Călugărițele carmelite, "prietene ale Papei", trebuie să renunțe
![](https://seedus2043.gloriatv.net/storage1/7xrgwo8dsg1cp94rmiph1v74poh91cfouu75id9.webp?scale=on&secure=u6An1zPF_6YHVCC7_krUvw&expires=1722253665)
Carmelul se află în Lucena de 412 ani, dar clădirea actuală datează din 1966. Doar trei călugărițe au rămas în mănăstire, o a patra plecând recent. Cele trei călugărițe vor fi transferate la Carmelul din Cabrera, în dieceza de Salamanca.
În comunicat, stareța a spus că au avut "sprijinul inestimabil al episcopului" și al Papei Francisc, care și-a arătat în mod repetat "apropierea și sprijinul inestimabil" prin "apelurile telefonice frecvente".
Relația datează din perioada în care Bergoglio era arhiepiscop de Buenos Aires. Acesta a legat o prietenie cu maica Adriana de Jesús Crucificado, care era stareță la acea vreme.
Bergoglio a vizitat mănăstirea pentru a vorbi personal cu ea. De asemenea, a sunat la mănăstire când a aflat de moartea ei iminentă în septembrie 2023. Potrivit DiocesisDeCordoba.es, Francisc a consolat-o pe călugărița muribundă în ultimele ei clipe de viață și apoi a contactat din nou mănăstirea pentru a-și exprima condoleanțele față de restul comunității călugărițelor.
În apelurile anterioare, Francisc a încurajat comunitatea să se roage pentru "unitatea creștinilor" [de ce nu unitatea catolicilor?] și pentru "familii" și le-a cerut să trăiască în "austeritate și sărăcie".
Traducere AI