Clicks263
Anton Čulen
2
Vyšlo druhé vydanie spomienok Františka Revesa Živého ma nedostanete! Stalo sa to za totalitného československého štátu. Bratislava 20. februára (TK KBS) Vo Vydavateľstve Michala Vašku vyšlo druhé, …More
Vyšlo druhé vydanie spomienok Františka Revesa Živého ma nedostanete! Stalo sa to za totalitného československého štátu.

Bratislava 20. februára (TK KBS) Vo Vydavateľstve Michala Vašku vyšlo druhé, rozšírené vydanie knihy Živého ma nedostanete! Spomienky Františka Revesa. Sú to autentické a napínavé spomienky katolíckeho kňaza Františka Revesa zo začiatku 50. rokov 20. storočia, z čias komunistickej totality a prenasledovania. Reves spolupracoval s bl. Titusom Zemanom a stal sa hlavným organizátorom ilegálnych útekov kňazov, bohoslovcov a laikov do slobodného sveta.

Po zatknutí Titusa Reves v tejto nebezpečnej činnosti pokračoval a podarilo sa mu dostať za hranice vyše sto ľudí, z toho osemdesiat duchovných. Maskoval sa ako komustický agent, nosil dlhý plášť s komunistickým odznakom, noviny Pravda, falošné okuliare, nechal si narásť bradu a fúzy, dokonca bol postrelený a vyskočil z vlaku. Cirkevná historička prof. Dr. phil. Emília Hrabovec napísala, že táto kniha je napínavejšia ako akčný hollywoodsky film.

Aj samotný Reves nakoniec emigroval a skoro štyridsať rokov pôsobil ako misionár Slovákov vo Francúzsku, kde napísal aj tieto spomienky. Francúzske archívne materiály Revesa nazvali „hrdinským odporcom komunizmu“. Kniha je obohatená o fotografie a životopis Revesa, dokumenty z archívu Ústavu pamäti národa, vynikajúcu štúdiu cirkevnej historičky Emílie Hrabovec, či o spomienky na Revesa od jeho príbuzných a priateľov. Je to inšpiratívne čítanie k odvážnému svedectvu viery aj v dnešnej dobe.

Knihu si je možné zakúpiť cez Vydavateľstvo Michala Vašku a v jeho predajniach, zostavovateľa knihy Mons. Imricha Tótha, rektora Slovenskej katolíckej misie v Paríži alebo v predajniach Dobrej knihy.

alianciazanedelu.sk/archiv/1185