Clicks73

20.5. - 31.7.2022 Ignaciánsky jubilejný rok začne na Slovensku koncertom pre dve lutny 15.5. o 19:30

Bratislava 4. mája (TK KBS) Vidieť všetky veci novým spôsobom v Kristovi - je mottom Ignaciánskeho jubilejného roka, ktorý začne 20. mája tohto roku a potrvá až do 31. júla 2022.

Spoločnosť Ježišova si ním pripomenie päťsté výročie obrátenia sv. Ignáca z Loyoly, ktoré začalo v máji 1521 zranením guľou z kanóna pri obrane pevnosti v španielskej Pamplone.

Ignácovi sa počas mesiacov liečenia v rodnej Loyole dostal do rúk Život Krista od Ludolfa Saského a životopisy svätých. Čítanie týchto kníh ho viedlo k prehodnoteniu jeho doterajšieho života a prebudilo v ňom túžbu po zásadnej zmene. Sv. Ignác sa rozhodol nasledovať Krista a s ním a v službe jemu, Večnému Kráľovi, prežiť zvyšok svojho života.

Ignaciánsky jubilejný rok zároveň pripomenie štyristé výročie kanonizácie sv. Ignáca. Na slávu oltára bol vyzdvihnutý spolu s Františkom Xavérskym, Teréziou Avilskou, Filipom Nerim a Izidorom z Madridu pápežom Gregorom XV. 12. marca 1622. Jubilejný rok otvorí Generálny predstavený Spoločnosti Ježišovej, P. Arturo Sosa SJ, sv. omšou z Pamplony.

Začiatok jubilea na Slovensku pripomenie koncert pre dve lutny

Začiatok jubilea na Slovensku pripomenie koncert pre dve lutny, počas ktorého zaznejú aj myšlienky z Autobiografie sv. Ignáca. Koncert sa uskutoční v sobotu 15. mája o 19:30 v Kostole Najsvätejšieho Spasiteľa v Bratislave, a bude možné ho sledovať on-line prostredníctvom YouTube.

Z verejných zdrojov ho podporil Fond na podporu umenia.

Lutnové duo Jakub Mitrík (SK) a Richard Závada (CZ) zahrajú skladby pre dve lutny. Zaznejú duá pre dve renesančné lutny, sólo a duá pre dve chitarrone, tiež sóla či duá pre dve barokové gitary.
Čítaním z Autobiografie sv. Ignáca budú koncert sprevádzať: páter Jozef Šofranko, provinciálny predstavený Spoločnosti Ježišovej, sestra Agnes Jenčíková, provinciálna predstavená sestier Congregatio Jesu, Martin Gabaj, prezident Komunít kresťanského života a Zuzana Országhová zo spoločenstva Magis.

Koncert bude streamovaný online na: youtube

V rámci jubilejného roka chystajú u nás aj ďalšie projekty a akcie, o ktorých budú informovať priebežne na stránke jezuiti.sk