tr.news
17

Vatikan Danışmanı: Francis, İklim Uyarılarının Sadece Solcuların Sorunu "Olmadığını" Gösteriyor

Alman ekonomist Ottmar Edenhofer, solcu TheGuardian.com sitesine verdiği demeçte (15 Ocak), Francis'in iklim uyarıcılığının "partizan bir mesele olmadığını" "çok açık" hale getirdiğini söyledi.

Eski bir Cizvit ve Berlin'de "İklim Değişikliği Ekonomisi" profesörü olan Edenhofer, Vatikan'ın Bütünsel İnsani Gelişmeyi Teşvik Dairesi'ne danışman olarak atandı.

Edenhofer, Vatikan'da "iklim mülteciliğini" ve zehirli emisyonlardan "daha sorumlu" zengin ülkelerin fakir ülkelere para ödemesi gerektiği fikrini yaymayı planlıyor.

Francis onun için önemli bir etkileyicidir, "Papa'nın temelde 1,3 milyar insan için konuştuğu gerçeğini küçümseyemeyiz." Edenhofer, Francis’in iklim havariliği görevinin, iklim değişikliğini önemli bir konu olarak kabul etmede "büyük bir sorunu" olan Evanjelistler için de önemli olduğuna inanıyor çünkü onlar bunu "Batı Avrupa solcularının gündemi" olarak görüyorlar.

Ancak Edenhofer, Francis'in bunun "partizan bir mesele" olmadığını "açıkça ortaya koyduğu" konusunda ısrar ediyor. "Katolik Kilisesi"nin "sosyal açıdan muhafazakâr insanları" temsil ettiğinin iddia edildiğini ve bu nedenle "Kilisenin bu insanlara seslenmesinin önemli olduğunu" açıklıyor.

Edenhofer, Donald Trump gibi "iklim inkârcılarını" ikna etme umudunu yitirdi, "Ancak Joe Biden gibi diğer liderler ve ayrıca Çin'deki liderler ikna oldu."

Resim: © NAME, CC BY-SA, #newsAyofmvybdj