Edward7
22.2K

Rosja chce nadal dostarczać gaz do Europy, pomimo wysadzenia gazociągu

Zelenski wzywa NATO do "uderzenia wyprzedzającego" przeciwko Rosji - czyli do zagłady nuklearnej świata...

Rosja jest gotowa dostarczać gaz do Europy gazociągiem Nord Stream 2, którego jedna z linii nie została uszkodzona - poinformował wicepremier energetyki Aleksander Nowak w rosyjskiej telewizji na zakończenie spotkania krajów OPEC w Wiedniu. „Jeśli Europejczycy podejmą niezbędne decyzje prawne dotyczące certyfikacji i usunięcia ograniczeń, myślę, że Rosja mogłaby w krótkim czasie dostarczać gaz tą linią” – powiedział Novak.

Według Novaka jeden z dwóch rurociągów Nord Stream 2 mógłby dostarczać gaz do Europy przez Niemcy, choć obiekt nigdy nie został otwarty ze względu na zachodnie sankcje. Ale Europa idzie w przeciwnym kierunku i wczoraj zaostrzyła sankcje ósmym pakietem. 30 września ministrowie energetyki 27 państw byli podzieleni co do pomysłu wprowadzenia limitu cen gazu. Podczas gdy Paryż był za, inni, jak Niemcy, obawiają się, że może powstać precedens, który zagrozi dostawom energii do Europy, zniechęcając „wiarygodnych partnerów” do dostarczania gazu do Unii Europejskiej i kierowania go gdzie indziej.

Wczoraj przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wezwała do tymczasowego ograniczenia cen gazu, mimo braku porozumienia między państwami członkowskimi w tej kwestii. Novak uważa, że pułapy cen gazu „naruszyłyby mechanizmy rynkowe” i mogłyby mieć „bardzo szkodliwy wpływ” na światowy przemysł. Powiedział też, że rosyjskie firmy „nie będą dostarczać ropy do krajów korzystających z tego instrumentu”. Na początku września członkowie G7 zgodzili się na wprowadzenie limitu ceny zakupu rosyjskiej ropy. Putin zareagował na tę „absolutnie głupią decyzję”, ostrzegając, że jego kraj nie odda „niczego, co jest sprzeczne z naszymi interesami”.

Wczoraj Patrick Pouyanné, dyrektor Total, zadeklarował, że wprowadzenie ograniczenia rosyjskiej ropy będzie „sposobem na uzyskanie przewagi Władimira Putina”, dając mu możliwość zakręcenia kranu przed Europejczykami.

Stany Zjednoczone pobierają astronomiczne ceny za gaz wysyłany do Europy

Amerykańscy dostawcy gazu żądają „astronomicznych” cen za wysyłanie gazu i rekompensowanie dostaw z Rosji – oświadczył w środę niemiecki minister gospodarki Robert Habeck, mimo że oba kraje są „przyjaciółmi”. „Niektóre kraje, nawet przyjaciele, czasami uzyskują astronomiczne ceny”, powiedział Habeck w wywiadzie dla gazety Neue Osnabrücker Zeitung. "To jest problem" - dodał minister, prosząc Komisję Europejską o "rozmowy" z tymi krajami.

Dostawy rosyjskie stanowiły 55 procent niemieckiego importu gazu przed wojną ukraińską. Dostawy zostały wówczas znacznie ograniczone i wstrzymane na początku września.
Niemiecki rząd musiał zdywersyfikować swoich dostawców i znacznie zwiększyć zakupy gazu skroplonego, którego ceny są znacznie wyższe. Kraj – podobnie jak cały kontynent europejski – skoncentrował się przede wszystkim na Stanach Zjednoczonych, których kontyngent importu gazu skroplonego spadł w ciągu ostatniego roku z 28 do 45 proc. Habeck skupił swoją krytykę na Stanach Zjednoczonych za brak solidarności. „Przyszedł do nas, gdy ceny ropy gwałtownie wzrosły… Myślę, że solidarność byłaby również pomocna w amortyzowaniu cen gazu” – powiedział minister. Zeszłej wiosny, gdy ceny ropy poszybowały w górę, Stany Zjednoczone, a za nimi ich sojusznicy z Międzynarodowej Agencji Energetycznej, wykorzystali swoje strategiczne rezerwy baryłek, aby zmniejszyć presję rynków.

Berlin prosi Unię Europejską o koordynację zakupów gazu w celu obniżenia cen. Unia Europejska musi „połączyć swoją siłę rynkową i zaaranżować inteligentne i zsynchronizowane zachowania zakupowe […], aby różne kraje Unii Europejskiej nie płaciły więcej” – podsumował. Aby ograniczyć ceny gazu dla swoich firm, niemiecki rząd ogłosił w zeszłym tygodniu gigantyczny pakiet pomocowy w wysokości 200 000 mln euro. Inicjatywę tę skrytykowali jej europejscy sąsiedzi na czele z Francją i Włochami, którzy oskarżają Berlin o nieuczciwą konkurencję. Rusia está dispuesta a seguir suministrando gas a Europa a pesar de la voladura del gasoducto - mpr21

Zelenski wzywa NATO do "uderzenia wyprzedzającego" przeciwko Rosji - czyli do zagłady nuklearnej świata

Prezydent Ukrainy Władimir Żeleński powiedział w czwartek, że kraje NATO powinny przeprowadzić "wyprzedzający" atak na Rosję. "Co powinno zrobić NATO? Wyeliminowanie możliwości użycia przez Rosję broni jądrowej. Ale ważna rzecz, apeluję ponownie do społeczności międzynarodowej, tak jak przed 24 lutego: uderzenia wyprzedzające, żeby oni [Rosjanie] wiedzieli, co się z nimi stanie, jeśli ich użyją. A nie odwrotnie - powiedział podczas konferencji w Lowy Institute w Australii. Rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Peskow wezwał społeczność międzynarodową do zwrócenia uwagi na wypowiedź ukraińskiego prezydenta. "USA, Wielka Brytania i kraje UE powinny zwrócić szczególną uwagę na wypowiedź Zelenskiego w sprawie uderzeń wyprzedzających wobec Rosji" - powiedział rzecznik. "USA i Wielka Brytania de facto kierują działaniami Kijowa i dlatego powinny ponosić odpowiedzialność za wypowiedzi Zelenskiego" - dodał.

Podobnie Peskow podkreślił, że wypowiedzi Zelenskiego to nic innego jak "wezwanie do rozpoczęcia wojny światowej o nieprzewidywalnych i potwornych konsekwencjach". Na uwagi odpowiedziała też rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zakharowa: "Zachód podżega do wojny atomowej. Wszyscy na planecie powinni zdać sobie sprawę, że Zelensky, uzbrojona marionetka i niestabilny charakter, stał się potworem, którego ręce mogą zniszczyć planetę".

Rosyjska doktryna wojskowa stanowi, że Rosja zastrzega sobie prawo do użycia swojego arsenału jądrowego w odpowiedzi na agresję przeciwko jej terytorium lub przeciwko jej sojusznikom, obejmującą użycie broni jądrowej lub innej broni masowego rażenia. Dokument przewiduje również podobną reakcję na atak bronią konwencjonalną w przypadku zagrożenia istnienia państwa. Ostateczna decyzja należy do prezydenta kraju.

W tym kontekście w przemówieniu z 21 września prezydent Rosji Władimir Putin zaznaczył, że Moskwa użyje "wszelkich dostępnych środków" do obrony. "To nie jest blef" - powiedział, dając do zrozumienia, że nie blefuje. "Ci, którzy próbują nas szantażować bronią atomową, powinni wiedzieć, że kierunek wiatru może obrócić się w ich kierunku" - podkreślił Putin. Zelenski insta a la OTAN a lanzar un «ataque preventivo» contra Rusia

„USA postrzega Ukrainę nie jako sojusznika z NATO, ale jako mięso armatnie”, pisze w tytule Global Times
Przy okazji niedawnego głosowania Rady Bezpieczeństwa ONZ wraz z Indiami, Brazylii Gabonem odmówiły kontakty i referendów w sprawie przyłączenia czterech dawnych regionów Ukrainy do Rosji. Pomimo zachodnich fantazji o dystansowaniu się Chin od Rosji, nie było niespodzianek ze strony Chin, które nadal są nieelastycznie niezmienne … (są z Rosją), Chińskie spojrzenie na zaangażowanie Zachodu na Ukrainie jest teraz podsumowane w nagłówku w Global Times : „ USA nie postrzegają jako sojusznika z NATO, ale de facto jako mięso armatnie ” – “ "USA nie traktują Ukrainy jako sojusznika NATO, ale jako mięso armatnie"! Czy Gérard Luçon nie powiedział, jeszcze przed 24 lutego, że Zachód chce prowadzić wojnę z Rosją "do ostatniego Ukraińca"? Ukraińscy banderowcy są bezsprzecznie na dobrej drodze do spełnienia tego życzenia, tak drogiego ich sercu (a także portfelowi...) ich sponsorów... Syjonistyczne lobby Jerozolimy Post , 28 września, bez zaskoczenia wybrało swojego "ukraińskiego mistrza" jako najbardziej wpływowego syjonistę na atlantyckiej scenie polityczno-medialnej...

Atak na gazociągi Nord Stream jest z pewnością zasadniczo atakiem na Rosję, ale jest to także i przede wszystkim atakiem USA na Europę. W związku z tym Rosja będzie mogła w średnim okresie zrekompensować strukturalny spadek wydobycia energii z Europy do Chin, wyjdzie na prostą, ale nie niemiecki przemysł, którego konkurencyjność jest skazana na zagładę, przez znaczny wzrost kosztów jej dostaw energii, przemysł, który stanowi kręgosłup tego, co pozostało z przemysłu europejskiego, z apokaliptycznymi skutkami gospodarczymi dla całej Europy… Ale jest to niewątpliwie (skromna) cena za przyspieszenie realizacji Wielkiego Resetu "Davosian" i , aby uczynić poziom życia zachodniego niewolnika płacowego bardziej spartańskim, aby przywrócić prawdziwą konkurencyjność jego siły roboczej i zlikwidować w tym procesie przemysły i sektory gospodarki, które są "przestarzałe lub stały się zbędne", ponieważ zostały zbudowane na tym dawnym uprzywilejowanym poziomie życia, który teraz zniknął... Niezależnie od tego, zwasalizowana elita, sprawująca władzę w Europie wydaje się dziś gotowa bez wahania poświęcić swoje strzępy przemysłu na ołtarzu poparcia dla banderowskiego reżimu w Kijowie, dla wyłącznej korzyści Waszyngtonu, jak już wspomnieliśmy..


Global Times: „Najzimniejsza zima – wycieki z rurociągów pogłębiają kryzys energetyczny w Europie” – „Nadchodzi zima”.
więcej - Les USA ne considèrent pas l’Ukraine comme un allié de l’OTAN, mais comme de la chair à canon », titre le Global Times | Mondialisation - Centre de Recherche sur la Mondialisation
Posoborowe absurdy
Wiadomo kto wysadzil rurociąg?
Michał Kowalczyk
Anglosasi