Clicks999
Brat Kamil
15

Zapomnieli, że Jezus był Żydem

Michael Zinn (w środku) w czasie obchodów Paschy w Katowicach Adam Dylus

O żydowskich korzeniach naszej wiary z Michaelem Zinnem, dyrektorem Międzynarodowego Centrum Mesjanistycznego w Jerozolimie rozmawia Weronika Pomierna.

Weronika Pomierna: W tym roku Pascha w Izraelu rozpoczyna się 4 kwietnia i niemal dokładnie pokrywa się z naszymi świętami Wielkanocnymi. Tymczasem w wielu miejscach w Polsce już od kilku lat organizowane są wieczory paschalne, które przyciągają coraz więcej osób. W Krakowie co roku w wieczorze paschalnym uczestniczy ponad 400 osób. Dlaczego warto wybrać się na żydowską Paschę?

Michael Zinn:
Wiemy, że Pan Jezus nie obchodził świąt Wielkanocy, ale świętował Paschę. Warto postawić sobie pytanie: jak wyglądała ta Pascha? W jej świętowaniu kryje się bardzo głęboka symbolika. Warto zastanowić się: co dla Jezusa znaczył baranek i chleb niekwaszony? Jakie znaczenie miało wino, które pił w czasie Paschy? Pomaga to lepiej zrozumieć nam nas samych i wiarę chrześcijańską.

Wydaje mi się, że brak świadomości, że nasza wiara ma żydowskie korzenie.

Oczywiście. Widać to w wielu krajach na całym świecie. Ludzie zapominają, że Jezus był Żydem. On nie urodził się w rodzinie katolickiej, ani protestanckiej, ale w rodzinie żydowskiej. Jego mama była Żydówką. On nigdy nie jadł wieprzowiny. Został obrzezany ósmego dnia po swoim urodzeniu. Gdy spotykam się z ludźmi, widzę, że wielu nie dostrzega tego. Ludzie nie pamiętają, jakie są korzenie ich wiary.

Odważę się powiedzieć, że jeśli Kościół nie ma żydowskich korzeni to nie jest to prawdziwy Kościół. Nie może być tak, że nie ma ciągłości między owocami, a korzeniem. To nie oznacza, że musisz prowadzić żydowskie życie, ale musisz mieć świadomość, że korzenie Twojej wiary prowadzą do Jezusa, który był Żydem.

Jak zacząć tę wędrówkę w poszukiwaniu swoich korzeni chrześcijańskich?

Przyjechać do Izraela i spróbować zrozumieć naród żydowski. Ludzie bardzo szanują takie prawdziwe zainteresowanie i gdy widzą je, dzielą się niesamowitymi historiami. Nie można mówić: Jezu kochamy Cię, ale nie chcemy nic o Tobie wiedzieć. Ludzie planując urlop wybierają się często do ciepłych krajów. Warto przyjechać do Izraela, aby poznać korzenie swojej wiary. Czytać o Izraelu, interesować się jego kulturą i kochać Żydów.

Coraz częściej mówi się w Kościele o modlitwie za Izrael. Dlaczego powinniśmy błogosławić ten naród?

Pan Bóg powiedział do Abrahama, że będzie błogosławił każdemu, kto będzie błogosławił naród żydowski. I nie jest to błogosławieństwo, które jest dane na 5 lub 10 lat, ale na zawsze. Jestem przekonany, że na krajach chrześcijańskich, zarówno na katolikach jak i protestantach będzie spoczywało wielkie błogosławieństwo, jeśli będzie widoczny związek między kochaniem Jezusa, a miłością do narodu żydowskiego.

W Katowicach Pascha była organizowana w kaplicy parafii ewangelicko – metodystycznej. Uczestniczyli w niej zarówno katolicy jak i protestanci z różnych kościołów. Czyżby Duch Święty czynił coś nowego w Kościele? Wygląda na to, że udział w wieczorach paschalnych to nie tylko zabawa przy dźwiękach pięknej żydowskiej muzyki.

Jestem pewny, że Pan Bóg nie jest dumny z podziałów między chrześcijanami. Te wszystkie denominacje, ściany, które między nami istnieją...Bóg chce, żeby nasze życie zmieniło się. On chce tej jedności.

Jesteśmy różni, ale musimy do niej dążyć. To zainteresowanie narodem żydowskim jest znakiem działania Ducha Świętego. Jestem jednocześnie przekonany, że jeżeli naród polski chce otrzymać coś nowego od Ducha Świętego, to nie stanie się to, jeśli nie będzie zwrócenia się do korzeni naszej wiary.

Michael Zinn - urodził się w 1956 r. we Lwowie w żydowskiej rodzinie ocalałych z Holocaustu. Jest dyrektorem Międzynarodowego Centrum Mesjanistycznego w Jerozolimie.

www.gosc.pl/doc/2416940.Zapomni…
HOOI II
Wywiad z H.W.Rosenthalem z 1976 r.

Opublikowany przez C.H.Weismana w 1992 r. www.zbawienie.com/rosenthal.htm
TomaszBiał
Ciekawe kiedy Żydzi w Synagodze będą obchodzić Boże Narodzenie?
Elkam
predex 52 minuty temu

"Powodow było setki..." ??? ale najczęściej - chodziło o zagarnięcie majątku !- tak wynika z załączonego przez ciebie materiału. No pięknie !

ussus.wordpress.com/…/zydzi-wypedzani…
predex
Elkam ,gubisz sie , poczytaj ile razy wypedzano żydów z różnych krajów i dlaczego,

nikt tego nie robił w żadnym kraju z powodu zamordowania Jezusa.

Powodow było setki ale nie ten ,ktory tu przytaczasz.

ussus.wordpress.com/…/zydzi-wypedzani…
predex
Do elkam

uczniowie Jezusa nie byli z rodu Dawida.

Rod - naród

Dokladna historia rodu Jezusa jest znana ale jego uczniów to jest już oddzielny temat, niestety paszportów wtedy nie było i narodowosci nie wpisywano w paszport,można jedynie powiedzieć ,że byli obywatelami prowincji Judea, o ile judea miała prawo obywateli rzymu.

Jude -żydzi

bardzo ciekawa jest historia słowa rod u Białczyńskieg…More
Do elkam

uczniowie Jezusa nie byli z rodu Dawida.

Rod - naród

Dokladna historia rodu Jezusa jest znana ale jego uczniów to jest już oddzielny temat, niestety paszportów wtedy nie było i narodowosci nie wpisywano w paszport,można jedynie powiedzieć ,że byli obywatelami prowincji Judea, o ile judea miała prawo obywateli rzymu.

Jude -żydzi

bardzo ciekawa jest historia słowa rod u Białczyńskiego.,
One more comment from predex
predex
Czy w sejmie bedą odprawiane rownież modlitwy muzulmanów, kriszna,satanistyczne i katolickie, skoro odbywaja sie hanuki.
Elkam
To których żydów "nienawidzimy" za ukrzyżowanie Chrystusa?...chazarów?...którzy religię żydów przyjęli w VIII -X w? ...czy tych z pokolenia Dawida, z którego pochodził Jezus z Nazaretu. Judejczyków (Juda=Żyd) z południa Izraela?- tylko jak ich zidentyfikować po takim czasie?

Bo słychać tylko nienawiść lecz nie wiadomo do kogo ? A może by tak zacząć nienawidzić Włochów? W końcu to rzymscy cesarze…More
To których żydów "nienawidzimy" za ukrzyżowanie Chrystusa?...chazarów?...którzy religię żydów przyjęli w VIII -X w? ...czy tych z pokolenia Dawida, z którego pochodził Jezus z Nazaretu. Judejczyków (Juda=Żyd) z południa Izraela?- tylko jak ich zidentyfikować po takim czasie?

Bo słychać tylko nienawiść lecz nie wiadomo do kogo ? A może by tak zacząć nienawidzić Włochów? W końcu to rzymscy cesarze mordowali pierwszych chrześcijan (hurtowo) począwszy od Nerona a skończywszy na Dioklecjanie w 305r ? No choćbym chciał wesprzeć co niektórych
z glorii tv. w nienawiści (nacjonalizmie) , to mam dylemat.
HOOI II
Czy współczesny Izrael jest Narodem Wybranym? www.zbawienie.com/izrael.htm
justuss
Elkam
predex 6 godziny temu

Zapomnieli ,że to żydzi czekali na niego 4000lat i go potwm zamordowali i umęczyli.
Krzyczeli , krew jego na nas i dzieci nasze.

---------------------------

Wyjaśnij mi predex , jakiej narodowości byli uczniowie Chrystusa i pierwsi chrześcijanie? Czy to oni

Go zamordowali?
Elkam
NIEZBADANE SĄ WYROKI BOSKIE ! ani niepojęta dla człowieka jest Boża logika -------------- czy mówi to coś szanownej "wyroczni" ?

..a fraza - "naród wybrany" - mówi coś ? , czy ważniejsza od Bożej jest Wasza (prymitywna) logika.... do której Bóg musi się dostosować???
predex
Zapomnieli ,że to żydzi czekali na niego 4000lat i go potwm zamordowali i umęczyli.
Krzyczeli , krew jego na nas i dzieci nasze.
yagu
Teksty pokrętne , słowa , słowa , a wszystkie by zakucic tok zdrowego katolickiego myślenia . Pomimo tych wywodów będę się modlił o nawrócenie Żydów na świętą wiarę katolicka .
Matricaria
W Listach Pawłowych jest jasno napisane że na koniec czasów Żydzi jako ostatni otrzymają łaskę wiary i wejdą do Kościoła.Duch Święty natchnął papieża Jana Pawła II aby przygotował grunt pod te akcję i w 2000 roku przeprosił za grzechy ludzi Kościoła popełnione wobec innych wyznań,także wobec narodu żydowskiego.Ten publiczny akt skruchy był gorąco komentowany jako odważny i proroczy, był też …More
W Listach Pawłowych jest jasno napisane że na koniec czasów Żydzi jako ostatni otrzymają łaskę wiary i wejdą do Kościoła.Duch Święty natchnął papieża Jana Pawła II aby przygotował grunt pod te akcję i w 2000 roku przeprosił za grzechy ludzi Kościoła popełnione wobec innych wyznań,także wobec narodu żydowskiego.Ten publiczny akt skruchy był gorąco komentowany jako odważny i proroczy, był też krytykowany jako zbyt radykalny,ten błogosławiony radykalizm papieża otworzył serca ludzkie na dialog między "owocami" a "korzeniem".

Widzę duże podobieństwo między zasłoną, która jest na oczach Żydów nieuznających Jezusa za Mesjasza, a zasłoną, która jest na oczach narodów negujących rolę Izraela. To praktycznie ta sama zasłona. A Bóg ściąga zasłonę z oczu nas wszystkich – jest coraz więcej Żydów uznających Jezusa za Mesjasza i coraz więcej narodów rozumiejących rolę Izraela. Musimy wszyscy uznać, że jesteśmy grzesznikami, i skupić się na osobie Jezusa. Bóg jakby ciągle testował naszą pokorę. Kiedy Pan posyła swojego Syna, testuje swój naród – tak, jak potraktują Jezusa, tak traktują Boga. I tak samo testuje narody – tak, jak traktują Izrael i Żydów, tak traktują Boga. Jakby chciał im powiedzieć: niezależnie od tego, jak mocno uwielbiacie Mnie i czcicie, jeśli nie traktujecie Izraela tak, jak was o to proszę, występujecie przeciwko Mnie.
religie.wiara.pl/doc/5112527.Trudna-milosc
Tymoteusz
A ja powiem, że korzenie naszej wiary są Boskie, a nie żydowskie...
To Izraelici napisali sami z siebie Torę (Pięcioksiąg) czy też została podyktowana im przez Boga Ojca...

Izraelici byli jedynie maleńkim nic, które poprzez wzrost tego ziarenka unaoczniło poganom moc Boga Ojca - Jahwe, zupełnie tak samo, jak u większości późniejszych świętych katolickich.