Trecutul stareței din Belorado
![](https://seedus3932.gloriatv.net/storage1/qi43xb6yyatcj0p96t2bo2agay8ujwq1ohe8uyj.webp?scale=on&secure=U24kL92gBgKLwA47bdD0xg&expires=1721832434)
Sora Isabel s-a născut în Burgos în decembrie 1965. În 1990, la vârsta de 25 de ani, a depus voturile în mănăstirea Surorilor Clarise din Lerma.
În această mănăstire a trăit cu sora Verónica Berzosa, 58 de ani, care a intrat în Lerma în 1984. Zece ani mai târziu, a devenit o maestră de novice de mare succes, iar în 2009 a devenit stareță. Fratele ei este episcopul Raúl Berzosa.
Ulterior, sora Verónica Berzosa a fost autorizată să împartă mănăstirea în două, în Lerma și Burgos.
La 8 decembrie 2010, odată cu transformarea mănăstirii din Lerma, a fost creat Institutul Religios de Drept Pontifical Iesu Communio. Sora Veronica a fost recunoscută ca fondatoare și superioară generală. Astăzi există peste 200 de călugărițe Iesu Communio.
Sora Isabel nu a fost printre surorile care au urmat-o pe sora Verónica. Când mănăstirea din Lerma a fost dată Iesu Communio, ea a plecat împreună cu alte călugărițe care doreau să rămână fidele rădăcinilor lor.
Astfel, sora Isabel a ajuns la Belorado, unde ea și tovarășele sale au apărat regula originală a călugărițelor Clarise: un stil contemplativ strict, contact redus cu lumea exterioară, utilizarea ferestrei turnante și a grilajului din salon, mai puțin contact cu membrii familiei.
Sora Isabel a fost aleasă în cele din urmă stareță și realeasă pentru 12 ani. În 2021, ea a cerut o a patra prelungire de trei ani, iar această cerere a fost susținută de arhiepiscopul de Burgos, Monseniorul Mario Iceta.
Traducere AI