Gloria.tv And Coronavirus: Huge Amount Of Traffic, Standstill in Donations
Clicks276

Egipt: Państwo Islamskie zapowiada więcej ataków na chrześcijan

20 lutego bieżącego roku grupa terrorystyczna sprzymierzona z Państwem Islamskim opublikowała materiał filmowy przedstawiający zamachowca, który zamordował prawie 30 osób podczas zamachu bombowego w grudniu biegłego roku w kościele w Kairze. Terrorysta zapowiedział, że będzie więcej ataków na chrześcijan.

Narrator w tym 20 minutowym filmie mówi, że chrześcijanie w Egipcie są „ulubioną zwierzyną” grupy islamskich ekstremistów.

Materiał filmowy przedstawia też koptyjskiego papieża, chrześcijańskich biznesmenów, sędziów i kapłanów, którzy albo mówią o potrzebie ochrony mniejszości wyznaniowych, lub używają obraźliwych określeń w odniesieniu do muzułmanów mieszkających w Egipcie. Narrator w tym nagraniu twierdzi, że chrześcijanie nie są już „zimmi” (określenie niemuzułmanów żyjących na obszarze Islamu, którzy mają zapewnioną ochronę ze strony rządu) tylko są „niewiernymi”, którzy wzmacniają pozycję Zachodu przeciwko krajom muzułmańskim. „Bóg dał nam rozkaz, aby zabijać każdego niewiernego” - powiedział jeden z terrorystów w tym filmie.

Egipscy chrześcijanie, Koptowie, którzy stanowią około 10% całej populacji kraju od zawsze byli ulubionym celem islamskich ekstremistów. Od 2013 roku, kiedy fundamentalistyczny prezydent został obalony, nasiliły się ataki na kościoły przez tłumy islamskich bojówkarzy. Chrześcijanie w większości poparli obecnego prezydenta Egiptu, pana Abdel'a – Fattah el – Sissi, a islamscy ekstremiści używają tego poparcia jako pretekst do zwiększenia na nich ataków.

Nagranie przedstawia również terrorystę Abu Abdullah al – Masri, który dokonał zamachu terrorystycznego w kościele w Kairze w grudniu ubiegłego roku. Narrator mówi, że ten zamach był „tylko początkiem” „O czciciele krzyża... żołnierze kraju mają na was oko” - powiedział wyżej wymieniony terrorysta w materiale filmowym.

Film przedstawia również godło „Egiptu” zamiast loga „Wilayat Sinai” - grupy terrorystycznej powiązanej z Państwem Islamskim, która jest odpowiedzialna za dziesiątki zamachów bombowych i ataków wymierzonych w siły bezpieczeństwa i wojsko głównie w prowincji Synaj, gdzie od wielu lat egipskie siły zbrojne prowadzą operacje wojskowe przeciwko islamskim terrorystom.

To nagranie pojawiło się w czasie, kiedy ataki na chrześcijan nasiliły się szczególnie w prowincji Synaj. Tylko w lutym bieżącego roku co najmniej trzech chrześcijan zginęło w osobnych strzelaninach w mieście el – Arish.

Prezydent Egiptu, pan El – Sissi, wiele razy zapewnił chrześcijan w tym kraju o swojej życzliwości wobec nich, a także uczestniczył w kościele na licznych świętach. Jednak wielu chrześcijan skarży się, że od 2014 roku, kiedy pan El – Sissi został prezydentem Egiptu, nie wiele się zmieniło w kwestii ochrony i zmniejszenia dyskryminacji i prześladowań chrześcijan. Szczególnie na obszarach wiejskich muzułmańscy ekstremiści często atakują domy i sklepy należące do chrześcijan z błahych powodów, włączając w to: budowę i renowację kościołów, spory o ziemię, czy romanse pomiędzy chrześcijanami i muzułmankami.

Tłumaczenie z j.ang. na j.pol. moje: Militem Jezu et Mariae

Źródło:www.catholicherald.co.uk/…/isis-vows-more-…