01:00
Znakpustyni
15.2K
Ziemia Święta. Jerozolima - Miasto Trzech Religii. Ziemia Święta to miejsce wielkich konfliktów etniczno - religijnych. Jerozolima jest świętym miastem trzech religii monoteistycznych: judaizmu, …More
Ziemia Święta. Jerozolima - Miasto Trzech Religii.

Ziemia Święta to miejsce wielkich konfliktów etniczno - religijnych. Jerozolima jest świętym miastem trzech religii monoteistycznych: judaizmu, chrześcijaństwa i islamu. Wyznawcy każdej z nich uważają, że na terenie Jerozolimy znajdują sie najświętsze dla nich miejsca kultu, stąd wielokrotnie dochodziło w tym obszarze do konfliktów na tle religijnym.
Dla chrześcijan Jerozolima jest świętym miastem jako miejsce działalności i śmierci Jezusa Chrystusa. Szczególną czcią otacza się Golgotę, gdzie ukrzyżowano Jezusa oraz miejsce, gdzie złożono jego ciało -- obecnie Bazylika Grobu Świętego.
Jerozolima jest świętym miastem judaizmu jako druga po Hebronie historyczna stolica królestwa Izraela, gdzie na wzgórzu Moria powstała świątynia żydowska -- Świątynia Jerozolimska.W islamie Jerozolima jest trzecim po Mekce i Medynie świętym miastem jako miejsce, do którego Mahomet dotarł w trakcie tzw. nocnej podróży i gdzie wstąpił do siedmiu niebios. Miejsce to upamiętnia Kubbat as-Sachra (Kopuła na Skale) i Meczet Al-Aksa (czyli 'najdalszy' -- miejsce, gdzie najdalej znalazł się Prorok). Tradycja o wniebowstąpieniu Mahometa w Jerozolimie powstała w okresie rządów kalifa Omara (Umara).
w64u14
ciekawe 👍