Coburg
571

Čína potvrdila účasť svojej armády na ruských cvičeniach „Vostok-2022“

17.08.2022 15:02

Share

Čínska ľudová oslobodzovacia armáda (ČĽOA) sa zúčastní na strategických veliteľských a štábnych cvičeniach „Vostok-2022“ v Rusku, ktoré sa budú konať od 30. augusta do 5. septembra.

Uvádza sa to vo vyhlásení, ktoré dnes, 17. augusta, zverejnilo Ministerstvo obrany Čínskej ľudovej republiky.

„Podľa ročného plánu spolupráce medzi ozbrojenými silami oboch krajín a dohôd zmluvných strán, ČĽOA čoskoro vyčlení a pošle časť síl do Ruska, aby sa zúčastnili na cvičeniach „Vostok-2022“,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Poznamenáva, že cvičenia podporia „priateľskú spoluprácu medzi ozbrojenými silami všetkých krajín, ako aj zvýšia úroveň strategickej interakcie medzi všetkými stranami a posilnia schopnosť reagovať na rôzne bezpečnostné hrozby“.

„Cvičenia nesúvisia so súčasnou medzinárodnou a regionálnou situáciou,“ zdôraznilo čínske ministerstvo obrany.

Strategických veliteľských a štábnych cvičení „Vostok-2022“ sa tiež zúčastnia Bielorusko, India, Tadžikistan a Mongolsko. Čínske ministerstvo obrany už skôr oznámilo, že Čínska ľudová oslobodzovacia armáda vyšle do Ruska kontingent, aby sa zúčastnil na cvičeniach.

Strategické veliteľsko-štábne cvičenia „Vostok-2022“ sa uskutočnia pod vedením náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl RF Valerija Gerasimova na 13 cvičiskách Východného vojenského okruhu. Ako už skôr spresnilo ruské ministerstvo obrany, počas cvičení sa budú riešiť otázky použitia zoskupení vojsk na zaistenie vojenskej bezpečnosti vo Východnom regióne.

Čína potvrdila účasť svojej armády na ruských cvičeniach „Vostok-2022“