańskiego
ptyś
😇 😇
BN
😇 😇 😇 😇 😇 😇