tr.news
tr.news
113

Viganò: Papa XVI. Benedictus Stockholm Sendromundan Mustaripti

Başpiskopos Carlo Viganò RadioSpada.org'a verdiği demeçte (11 Mart), Joseph Ratzinger'in her zaman II. Vatikan Konsili ideolojisi ve destekçileriyle aynı çizgide olduğunu söyledi. Ratzinger'in Kilise'ye …More
Başpiskopos Carlo Viganò RadioSpada.org'a verdiği demeçte (11 Mart), Joseph Ratzinger'in her zaman II. Vatikan Konsili ideolojisi ve destekçileriyle aynı çizgide olduğunu söyledi.
Ratzinger'in Kilise'ye yanlış ve bayağı Hegelci "tez", "antitez" ve "sentez" yaklaşımını uyguladığını açıklıyor:
Tez: II. Vatikan Konsili metinleri
Antitez: Konsil sonrası aşırılıklar
Sentez: "sürekliliğin yorumbilimi"
"Papa emeritus" unvanını icat ettiğinde de aynısını yaptı:
Tez: Papa
Antitez: artık papa değil Sentez: kısmen Papa Ratzinger, karşıtları bir araya getirerek Kilise'nin krizini çözmeyi amaçladı diyen Viganò, Kiliseyi geri getirmenin tek yolunun, İyi ve Kötü'nün uzlaşmaz ve özünde karşıt oldukları için bir araya getirilemeyeceğini bilerek İncil'i takip etmek olduğu şeklindeki çıkışıyla itiraz ediyor. Viganò, XVI. Benedictus'un kendisini yetersiz, güvenilmez veya yozlaşmış işbirlikçilerle çevrelediğini ve bu kişilerin büyük ölçüde "yumuşak başlılığından" yararlandıklarını açıklıyor. Dahası, Viganò'ya …More
tr.news
87

Aziz Petrus: Francis Geleneksel Latin Ayinini Yasakladı

Francis'in Devlet Sekreterliği, Rorate-Caeli.Blogspot.com sitesinde de yayınlanan 12 Mart tarihli bir kararname ile Aziz Petrus Bazilikasındaki tüm özel Ayinleri yasakladı. Aziz Petrus Bazilikası'ndaki …More
Francis'in Devlet Sekreterliği, Rorate-Caeli.Blogspot.com sitesinde de yayınlanan 12 Mart tarihli bir kararname ile Aziz Petrus Bazilikasındaki tüm özel Ayinleri yasakladı.
Aziz Petrus Bazilikası'ndaki tüm Ayinler, "okuyucular" ve "şarkıcılar" tarafından "canlandırılan" Yeni Ayin kutlamaları olmalıdır.
Kararname, Geleneksel Latin Ayini hakkında şöyle diyor: "Olağanüstü Biçim, yalnızca yetkili rahipler tarafından Vatikan mahzenindeki Clementine Şapeli'nde belirli zamanlarda kutlanabilir." Ancak Summorum Pontificum'a göre her rahip Eski Ayin'i kutlamaya yetkilidir.
Rorate-Caeli, Latin Ayininin yeniden Yeraltı Mezarlarına gönderildiğini söylüyor, "Bizden gerçekten nefret ediyorlar;" ve "hepimizin ölmesini ve yok olmamızı istiyorlar" diye yazıyor blog. Teselli ödülü: Aziz Petrus'un kalıntılarını içeren küçük penceresiz Clementine Şapeli.
Bu düpedüz şeytani karar, Aziz Petrus'taki sunakların büyük çoğunluğunun bir daha asla kullanılmayacağı anlamına gelmektedir.
#newsPyjbnbqtck
tr.news
86

İki Bağımsız Katolik Grup, Vatikan'ı TÖVBE ETMEYE Davet Etti

Tanınmış kişilerden oluşan iki grup, kürtajla lekelenmiş Covid-19 aşılarına karşı bağımsız olarak bir bildiri yayınladı. 25 ülkeden 88 Katolik kadın, 8 Mart'ta kürtajın zulmünü vurgulayan ve …More
Tanınmış kişilerden oluşan iki grup, kürtajla lekelenmiş Covid-19 aşılarına karşı bağımsız olarak bir bildiri yayınladı.
25 ülkeden 88 Katolik kadın, 8 Mart'ta kürtajın zulmünü vurgulayan ve çocuk bedeninin sürekli bir şekilde ticarileştirilmesini protesto eden bir mektup yayınladı.
Açıklamada, aşıları onaylayan kilise açıklamalarının "aşı bilimi ve immünoloji konusunda eksik bir değerlendirmeye" dayandığı belirtiliyor. Bu belge, aralarında II. Ioannes Paulus'un yakın arkadaşı 100 yaşındaki Wanda Półtawska ve Papalık Yaşam Akademisi'nin üç eski üyesi de dâhil olmak üzere doktorlar, hemşireler, biyoetik uzmanları, dindar kız kardeşler ve yaşam yanlısı aktivistler tarafından imzalanmıştır.
Texas'ın Tyler kenti Piskoposu Joseph Strickland ve birkaç akademisyenin ikinci açıklaması çevrimiçi olarak imzalanabilir,
Belgede, "genel ilkeler gereği, bu tür kürtajla lekelenmiş aşıların geçici olarak, aşırı zorunlulukla ve hatta şiddetli protesto altında kullanılması her zaman ahlaki açıdan yasadışı …More
tr.news
80

Benedictus: "Neredeyse 94 Yaşındayım, Benden Ne İstiyorsunuz?"

Başpiskopos Gänswein ünlü mantrasını RomeReports.com sitesinde tekrarladı (10 Mart), "Benedictus'un zihni her zamanki kadar berrak." Benedictus'un "fiziksel olarak çok zayıf olduğunu ve sesinin …More
Başpiskopos Gänswein ünlü mantrasını RomeReports.com sitesinde tekrarladı (10 Mart), "Benedictus'un zihni her zamanki kadar berrak."
Benedictus'un "fiziksel olarak çok zayıf olduğunu ve sesinin giderek zayıfladığını" kabul etti. Ancak, "Gözlerinin, zekâsının ve zihninin gücü ve yoğunluğu inanılmaz."
Gänswein, Benedictus'un bu yaşa kadar yaşamayı hiç beklemediğini söylüyor. Gänswein'a "neredeyse 94 yaşındayım, benden ne istiyorsun?" diyen Benedictus şöyle devam etti: "Papalığımın sonundan itibaren (Cennetin) Kapısında Aziz Petrus ile buluşmanın bu kadar uzun süreceğini hiç hayal etmemiştim."
Benedictus hane halkıyla yemek yiyor ve Gänswein ona şunu öğütlüyor: "Kutsal Baba, bir kilise faresi gibi çok az yiyorsun." Benedictus ise buna şöyle yanıt veriyor: "Evet, iştahım kalmadı. Yiyorum ama aç değilim."
Sabah kalktıktan sonra, Benedictus Ayin için şapele gidiyor. Artık ayakta duramıyor ama ayini kutlamak için tekerlekli sandalyesiyle sunaktaki Gänswein'a katılıyor.
#newsXqfiavwkcx
tr.news
90

Kimsenin Umrunda Değil: Kilise Ateşe Verildi, Alevlere Haç Atıldı (Video)

Bazıları çıplak göğüslü olan kürtaj aktivistleri, Kolombiya'nın Bogota kentindeki tarihi St Francis of Assisi Kilisesi'nin girişini ateşe vermek için 8 Mart Kadınlar Günü'nü kullandı. Yerel …More
Bazıları çıplak göğüslü olan kürtaj aktivistleri, Kolombiya'nın Bogota kentindeki tarihi St Francis of Assisi Kilisesi'nin girişini ateşe vermek için 8 Mart Kadınlar Günü'nü kullandı.
Yerel yetkililer suçun görüntülerini yayınladı. Bir suçlu, kilisenin duvarlarına "bedava kürtaj" yazdı. Bir diğeri ateşe göz göre göre tahta bir haç attı. Ancak polis müdahale ettikten sonra suçlular durdurulabildi.
Yine 8 Mart'ta, Meksika'da aralarında Oaxaca Katedrali'nin de bulunduğu birkaç kilisede daha isyanlar görüldü. Vitray pencereler kırıldı, kapılar, sıralar ve günah çıkarma odaları hasar gördü.
#newsQtnjqysthl
tr.news
71

Ayin Yok: Cemaat Kilisesi Aşı Merkezi Oldu

İtalyan piskoposların eşcinsellik yanlısı yayın organı Avvenire.it'in bildirdiğine göre, Güney İtalya'nın Mendicino bölgesindeki San Pietro Kilisesi, Covid-19 aşılarının uygulanacağı yer oldu. …More
İtalyan piskoposların eşcinsellik yanlısı yayın organı Avvenire.it'in bildirdiğine göre, Güney İtalya'nın Mendicino bölgesindeki San Pietro Kilisesi, Covid-19 aşılarının uygulanacağı yer oldu.
Cemaat rahibi Peder Enzo Gabrieli, hâlihazırda tüm Ayinleri askıya aldığı için kilisesinin kullanılmasını kendisi önerdi.
Oysa Mendicino'da aşıların rahatlıkla yapılabileceği okul veya tiyatro gibi birçok başka yer bulunabilirdi.
#newsXhxsqwxkgn
tr.news
67

Francis'in Yeni Kişisel Doktoruna Ev Araması

İtalyan savcılar, Francis'in yeni kişisel doktoru olan 69 yaşındaki Roberto Bernabei'nin ofisine baskın düzenledi. Bernabei'nin görevi kötüye kullandığından şüpheleniliyor. Savcılığa göre, Bernabei …More
İtalyan savcılar, Francis'in yeni kişisel doktoru olan 69 yaşındaki Roberto Bernabei'nin ofisine baskın düzenledi.
Bernabei'nin görevi kötüye kullandığından şüpheleniliyor. Savcılığa göre, Bernabei, Floransa Üniversitesi tıp fakültesindeki yeni bir profesör için seçim sürecini manipüle etti. Soruşturmada toplam 39 kişi yer alıyor.
Bernabei suçlamaları reddetti ve profesörlük verilmesi sürecinin tamamen olağan bir şekilde yürütüldüğünü söyledi.
Resim: Roberto Bernabei, #newsCwtoenqsdi
tr.news
63

Covid Piskoposu: Aşı Zorunlu, Günah Çıkarma İsteğe Bağlı

İtalya'nın Rovigo-Adria bölgesi Piskoposu Pierantonio Pavanello, aşı yaptırmanın "ahlaki bir görev" olduğuna ve aşılama konularında hiçbir öğretim yetkisi olmayan Kilise'nin pozisyonunun "Papa …More
İtalya'nın Rovigo-Adria bölgesi Piskoposu Pierantonio Pavanello, aşı yaptırmanın "ahlaki bir görev" olduğuna ve aşılama konularında hiçbir öğretim yetkisi olmayan Kilise'nin pozisyonunun "Papa Francis'in öğretilerinden başlayarak çok açık" olduğuna inanıyor.
2 Mart tarihinde IlGazzettino.it sitesine atıp tutan Pavanello, görüşlerine karşı çıkanları "köktendinci" gruplar diyerek kötüledi. Aşıları eleştirmeyi bir tür sapkınlığa çevirdi: "Aşıya etik ve dini nedenlerle karşı çıkanlar, Katolik Kilisesi doktrinini reddediyor" - oysa doktrin aşılar hakkında hiçbir şey söylemez.
İki gün sonra, aynı Pavanello şöyle bir genelge yayınladı: "Paskalya'ya hazırlık olarak, 22-31 Mart arasındaki dönemde, erkek dini cemaatlerin kilise papazları ve rektörleri, önceden bireysel günah çıkarma olmaksızın inananların [geçersiz] toplu affı ile tövbe kutlamaları düzenleyebilirler."
Yine, Pavanello kendi içinde bir çelişki olan "günah çıkarma olmadan günah çıkarma" başlatma yetkisine sahip değildir.
#newsXtrgtaojzz
tr.news
86

Hristiyanların Tanrı'ya "Allah" Demelerine İzin Verildi

On yıllardır devam eden büyük bir anlaşmazlık çözüldü. AsiaNews.com sitesinin haberine göre (10 Mart), Malezya Yüksek Mahkemesi, Hristiyanların dualarda, metinlerde ve dini uygulamalarda Tanrı'yı …More
On yıllardır devam eden büyük bir anlaşmazlık çözüldü.
AsiaNews.com sitesinin haberine göre (10 Mart), Malezya Yüksek Mahkemesi, Hristiyanların dualarda, metinlerde ve dini uygulamalarda Tanrı'yı tanımlamak için "Allah" ifadesini kullanmalarına izin verdi.
Bugüne kadar hükümet, yasağı sürdürmek isteyen Müslümanların yanında yer almıştı. Malaycadaki dini kelime dağarcığı Arapçadan alınmıştır ve Arapçada "Allah" sadece "Tanrı" anlamına gelir ve Hristiyanlar tarafından da kullanılır.
İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan ve "Allah" ifadesinin "kamu düzeni gereği" Hristiyanlarca kullanılmasını yasaklayan genelgenin kaldırılması bekleniyor.
Öte yandan hükümetin karara itiraz edip etmeyeceği belli değil. Malezya'da 2,6 milyon Hristiyan yaşıyor.
#newsMnksltobcl
tr.news
83

Almanya'dan sonra İtalya: İrlanda Kilisesi Ulusal Sinod'a Başlıyor

TheTablet.co.uk sitesinin haberine göre (1 Mart), yerel Piskoposlar Konferansı, “yakın gelecekte” İrlanda'daki Kilise için ulusal bir sinod düzenlemeyi planlıyor. Girişim üzerinde altı piskoposluktan …More
TheTablet.co.uk sitesinin haberine göre (1 Mart), yerel Piskoposlar Konferansı, “yakın gelecekte” İrlanda'daki Kilise için ulusal bir sinod düzenlemeyi planlıyor.
Girişim üzerinde altı piskoposluktan müteşekkil bir alt komite çalışıyor. Piskoposlar Sinodu Genel Sekreteri eşcinsellik yanlısı Kardinal Mario Grech ile görüştüler.
Almanya ve İtalya'daki benzer girişimler kadın diyakozları, evli rahipleri, Protestan Komünyonunu, eşcinselliği ve zinayı meşrulaştırmaya zorluyor.
Resim: © Mazur/catholicchurch.org.uk, CC BY-NC-ND, #newsJgmxxlxuwf
tr.news
87

Francis, Eşcinsellik Yanlısı Kardinali Piskoposlar Kongregasyonu Üyesi Olarak Atadı

Dünyanın en eşcinsellik yanlısı Kardinallerinden biri olan Newark Kardinali Joseph Tobin, 4 Mart'ta, yeni piskoposları seçme görevi olan Piskoposlar Kongregasyonu üyesi olarak seçildi. Tobin, sadece …More
Dünyanın en eşcinsellik yanlısı Kardinallerinden biri olan Newark Kardinali Joseph Tobin, 4 Mart'ta, yeni piskoposları seçme görevi olan Piskoposlar Kongregasyonu üyesi olarak seçildi.
Tobin, sadece Ocak ayında eşcinsellik yanlısı bir bildiri imzaladı, Eşcinsel Ayinleri onaylıyor ve eşcinsellik konusundaki Katolik İnancını "değiştirmek" istiyor.
Rocco Palmo, Twitter.com'da Bergoglio ve Tobin'in arasında, Francis'in seçilmesinden çok önce başlayan "bir bağ" olduğunu yazdı. Tobin, yeni görevinde ABD'de kimin piskopos olarak atanacağı konusunda büyük bir etkiye sahip olacak.
#newsVldmmbehav
tr.news
65

Bağdat: Francis Birden "Barış" ve "Kardeşlik" İle Dolup Taştı

Francis, 5 Mart'ta Bağdat'taki cumhurbaşkanlığı sarayında sivil yetkililerin önünde dini inançların "sağlıklı çoğulculuğunun" ulusun refahına ve uyumuna katkıda bulunabileceğini hayal etti. Ona …More
Francis, 5 Mart'ta Bağdat'taki cumhurbaşkanlığı sarayında sivil yetkililerin önünde dini inançların "sağlıklı çoğulculuğunun" ulusun refahına ve uyumuna katkıda bulunabileceğini hayal etti.
Ona göre din, "doğası gereği" "barış" ve "kardeşliğin" hizmetinde olmalıdır. Ancak, doğası gereği din, Tanrı'nın hizmetindedir.
Francis, bütün insanların "tek Tanrı ve Yaradan'ın kardeş çocukları" olduğu şeklindeki yanlış inancı bir kez daha yaydı, oysa gerçekte Mesih' Tanrı'nın "tek" evladıdır ve herkes kutsallar aracılığıyla kendisine katılmış olan oğlunu paylaşır.
#newsJyprxnxtuj
tr.news
58

Modernizmin Sonucu: İtalya'daki Son Manastır 2046'da Kapanacak

Annuarium Statisticsum Ecclesiae'den alınan verilere dayanan yakın tarihli bir çalışma, Belçika'nın Flanders kentindeki son manastırın 2030'da kapanacağını öngörüyor. İtalya'da, mevcut düşüş devam …More
Annuarium Statisticsum Ecclesiae'den alınan verilere dayanan yakın tarihli bir çalışma, Belçika'nın Flanders kentindeki son manastırın 2030'da kapanacağını öngörüyor.
İtalya'da, mevcut düşüş devam ederse son manastır 2046'da kapanacak.
Bu bilgiler, IlGiornaleDellArchitettura.com sitesi ile görüşen Papalık Kültür Konseyi başkanı Kardinal Gianfranco Ravasi'den elde edildi (2 Şubat).
Resim: © Mazur, CC BY-NC-ND, #newsTrbcuqyzej
tr.news
48

Bilgi Yok Mu?

Francis’in Kardinaller Konseyi geçen Aralık ayında toplandığında, bir sonraki toplantı tarihi için Şubat ayını belirlemişti. Toplantının çevrimiçi olması gerekiyordu. Ancak IlSismografo.Blogspot.com …More
Francis’in Kardinaller Konseyi geçen Aralık ayında toplandığında, bir sonraki toplantı tarihi için Şubat ayını belirlemişti.
Toplantının çevrimiçi olması gerekiyordu. Ancak IlSismografo.Blogspot.com sitesi, Vatikan'ın böyle bir toplantı hakkında hiçbir bilgi yayınlamadığını kaydetti (2 Mart). Bu nedenle, hiç gerçekleşmediği varsayılabilir. Muhtemelen, Francis konseyden sıkılmıştı.
Francis Konseyi'nin üyeleri ise şöyle: Maradiaga (koordinatör, Tegucigalpa), Bertello (Vatikan), Gracias (Bombay), Marx (Münih), O'Malley (Boston), Parolin (Vatikan), Ambongo (Kongo), Mellino (sekreter, Vatikan)
Resim: © Mazur, CC BY-NC-SA, #newsLtkuhektcc
tr.news
61

Ukrayna Almanya'ya Karşı: Eşcinsel Kutsaması Üzerine Kilise İç Savaşı

Ukrayna Piskoposlar Konferansı başkanı Lviv Başpiskoposu Mieczyslaw Mokrzycki, Alman Piskoposları'nın eşcinsel ilişki yaşayanlar için "ayinle kutsama" şablonları içeren kitabını eleştirdi. "Bu …More
Ukrayna Piskoposlar Konferansı başkanı Lviv Başpiskoposu Mieczyslaw Mokrzycki, Alman Piskoposları'nın eşcinsel ilişki yaşayanlar için "ayinle kutsama" şablonları içeren kitabını eleştirdi.
"Bu haber üzüntü, acı ve kafa karışıklığına neden oldu." Mokrzycki 26 Şubat'ta yaptığı açıklamada, "Eşcinsel eylemler günahtır ve lütuftan mahrumdur" diye yazdı.
Mokrzycki, "eşcinsellik yanlısı Alman piskoposları tarafından sunulan görüşler, hem Kutsal Yazılardaki hem de Kilise Geleneğindeki İnanç tanımına uymuyor" dedi ve şöyle açıkladı:
"Kilise, eşcinsellere saygının hiçbir koşulda eşcinsel davranışın onaylanmasına veya eşcinsel ilişkilerin yasallaşmasına yol açmaması gerektiğini öğretir."
Mokrzycki, inananları Almanya'daki Kilise için dua etmeye teşvik etti. Mokrzycki, 1996'dan 2005'e kadar II. Ioannes Paulus'un sekreteriydi. XVI. Benedictus, göreve geldikten sonra kendisini Georg Gänswein'in yanında ikinci sekreter olarak görevlendirdi.
Resim: Mieczyslaw Mokrzycki, Reinhard Marx, © wikicommmons, …More
tr.news
46

Irak: Halüsinasyon Mu? Francis Halıları ve Mozaikleri Görüyor

Francis, 5 Mart'ta Bağdat'ın Süryani Katolik Katedrali'nde Irak'taki farklı kiliselerin birbirleriyle birlikte dokunduklarında tek bir güzel halı meydana getiren "ayrı ayrı renkli iplikler" gibi …More
Francis, 5 Mart'ta Bağdat'ın Süryani Katolik Katedrali'nde Irak'taki farklı kiliselerin birbirleriyle birlikte dokunduklarında tek bir güzel halı meydana getiren "ayrı ayrı renkli iplikler" gibi olduklarını hayal etti.
Francis'in "halısı", "kardeşliğimizi" sergiliyor ve kaynağına işaret ediyor. Kendisi, itirafları ve içindekileri tam olarak anlamıyormuş gibi görünen boş kabukları olan dinleri birleştirme fikrine fazlasıyla kafayı takmış durumda.
Zaten Mayıs 2019'da, Bulgaristan'da Hristiyanların, Müslümanların ve Yahudilerin "bütünün benzersizliği ve güzelliği için her parçanın gerekli olduğu bir mozaik" yarattığını iddia etmişti.
Gerçekte, bu dinler hiçbir zaman bir "mozaik" yaratmamışlardır, tam tersine, birbirlerini dışlarlar, oysa Katolik Dini, Tanrı'nın kendisi tarafından kurulmuş ve arzulanan dinin ta kendisidir.
#newsVcbyovdone
tr.news
44

Irak: Francis'e Doğuya Özgü Karşılama (Video)

Francis, 15 ay sonra İtalya dışına yaptığı ilk ziyareti için Cuma günü Bağdat'a gitti. Uçakta inanç, kardeşlik ve barış adına "özel elçi" rolüyle Maria Grazia Cutuli ödülünü kabul etti. Cutuli (…More
Francis, 15 ay sonra İtalya dışına yaptığı ilk ziyareti için Cuma günü Bağdat'a gitti. Uçakta inanç, kardeşlik ve barış adına "özel elçi" rolüyle Maria Grazia Cutuli ödülünü kabul etti.
Cutuli (+2001) İtalyan oligark gazetesi Corriere'de çalışan yazardı. Afganistan'daki ABD askeri işgalini haber yaparken diğer üç oligark gazeteciyle birlikte öldürüldü.
Francis, Irak'ta sıkı bir polis koruması eşliğinde ve kapalı bir arabada dolaştı. Yine de yüzlerce kişi kendisini havaalanına yakın bir yolda karşıladı.
Bağdat'ta doğuya özgü danslarla tıpkı bir kral gibi karşılandı (video aşağıda). Topallayan Francis gösteriden gözle görülür bir şekilde keyif aldı.
#newsPtqxbdzgpv
tr.news
53

XVI. Benedictus Artık Tercüman Kullanıyor

Son röportajında Benedictus'un sesi o kadar zayıf ve anlaşılmazdı ki, Başpiskopos Gänswein söylediklerini "tercüme etmek" zorunda kaldı. Bu ilginç gözlem, Corriere.it röportörü Massimo Franco …More
Son röportajında Benedictus'un sesi o kadar zayıf ve anlaşılmazdı ki, Başpiskopos Gänswein söylediklerini "tercüme etmek" zorunda kaldı.
Bu ilginç gözlem, Corriere.it röportörü Massimo Franco tarafından tespit edildi. Ancak, Gänswein'ın tercümesi esnasında, Benedictus bir tür onay işareti olarak başını salladı.
Benedictus röportaj sırasında istifasının zor ama doğru karar olduğunu, yalnızca bir papa olduğunu ve Joe Biden'in kişisel olarak "kürtaja karşı" olan pratikte iyi bir Katolik olduğunu söyledi.
AkaCatholic.com sitesi, Vatikan'ın söz konusu röportajı, eli kulağında olan ölümünü göstermek üzere zayıf bir Benedictus sunmak için kullandığını tahmin ediyor.
Makalede ayrıca Benedictus'un sağ bileğinde saat benzeri bir alarm cihazı varken saatini sol bileğine taktığı belirtiliyor. Bu tür cihazlar, acil durumlarda yardım çağırmalarını sağlamak için genellikle yaşlılar tarafından kullanılmaktadır.
Resim: © Mazur, CC BY-NC-SA, #newsTpgvlrhutt
tr.news
48

Francis, Loreto'lu Bakire Meryem Heykelini Uçakta Götürecek

Vatikan sözcüsü Matteo Bruni 2 Mart'ta yaptığı açıklamada, Francis'in 5-8 Mart tarihlerindeki Irak gezisinin Şii nüfusun yoğun olduğu bir ülkeye yapılacak ilk ziyaret olacağını söyledi. Aynı …More
Vatikan sözcüsü Matteo Bruni 2 Mart'ta yaptığı açıklamada, Francis'in 5-8 Mart tarihlerindeki Irak gezisinin Şii nüfusun yoğun olduğu bir ülkeye yapılacak ilk ziyaret olacağını söyledi.
Aynı zamanda bir Papa'nın Keldani ayininde ilk kez bir ayin kutlaması da gerçekleşecek.
Papalık eski Bağdat büyükelçisi Kardinal Fernando Filoni, Francis'e eşlik edecek. ABD, 2003 yılında ülkeyi işgal ettiğinde kendisi orada kalmıştı. Filoni bombalamalardan sağ kurtuldu, ancak Aralık 2019'da Misyon Kongregasyonu Prefekti koltuğundan kendisini deviren Francis'ten sağ çıkamadı.
Papalığın yurtdışındaki her seyahatinde, basit bir Vatikan çalışanı katılmaya davet edilir. Francis, bu gezi için Covid-19 heyecanını vurgulamak üzere Vatikan sağlık servisinden bir hemşire seçti. Bruni, herhangi bir şey olması durumunda varlığının gazetecilere yardımcı olabileceği konusunda şaka yaptı.
Francis'in Irak'tayken zırhlı bir araç kullanmasının "muhtemel" olduğunu doğruladı.
Francis'in Covid-19'a rağmen neden Irak'a …More
tr.news
54

Vatikan Düşmanla Kuşatılmış Piskopos'u Soruşturacak

Bir komisyon, 37 rahibin kendisini iki çocuğun babası olmak ve kilise fonlarını zimmete geçirmekle suçlamasından iki yıl sonra Hindistan'ın Karnataka kentindeki Mysuru Piskoposu K.A. WilliamMore
Bir komisyon, 37 rahibin kendisini iki çocuğun babası olmak ve kilise fonlarını zimmete geçirmekle suçlamasından iki yıl sonra Hindistan'ın Karnataka kentindeki Mysuru Piskoposu K.A. William aleyhindeki iddiaları araştıracak.
Bir yetkili UcaNews.com'a verdiği demeçte (1 Mart), piskoposlara imajlarını lekelemek için sahte suçlamaların yapıldığı birkaç vaka olduğu için, bu iddialarda herhangi bir gerçeklik payı olup olmadığını öğrenmek için sadece bir ön soruşturma yapılacağını söyledi (1 Mart).
Bombay ve Karnataka yüksek mahkemelerinde görevli eski bir yargıç olan Emekli Yargıç Michael F. Saldanha, piskopos aleyhine dava açanlar arasında yer alıyor.
William, Ocak 2017'de piskoposluğunu devraldı. Kutsanmasından sadece aylar sonra, rahipler kendisini suçlamaya başladı.
Resim: K.A. William, #newsHubenkxhom