csk.news
293

Bývalí seminaristi obviňujú Honduraského biskupa za homosexuálne správanie

Edward Pentin získal dve svedectvá bývalých seminaristov arcidiecézy Tegucigalpa v Hondurase o homosexuálnom zneužití pomocného biskupa Juana Pinedu. Svedectvá boli napísané pre Vatikánske …More
Edward Pentin získal dve svedectvá bývalých seminaristov arcidiecézy Tegucigalpa v Hondurase o homosexuálnom zneužití pomocného biskupa Juana Pinedu. Svedectvá boli napísané pre Vatikánske vyšetrovanie vykonané liberálnym argentínskym biskupom Alcidesom Casarettom v máji 2017. Odvtedy sú v rukách Pápeža Františka.
Tegucigalpaskú arcidiecézu vedie Kardinál Oscar Rodríguez Maradiaga, blízky spojenec Františka a osobný priateľ Pinedy. Pineda má na starosti arcidiecézu od januára, pretože Rodríguez podstúpi chemoterapiu v Houstone, Texas, pre rakovinu prostaty.
Svedectvá obsahujú udalosti, ktoré údajne nastali, keď Pineda vyučoval na seminári. Obaja bývalí seminaristi museli neskôr opustiť seminár. Podľa prvého sa Pineda pokúšala mať sexuálne vzťahy: "V noci sa priblížil ku mne a dotkol sa svojich intímnych častí a hrudníka, snažil som sa ho zastaviť, pri niekoľkých príležitostiach som sa dostal z postele a odišiel von."
Druhý bývalý seminarista svedčil o tom, že v prvom rade bol svedkom …More