pl.news
3.3K

500 $: Katdynał Zen uznany za winnego

Kardynał Joseph Zen, lat 90, 25 listopada usłyszał wyrok skazujący za niedopilnowanie obowiązku rejestracji (obecnie już zdelegalizowanego) funduszu Humanitarian Relief, który obsługiwał proamerykańskich uczestników protestów.

Na Zena nałożono symboliczną grzywnę w wysokości 4 000 HK (około 512 USD).

Prokurator kwestionował, czy obowiązek rejestracji nie narusza prawa do zrzeszania się i zauważył, że fundusz wydał już większość środków z otrzymanych "datków" (ponad 450 mln HK (57 mln USD!).

Prawnik Zena odrzekł, że funduszu nie należy traktować jako stowarzyszenie lub organizację, ponieważ pozwani byli niezrzeszeni i jedynie pomagali prowadzić fundusz. Zdaniem Sędziny Ada Yim poza prowadzeniem działalności charytatywnej fundusz mieszał się w sprawy "polityczne".

Zena aresztowano (!) w maju wraz z czwórką innych podejrzanych. To wywołało falę krytyki w pewnych reżimach Zachodu, ale Watykan nie pisnął słowem. W tym czasie doszły oskarżenia o "kolaboracje z zagranicznymi siłami".

Pozostali czterej powiernicy funduszu zostali ukarani takimi samym grzywnami. Jedna z nich, Margaret Ng, z wykształcenia prawnik, podkreśliła, że pierwszy raz w historii oskarżono kogoś o takie niedopatrzenie. Zdaniem Zena werdykt nie narusza wolności wyznania.

Grafika: Joseph Zen, © Etan Liam, CC BY-ND, #newsYgqnvzolzk